Göbeklitepe Ziyaretçileri İçin Lezzet Şölenine Hazırlanıyor - Son Dakika

Göbeklitepe Ziyaretçileri İçin Lezzet Şölenine Hazırlanıyor

10.01.2019 13:52
Göbeklitepe Ziyaretçileri İçin Lezzet Şölenine Hazırlanıyor, System.String[]

Şanlıurfa'da, bu yılın turizmde "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla şehre gelmesi beklenen yerli ve yabancı turistlere ikram için yöresel lezzet şöleni hazırlığı başladı.

Şanlıurfa'da, bu yılın turizmde "Göbeklitepe Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla şehre gelmesi beklenen yerli ve yabancı turistlere ikram için yöresel lezzet şöleni hazırlığı başladı.

Gastronomi Turizmi Derneği Şanlıurfa Şubesi organizasyonuyla kentteki kamu ve özel kuruluşların temsilcileri, otel ve seyahat acentesi sahipleri "Göbeklitepe Turizmini Değerlendirme Toplantısı" kapsamında bir araya geldi.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İbrahim Halil Peltek, toplantıya ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin tarihin başlangıç noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe'yi bu yıl çok daha iyi değerlendireceğini söyledi.

Şanlıurfa'nın gastronomi alanındaki lezzetleriyle "Dünyanın en eski mutfağı" sloganıyla hareket ettiğini vurgulayan Peltek, "Burada tüm kurum ve kuruluşlarla beraber Göbeklitepe için bir araya geldik. Göbeklitepe'nin bugünü yarını ve geleceği için geniş kapsamlı plan ve programlar yapıyoruz. Gastronomi turizmi için özel bir gayret içerisine girdik. Geçmişten gelen gastronomi kültürümüzü geleceğe taşımak istiyoruz. ŞUTSO olarak kentimizin geleceği için elimizden geleni yapacağız. Geçmişi 12 bin 500 yıla dayanan mutfağımızı bu yıl Göbeklitepe ile daha çok ön plana çıkaracağımıza inanıyorum." diye konuştu.

"Göbeklitepe diğer değerlerle birleştirilmeli"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bilir de Şanlıurfa'nın turizm çeşitliği açısından ciddi bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Şehrin tanıtımının ulusal ve uluslararası mecrada iyi yapılması gerektiğini vurgulayan Bilir, "Gastronomi turizmini diğer turizm çeşitlerinden ayırmak mümkün değildir. Şanlıurfa'nın son yıllarda ciddi manada öne çıkan önemli bir destinasyonu var. Bu insanlık ve dünya tarihi açısından önemli olan Göbeklitepe gerçeği var. Göbeklitepe'nin diğer turizm değerleriyle birleştirilmesi gerekiyor. Burada turizm paydaşlarının almış oldukları kararlar ve yapmış oldukları istişareler Şanlıurfa'yı turizm açısından daha iyi yerlere getirecektir." şeklinde konuştu.

"Herkes şehrin lezzetini tadacak"

Gastronomi Turizmi Derneği Şube Başkanı Abdurrahman Acar ise kentte gastronomi turlarına olan ilginin her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Yerli ve yabancı turistin bu yıl kente akın akın gelmesine garanti gözüyle baktıklarını belirten Uyguner, "Şanlıurfa'yı Göbeklitepe'nin yanı sıra gastronomi değerlerini de ön plana çıkararak dünyaya tanıtmak istiyoruz. Önce yerli turiste ardından da yabancı turiste şehrimizin lezzetlerini en iyi şekilde tattıracağız. Bu yıl Şanlıurfa'ya gelen yerli ve yabancı turist, köklü mutfak kültürümüzün tadına bakmadan ayrılmayacaktır." dedi.

Toplantıya katılan AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeynel Abidin Beyazgül de şehrin misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacağına inandıklarını dile getirdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Göbeklitepe Ziyaretçileri İçin Lezzet Şölenine Hazırlanıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk: Aşı yaptıranlar hemen ertesi gün kısıtlamalardan muaf edilmemeli, en az 40 günlük bir süreç olabilir Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan İBB'nin mobil ekmek büfelerine yasak Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Trump'ın Biden'a bıraktığı mektubun içeriği basına sızdı: Joe biliyorsun ben kazandım İbo Show'un 10. bölüm fragmanı yayınlandı! 15 yıldır İbrahim Tatlıses ile küs olan Ebru Yaşar programa geliyor Yunanistan Parlamentosu Üyesi Velopoulos: Tek kurşun dahi atamadan Ege'nin yarısını Türklere kaybedeceğiz Eskort sitesine büyük darbe: 2 ayda bir milyona yakın para kazanmışlar