Göksel Gümüşdağ: "Hakem Hatalarının Kabul Edilebilir Düzeye İndirilmesini İstiyoruz" - Son Dakika

Göksel Gümüşdağ: "Hakem Hatalarının Kabul Edilebilir Düzeye İndirilmesini İstiyoruz"

29.02.2016 16:12
Göksel Gümüşdağ:

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, "Biz hakemlerimizin art niyetli olduğunu düşünmesek de hakem hatalarını nasıl minimize edeceğimizin yollarını arıyoruz" dedi.

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, "Biz hakemlerimizin art niyetli olduğunu düşünmesek de hakem hatalarını nasıl minimize edeceğimizin yollarını arıyoruz" dedi.

Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ardından Medipol Başakşehir ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Galatasaray - Trabzonspor maçında yapılan hakem hatalarının yaklaşık 1 haftadır tüm futbol kamuoyunu meşgul ettiğini belirten Başkan Gümüşdağ, "7 Ocak'ta yaptığımız Kulüpler Birliği toplantısında da söylediğimiz gibi, hakem hatalarının kabul edilebilir düzeye indirilmesini istiyoruz ve bunu yapamadığımız her maçta Türk futbolunun derin yaralar aldığını görüyoruz. Maalesef Galatasaray - Trabzonspor maçındaki yönetim seviyesi bizi bir kez daha haklı çıkardı. Bu maçtan hemen bir gün sonra yapılan basın toplantısını dikkatle izledik. Böyle bir maçın ertesinde MHK temsilcisi kamuoyunun karşısına çıkıyorsa ve basın mensupları derslerine bu kadar iyi çalışmış şekilde önemli sorular soruyorsa karşılarında sorumluluk alan, ciddiyet sahibi, cevapları ve stratejileri olan birilerini görmek istiyoruz. 2016 yılında artık bu tarz toplantıları ciddiye alamayız ve kabul edemeyiz" diye konuştu.

"KULÜPLER BİRLİĞİ AİLESİ OLARAK ENDİŞELİYİZ"

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Yıldırım Demirören'in düzenlediği basın toplantısında söylenenleri de dikkatle dinlediklerini belirten Gümüşdağ, "Çalıştay fikrine sıcak bakıyoruz ve destek veriyoruz. Fakat Türk futbolunda şu an gerçek bir problem var ve biz, sorumluluktan nasıl kurtuluruz formülü yerine problemi nasıl çözeriz cevabını duymak istiyoruz. Baskı altında kaldık - sorumluluğu kiminle paylaşalım şeklinde bir reaksiyonu Türk futbolu adına doğru bulmuyoruz ve ihtiyacımız olan çözümün bir parçası olduğuna da inanmıyoruz. Bugün 18 kulüp başkanı da mutabık olarak, aynı kamuoyunda tartışıldığı gibi bu önerinin, dünyada geride bırakılan bir model olduğuna ve Türk futboluna zaman kaybettireceğine inanıyoruz. Ayrıca doğuracağı pek muhtemel olan olası sıkıntılardan ötürü Kulüpler Birliği ailesi olarak endişeliyiz. Geçmişte, farklı zamanlarda hem tahkim ve disiplin kurullarının hem de hakem kurulunun seçimle gelmesinin olumsuz sonuçları hala hafızalarda yerini korumaktadır. Ayrıca FIFA ve UEFA statülerinde de net olarak tüm üye federasyonlarına Hakem Komitesi başkanının Federasyon Yönetim Kurulu tarafından, yönetim kurulu üyelerinin içinden atanması tavsiye edilmektedir" diye konuştu.

"HAKEM HATALARINI NASIL MİNİMİZE EDECEĞİMİZİN YOLLARINI ARIYORUZ"

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, hakemlerin art niyetli olduklarını düşünmediklerini ifade ederek, "Hakem hatalarını nasıl minimize edeceğimizin yollarını arıyoruz. Bu noktada kulüplere, oyunculara ve teknik direktörlere de düşen sorumluluklar var. Bunun farkındayız. Özellikle oyuncularımızın hakemleri aldatmaya yönelik hareketlerini sonlandırmak için üzerimize düşeni yapmamız konusunda 18 kulüp başkanımız da hemfikir. Aslına bakarsanız Kulüpler Birliği olarak her toplantımızda hakem hatalarını konuşmak istemiyoruz. 18 kulübümüzün istisnasız desteklediği Süper Lig A.Ş. yapısına odaklanmışken, enerjimizi harcamamız gereken çok önemli konular var. Türk futbolunun kurumsal ve kulüpler bazında münferit finans altyapılarına, Varlık A.Ş gibi bir yapının doğru kurgulanmasına - denetleme ve koordinasyona kadar uzanan birçok hayati konuda önümüzdeki birkaç ay içerisinde ideal çatıyı kurmamız gerekiyor. Yayıncı kuruluşlar için yeni değerler üretmemiz, sponsorlara ve futbola yatırım yapmak isteyen tüm sektörlere, yüksek marka değeri oluşturmanın yollarını keşfetmemiz gerekiyor. Fakat zaten var olması gerektiğine inandığımız belli bir hakem yönetim seviyesini tutturamazsak, bu çok önemli süreyi yeteri kadar verimli değerlendiremeyiz. Ligin bitimine 11 hafta kala, bazı takımlarımızın küme düşmesine, bazılarının Avrupa'ya gidememesine etkisi olacak hakem hatalarının bedeli gitgide ağırlaşıyor ve konuşarak zaman geçirme lüksümüz yok. Sorumluluk almak zorundayız. Önereceğimiz modelleri çok iyi düşünmek ve gelecekte bize ne gibi problemler yaşatabileceğini iyice analiz etmek zorundayız. Türk futbolunun sorunlarının geçici ertelemelere değil kalıcı çözümlere İhtiyacı var" dedi.

"BİZE DÜŞEN DOĞRULARIN İZİNDEN GİTMEKTİR"

Süper Lig A.Ş. projesi için Peter Kenyon, PhilLines, NicCoward gibi son derece önemli futbol insanlarını danışmanlık kadrolarına dahil ettiklerini hatırlatan Gümüşdağ, "Özellikle Nic, hakemlik ve maç yönetim kriterleri üzerine Premier Lig'de çok uzun süre yöneticilik yapmış uzman bir kişi. Bugün burada. Gerek İngiltere gerekse diğer Avrupa liglerindeki benzer sorunlara nasıl çözümler bulunduğu ile ilgili çalışmaları anlatan bir sunum yaptı. İçeride etraflıca konuştuğumuz bu sunum ve birlikte geliştirdiğimiz somut önerilerimizin bazılarını MHK ve TFF için de yararlı olabilir ümidiyle şimdi size aktarmak istiyoruz. Çünkü bütün büyük futbol ekonomileri hemen hemen aynı problemleri yaşadılar ve profesyonel, kurumsal çözümler üreterek, işin ehli insanların liderliğinde bu problemleri aşmasını bildiler. Bize de düşen doğruların izinden gitmektir" diye konuştu.

"BİR ŞEYLER ÜRETMEK DURUMUNDAYIZ"

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Gümüşdağ, Kulüpler Birliği Vakfı olarak kişilerden çok kurumları muhatap almadıklarını belirterek, "Ben sayın Demiören'le bir kere değil defalarca görüştüm. Dolayısıyla şu anda da onunla ilgili fikrimi açıkladım MHK'nın açıklamasını tatmin edici görmedim. Projeler sunmamız lazım, bir şeyler çıkarmamız lazım... Sadece cevap değil de bir şeyler üretmek durumundayız. Futbolun sorunları büyük futbolun değişime ihtiyacı olduğunu söylüyoruz. Buna hep beraber katkı sağlamamız lazım" ifadelerini kullandı.

"FUTBOLCULARIN VE TEKNİK DİREKTÖRLERİN DE HAKEME YARDIMCI OLMASI GEREKTİĞİNİ SAVUNUYORUZ"

Basın mensuplarının hakem hataları hakkındaki sorusuna ise Gümüşdağ, "Düşen kulüplerimiz, Avrupa'ya giden kulüplerimiz ve şampiyonların da belirlendiği yer işte o sahanın içinde hakemler ve hakemlerin ortaya koyduğu performans. Bunlar neticeye götürüyor. Sadece MHK değil, biz 18 kulübün de, futbolcuların ve teknik direktörlerin de hakeme yardımcı olması gerektiğini savunuyoruz. Bu konuda samimiyiz özellikle futbolcularımızın da hakemleri aldatmasına destek vermeyiz. 18 kulüp de burada fikir birliğine varmış durumda" diye cevap verdi.

"ULUSLARARASI BAĞIMSIZ BİR DENETİM ŞİRKETİYLE ANLAŞILSIN"

'Türkiye Futbol Federasyonu'na önerilecek olan maddelerden hangisi daha önemlidir' sorusu üzerine Gümüşdağ, "Şu an 5 maddeyi burada değerlendirdik. Bunu bir madde ile sınırlandırmayayım ama özellikle şunu söyleyebilirim; özellikle Premier Lig'de olduğu gibi uluslararası bir bağımsız denetim şirketiyle anlaşılsın ve hakem raporları bir de kuruluş tarafından kontrol edilsin. MHK'nin raporları değerlendirmesiyle birlikte uluslararası bir yapının da bunu değerlendirmesini çok doğru olduğunu düşünüyoruz. Aynı zamanda kulüplerin oynanan maçla ilgili iki kulübün de görüşünün o sonuca, o değerlendirmeye katılmasını istiyoruz" diye sözlerini tamamladı.

KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI'NIN TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU'NA ÖNERİLERİ

Kulüpler Birliği Vakfı'nın Türkiye Futbol Federasyonu'na önerileri şu şeklide:

1. Aynı Premier Lig'de olduğu gibi, uluslararası ve bağımsız bir denetim şirketi ile anlaşılsın ve hakem raporları bir de bu kuruluş tarafından ve daha kapsamlı bir şekilde analiz edilsin.

Böylece bu raporlar MHK raporlarıyla kıyaslansın. Bir rapor 8 diyorsa, diğeri 6 demesin ki, bu raporlar hakkında hiç şüphe duyulmasın. Ayrıca maçı oynayan iki kulübün de hakem değerlendirmesinin, hakemin alacağı not ortalamasına etki etmesini istiyoruz.

2. Bu bağımsız denetim mekanizmasının içinde, oyuncuları ve teknik direktörleri de ekleyelim. Maç içinde sergiledikleri hareketleri ve taşkınlıkları da analiz edelim. Böylece hakemlerimizi hata yapmaya zorlayan diğer etkenleri de ortadan kaldıralım.

3. Profesyonel hakemlikten ziyade, hakemliğin profesyonelleşmesini tercih ediyoruz ama madem bir sistem deneniyor, o takdirde Sadece 9 hakemimizin değil, Süper Lig'de maç yönetebilecek kapasitede 22-24 arası sayıda hakemin aldıkları maaşlar eşit seviyeye çekilsin. Profesyonel hakemlerin gelir getirici farklı mesleklerde çalışmasının önüne geçilebilecek bir düzen oluşturulmasını istiyoruz.

4. Bazı oyuncuların kuralları tam olarak bilmediklerini farkediyoruz. MHK tarafından yılda bir kez düzenlenen kısa ve genel eğitimin yeterli olmadığını düşünüyoruz. Daha iyi tasarlanmış, daha güçlü bir eğitim modelinin, kulüpleri tek tek ziyaret ederek verilmesini öneriyoruz. Böylece oyuncu, hakeme karşı sergilediği hareketlerin karşılığının ne olduğunu öğrensin, kendisine çeki düzen versin, küfürden, kasti sertlikten ve seyirciyi provoke etmek gibi hakemlerimizin işini zorlaştıran hareketlerden uzak dursun.

5. IFAB ve FIFA nezdinde kuralların verdiği ölçüde hakemlerin doğru karar vermesine destek olabilecek tüm teknolojik alternatiflerin değerlendirilmesi ve uygulanmasını istiyoruz.

Öte yandan Gümüşdağ, Kulüpler Birliği Vakfı Genel Sekreterliği'ne Mesut Altan ve Genel Sekreter Vekili olarak da Mustafa Eröğüt'ün atanmasına oy birliği ile karar verildiğini açıkladı.

KULÜPLER BİRLİĞİ İCRA KURULU OLUŞTURULDU

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ ayrıca, Süper Lig A.Ş. ile ilgili olarak çalışmaları yürütmek üzere icra kurulu oluşturulduğunu duyurdu. Kurulda yer alan isimler ise şöyle:

"Ali Ay (Bursaspor Başkanı), Dursun Özbek (Galatasaray Başkanı), Fikret Orman (Beşiktaş Başkanı), Metin Kalkavan (Çaykur Rizespor Başkanı), Muharrem Usta (Trabzonspor Başkanı), Şekip Mosturoğlu (Fenerbahçe Asbaşkanı)" - İSTANBUL

- Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Göksel Gümüşdağ: 'Hakem Hatalarının Kabul Edilebilir Düzeye İndirilmesini İstiyoruz' - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar Kasımda yıllık enflasyonun yüzde 14,03 olmasıyla memura yüzde 3 fark, emekliye ise yüzde 7 zam göründü