Türkiye'de geceyi gündüze çeviren meteorla ilgili uzmandan yorum: Daha yeni başladık - Son Dakika

Türkiye'de geceyi gündüze çeviren meteorla ilgili uzmandan yorum: Daha yeni başladık

28.02.2021 13:27

Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki illerin yanı sıra Ankara, Kayseri, Tokat'ta da gökyüzünü aydınlatan meteor düşmesi olayıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, bu tür doğa olaylarının görüleceğini söyleyerek "daha yeni başladık" dedi.

Türkiye semaları dün akşam saatler 22.57'yi gösterdiğinde atmosfere giren ve ortalığı gündüz gibi aydınlatan meteor düşmesine sahne oldu. Atmosfere giren ve ortalığı gündüz gibi aydınlatan meteor Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon ve Giresun başta olmak üzere bir çok ilde kameralar tarafından görüntülendi.

"DÜNYANIN SONUNUN METEOR ÇARPMASI SONUCU OLACAĞI YÖNÜNDE TEORİLER VAR"

Meteor yağmuru ve meteor düşmesinin, dünyanın en doğal olaylardan oluğunu, korkulacak ve endişe edilecek durum olmadığını belirten Prof. Dr. Bektaş, "Meteor yağmurlarının bile takvimi var. Kuzey yarım kürede özellikle Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölgede bu meteor yağmurlarının daha çok şov şeklinde görmek mümkün. Bunlar nedir? 'Uzayda kuyruklu yıldızların molozları' diyebileceğimiz parçalardır. Bu parçalar atmosfere girdikleri andan itibaren yüksek sıcaklık ve sürtünmeden dolayı azami bir enerji açığa çıkarıyorlar ve parlıyorlar. Bunların büyük bir kısmı atmosferde eriyor ve dünyaya da taş olarak düşmüyor ama bazıları da taş olarak düşüyorlar. Dünyanın sonunun meteor çarpması sonucu olacağı yönünde teoriler de var.

Türkiye'de geceyi gündüze çeviren meteor düşüşüyle ilgili uzmandan yorum: Daha yeni başladık
Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş.

"ENDİŞE EDİLECEK VE KORKULACAK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Üniversiteye bazı vatandaşlar bu tip taşları getiriyorlardı. Göktaşı mı, değil mi; öğrenmek için. Bu doğa olayı bir 'şok' şeklinde görülen doğa olayı. Endişe edilecek ve korkulacak bir durum söz konusu değil. Meteor düşmelerini görebileceğiz, daha yeni başladık" şeklide değerlendirmede bulunmuştu.

Türkiye'de geceyi gündüze çeviren meteorla ilgili uzmandan yorum: Daha yeni başladık
Türkiye semalarında ürküten görüntüler! Düşen göktaşı çok sayıda ilden görüldü Ortalığı gündüz gibi aydınlatan meteoru gören Trabzonlu genç: Bilim kurgu filmlerinden alışık olduğumuz bir sahne gibiydi

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Türkiye'de geceyi gündüze çeviren meteorla ilgili uzmandan yorum: Daha yeni başladık - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Özal'ın kabri başında Kur'an-ı Kerim okudu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turgut Özal'ın kabri başında Kur'an-ı Kerim okudu Emre Belözoğlu takımı topladı ve analiz raporunu anlattı: Doğru yoldayız ama daha iyisi olmalı Emre Belözoğlu takımı topladı ve analiz raporunu anlattı: Doğru yoldayız ama daha iyisi olmalı Milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu'nun, PSG ile anlaştığı ortaya çıktı Milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu'nun, PSG ile anlaştığı ortaya çıktı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli 3 astronot 6 ayın sonunda dünyaya döndü Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli 3 astronot 6 ayın sonunda dünyaya döndü Park halindeyken hareket eden tanker geçidin üzerinde asılı kaldı Park halindeyken hareket eden tanker geçidin üzerinde asılı kaldı Genç oyuncu Aygün Aydın, Hakan Sabancı ile olan yazışmalarını ifşa etti Genç oyuncu Aygün Aydın, Hakan Sabancı ile olan yazışmalarını ifşa etti Taksiciyi yol ortasında çekip vurdular! O anlar saniye saniye güvenlik kamerasında Taksiciyi yol ortasında çekip vurdular! O anlar saniye saniye güvenlik kamerasında Bakan Soylu kısıtlamada Bakan Soylu kısıtlamada "pasaport" kurnazlığı yapanları uyardı: Kim bunu istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim, acımam
14:18