Go'nun ustası Lee Se-dol, yapay zeka kurbanı oldu: Profesyonel mücadelelerden emekli oldu - Son Dakika

Go'nun ustası Lee Se-dol, yapay zeka kurbanı oldu: Profesyonel mücadelelerden emekli oldu

29.11.2019 08:54

Uzakdoğu'nun antik dönemlerden bu yana oynanan strateji oyunu Go'nun ustalarından Lee Se-dol, profesyonel mücadelelerden emekli olduğunu açıkladı. Se-dol, bu kararı alma nedeni olarak yapay zekayı gösterdi.

Güney Koreli Go ustası Lee Se-dol, profesyonel turnuvalardan emekli olduğunu açıkladı. Lee Se-dol, bu kararına gerekçe olarak yapay zekanın yenilemeyecek olmasını gösterdi.

Go ustası üç yıl önce Google'ın AlphaGo adlı yapay zekasıyla bir dizi maç yapmıştı. Lee, Google'ın yapay zekasıyla yaptığı kıyasıya geçen beş maçtan yalnızca birini kazanabilmişti. Lee'nin galibiyeti, Google AlphaGo'nun aldığı tek mağlubiyet olmuştu. Yine de Lee Se-dol de kesin olarak mağlup olmuştu. O günden bu yana AlphaGo gelişmeye devam ediyor ve peş peşe usta oyuncuları mağlup ediyor.

Lee Se-dol, yaptığı açıklamada "Yapay zekanın Go oyunlarına girmesiyle birlikte, çılgınca efor sarf ederek zirveye çıksam da en üstte olmadığımı fark ettim" derken, "Bir numara olsam bile orada yenilemeyecek bir varlık var" diye konuştu.

TAVLA GİBİ OYUNLARA DA YAPAY ZEKA GİRDİ

Lee ayrıca, 2016 yılındaki galibiyetinin de muhtemelen Google'ın yapay zekasındaki bir hatadan kaynaklandığını, bu hatanın da doğrudan karşılanamayacak bir hamle yapmasının ardından geldiğini söyledi. Böylece AlphaGo beklenmedik bir pozisyonda kaldı ve açık verdi. Bu da Lee'yi galibiyete götürdü.

Tavla gibi klasik oyunlara yapay zeka çoktan girmiş durumda. Dama oynayan pek çok yapay zeka modülü bulunuyor. 1997 yılında IBM'in Deep Blue bilgisayarı, dünya satranç şampiyonu Gary Kasparov'u mağlup etmişti.

Go oyunu yapay zeka geliştiriciler için oldukça önemli. Bu antik dönemden kalma oyunda oyuncular siyah ya da beyaz renkte taşları sırayla tahtaya diziyorlar. Oyun alanı ise 19x19 boyutunda, bu da haliyle neredeyse sonsuz farklı ihtimal yaratıyor. Bu nedenle de makinelerin sisteme uyum sağlayıp mükemmel hale gelmesini oldukça zor bir durum oluyor.

Profesyonel oyunları bırakan Lee Se-dol, tam olarak kendisini oyunlardan emekli olmaya iten yapay zekalar üzerinde çalışacak. Se-dol ayrıca Kore'nin şu anda ilk beşte bulunan bütün Go oyuncularını yenen yapay zeka HanDol ile de bir maç yapacak.

Go'nun ustası Lee Se-dol, yapay zeka kurbanı oldu: Profesyonel mücadelelerden emekli oldu
Go'nun ustası Lee Se-dol, yapay zeka kurbanı oldu: Profesyonel mücadelelerden emekli oldu

Son Dakika Güncel Go'nun ustası Lee Se-dol, yapay zeka kurbanı oldu: Profesyonel mücadelelerden emekli oldu - Son Dakika


Son Dakika

Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı Durak dışında olduğu için kendisini almayan şoföre kızan kadın taksiyle takip ettiği otobüsü kırmızıya boyadı Kırmızı Oda'daki kadına şiddet yanlısı sözler sosyal medyada gündem oldu ABD başkanlığı için yarışan Biden, ücretsiz koronavirüs aşısı sözü verdi Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi İlker Başbuğ: En büyük hayalim Türkiye ile Azerbaycan'ı tek devlet olarak görmek Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi