Gizlice evine girdiği çocukluk arkadaşını uykusunda 13 yerinden bıçaklayarak öldüren gence iyi hal indirim uygulandı - Son Dakika

Gizlice evine girdiği çocukluk arkadaşını uykusunda 13 yerinden bıçaklayarak öldüren gence iyi hal indirim uygulandı

16.10.2021 10:00

Bursa'da 25 yaşındaki Ahmet Babur, gizlice evine girdiği çocukluk arkadaşı Emrah Arslanoğlu'nu uykusunda 13 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası talebiyle dava açılan Ahmet Babur'un cezası, son duruşmada iyi hal indirimiyle müebbet hapis cezasına çevrildi. Aile verilen bu karara isyan etti.

Geçtiğimi Haziran ayında Gürsu ilçesinde Ahmet Babur (25), bir dönem sözleşmeli er olan, ancak sağlık problemleri sebebiyle görevini bırakan çocukluk arkadaşı Emrah Arslanoğlu'nun (24) zemin kattaki evine açık pencereden girdi.

13 YERİNDEN BIÇAKLAYARAK ÖLDÜRDÜ

Babur, yanında getirdiği bıçakla yatağında uyuyan Emrah Arslanoğlu'nu 13 yerinden bıçakladı. Elbiseleri kanlı olarak evden çıkan Ahmet Babur'u gören komşuları durumu polise bildirdi. Adrese gelen polis ve sağlık ekipleri, Emrah Arslanoğlu'nun cesediyle karşılaştı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETİ İSTENİYORDU

Cinayet masası dedektifleri, parmağında bıçak yarası bulunan şüpheli Babur'u gözaltına aldı. Ahmet Babur, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Bursa 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakkında 'kasten adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası talebiyle dava açılan Ahmet Babur, son kez hakim önüne çıktı. Duruşmaya tutuklu sanık SEGBİS üzerinden katıldı. Emrah Arslanoğlu'nun yakınları ile taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

UYKUSUNDA ÖLDÜRMÜŞ

Babur, savunmasında, eve girdiğinde Arslanoğlu'nun uyumadığını, kendisini beklediğini iddia etti. Sanık avukatı ise müvekkilinin suçu işlerken akıl sağlığının yerinde olmadığını ileri sürerek, Adli Tıp Kurumu'na sevkini talep etti. Müşteki vekili ise sanığın daha önce verdiği beyanlarında, maktulün uykuda olduğunu ifade ettiğini, beyanların otopsi raporunu destekler mahiyette olduğunu belirterek, sanığın akıl sağlığına yönelik rapor talebinin reddini ve cezalandırılmasını istedi.

İYİ HAL İNDİRİMİ ALDI

Mahkeme heyeti, Ahmet Babur'u 'beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet daha sonra Babur'un cezasını takdiri indirim (iyi hal) indirimiyle müebbet hapis cezasına çevirdi.

ÖLEN GENCİN AİLESİ İSYAN ETTİ

Maktulün ailesi, sanığın cezasının iyi hal indirimiyle hafifletilmesine tepki gösterdi. Eniştesi Turgay Avcı, "Hakimin cezayı ağırlaştırılmış müebbetten normal müebbede düşürmesi bizi üzdü. Hakimin takdir indirimi uygulamasına karşı üst mahkemeye itirazımızı yaptık. Savcılık ağırlaştırılmış müebbet isterken, hakim müebbet hapse çevirdi. Tasarlayarak ve canice adam öldürme ve konut dokunulmazlığı ihlali olduğu halde, hakimin kendi takdiriyle kararı indirmesini kınıyoruz. Adaletin yerini bulmasını ümit ediyoruz" dedi.

"BU KARAR, ADALETE OLAN GÜVENİ ZEDELEMİŞTİR"

Abla Nazan Avcı ise "Kardeşim uyurken canice öldürüldü. Sanığın dosyada bulunan tasarlama ve planlamaya ilişkin açık ifadeleri ortada. Kamera kayıtları, tanık beyanları gibi kesin deliller var. Mahkeme, sanığın tasarlayarak öldürme fiilini işlemediğine, ancak maktulün uyur vaziyette iken öldürüldüğüne, yani beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak kişiye karşı işlendiğine hükmetti. Ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Ancak daha sonra cezayı müebbet hapse çevirdi. Bu karar adalet ve vicdan anlayışına gölge düşürmüştür. Verilen karar adalete olan güveni zedelemiştir. İnsan hayatı bu kadar ucuz olamaz. Mahkeme heyeti nasıl olur da, sanığın bunu planlamadan ve tasarlamadan yapabileceğine kanaat getirir, halen anlamış değiliz. Buradan Adalet Bakanlığına sesleniyoruz. Takdiri indirim i ne niyetle verildi anlamıyoruz. Davamızın takipçisi olacağız. Adalet yerini bulsun" dedi.

Abi Mustafa Arslan ise "Cezanın ağırlaştırılmış müebbetten normal müebbede çevrilmesini kınıyoruz. Bütün deliller ve adli tıp raporları bizim lehimize. Ancak bu zat sürekli mahkemeyi kandırıyor. Avukatımızla birlikte üst mahkemeye itirazımızı yaptık" dedi.

Gizlice evine girdiği çocukluk arkadaşını uykusunda 13 yerinden bıçaklayarak öldüren gence iyi hal indirim uygulandı

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa Gizlice evine girdiği çocukluk arkadaşını uykusunda 13 yerinden bıçaklayarak öldüren gence iyi hal indirim uygulandı - Son Dakika


YORUMLAR (2)
  • Ali Kublay: Hakim bir diğer arkadasınıda 8 10 sene sonra öldürsün diye böyle bir karar vermiş yazık adam işini yarım bırakmasın yasasın adalet yasasın demokrasi yasasın insan hakları emeği geçen tüm hukucularımız sevgiyle anıyoruz Cevap Yaz 9 4 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'nin tutumu doğrudan Türkiye'yi hedef almaktadır 12:45 Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP'nin tutumu doğrudan Türkiye'yi hedef almaktadır Son Dakika! Naci Bostancı'nın ayrılmasının ardından AK Parti Grup Başkanlığı'na 241 oyla İsmet Yılmaz seçildi 12:08 Son Dakika! Naci Bostancı'nın ayrılmasının ardından AK Parti Grup Başkanlığı'na 241 oyla İsmet Yılmaz seçildi Şenol Güneş'e Hakan Çalhanoğlu'ndan gönderme! Yükselişin sırrını verdi 11:53 Şenol Güneş'e Hakan Çalhanoğlu'ndan gönderme! Yükselişin sırrını verdi
Genç mühendis Başak'ı katleden Boz'u avukat annesi de savunmayacak 11:51 Genç mühendis Başak'ı katleden Boz'u avukat annesi de savunmayacak Cinayetin şüphelisi taranarak öldürülmüş halde bulundu 11:29 Cinayetin şüphelisi taranarak öldürülmüş halde bulundu Önce konserde hayranının yüzüne idrarını yaptı, sonra da özür diledi 11:20 Önce konserde hayranının yüzüne idrarını yaptı, sonra da özür diledi
Koronaya yakalandı, babası evden kovdu, intihar etti 11:13 Koronaya yakalandı, babası evden kovdu, intihar etti Aleyna Tilki Cinsel İstismara Uğradığını itiraf etti 10:14 Aleyna Tilki Cinsel İstismara Uğradığını itiraf etti
Advertisement