Gökbilimciler, Kara Deliği Çevreleyen Yeni Bir Devasa Gaz Halkası Keşfetti - Son Dakika

Gökbilimciler, Kara Deliği Çevreleyen Yeni Bir Devasa Gaz Halkası Keşfetti

07.06.2019 20:37
Gökbilimciler, Kara Deliği Çevreleyen Yeni Bir Devasa Gaz Halkası Keşfetti, System.String[]

Gökbilimciler, Samanyolu'nun ortasında bulunan Sagittarius A* kara deliğinin çevresinde diğer gaz halkalarına göre daha soğuk yeni bir gaz halkası keşfettiler.

Galaksimizde bulunmak isteyeceğiniz son yer galaksimizin merkezidir. Dünya konum olarak çok güvenli bir rota izleyip son derece sakin bir şekilde varlığını sürdürse de Samanyolu'nun derinliklerinin bu kadar güvenli olmadığı da bir gerçek. Galaksimizin kalbinde bir canavar yaşıyor. Bu canavar süper kütleli bir kara delik olan Sagittarius A*. Net bir şekilde gözlemleyemesek de birçok bilimsel gözlemleme sonucunda orada olduğunu biliyoruz.

Bu devasa kara deliğin yoğun kütle çekim alanı, yakınında bulunan hemen hemen her şeyi çekiyor ancak bu kara delik henüz etrafında bulunan yığılma diskini yutmadı. Araştırmacılar, yapılan gözlemler sonucu elde ettikleri verilerde, kara deliğin çevresinde bulunan yığılma diskinin içerisinde toz ve aşırı ısınmış gazlara nispeten daha soğuk gazları barındıran farklı bir halka olduğunu keşfetti.

Nature dergisinde yayınlanan yeni bir makale, daha önce hiç gözlemlenmemiş olan bu halka hakkında bazı bilgiler barındırıyor. Bu yeni gaz halkasına 'soğuk' demek biraz yanlış olabilir. Gaz halkası yaklaşık 9.982 °C ancak kara deliğin yakınlarında keşfedilen diğer halkalardaki gazlara bakacak olursak 9.999.982 °C sıcaklık değerlerini göreceğimiz için oldukça ılıman bir gaz halkası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Gökbilimciler, Kara Deliği Çevreleyen Yeni Bir Devasa Gaz Halkası Keşfetti

Kaynak: WebTekno

Son Dakika Teknoloji Gökbilimciler, Kara Deliği Çevreleyen Yeni Bir Devasa Gaz Halkası Keşfetti - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Dağlık Karabağ'ın sözde lideri Arayik Harutyunyan'ı korku sardı: Azerbaycan ordusu Şuşa'nın 5 km ötesinde Kanada Başbakanı Trudeau: Nice'te kiliseye saldıranlar İslam'ı temsil etmiyor Erdoğan'dan Putin'e Dağlık Karabağ teklifi: Bu sorunu Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözelim Ekranlara iddialı giriş yapan Şeref Sözü dizisi, 4. bölümde final yapıyor Macron'un İslam'ı hedef alan sözlerine bir tepki de Yunanistan'dan geldi: Saldırgan ve hakaret edici