Gönül'den Ret - Son Dakika

Gönül'den Ret

Son Yüksek Askeri Şura Toplantısında Terfi Ettirilmeyen Tümgeneraller Halil Helvacıoğlu ve Gürbüz Kaya ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun Terfi Tartışmaları Gündemdeki Yerini Koruyor.

Gönül'den Ret, System.String[]

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Askerî Yüksek İdari Mahkemesi'nin Balyoz Darbe Davası sanığı 3 generalin terfisiyle ilgili kararının uygulanamaz olduğunu söyledi. Gönül, "açığa alma işlemi devam ettiği müddetçe terfilerinin mümkün olmayacağını kanun söylüyor" dedi.

Son Yüksek Askeri Şura toplantısında terfi ettirilmeyen Tümgeneraller Halil Helvacıoğlu ve Gürbüz Kaya ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun terfi tartışmaları gündemdeki yerini koruyor.

Askerî Yüksek İdare Mahkemesi kararıyla rütbeleri yükseltilmek istenen Balyoz sanığı bu üç generalin açığa alınmasını TSK da normal karşılamış ve "Bakanlar takdir haklarını kullanmıştır" mesajı verilmişti. Ancak Askeri Yüksek Mahkemesi'nin kararları tartışmaları tekrar alevlendirdi.

Taktik İnsansız Hava Aracı Geliştirme Projesi Sözleşmesi'nin imza törenine katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını cevaplayan Gönül, 3 generalin terfi durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi7nin daha önce verdiği kararlara da vurgu yapan Milli Savunma Bakanı Gönül, terfilerle ilgili net konuştu.

Gönül tarafından 22 Kasım'da açığa alınan Gürbüz Kaya ve Abdullah Gavremoğlu ile İçişleri Bakanı tarafından açığa alınan Halil Helvacıoğlu, bir gün sonra açığa alınma işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle AYİM'e başvurmuştu. Konuyu Daireler Kurulu'nda değerlendiren AYİM, yürütmenin durdurulması talebini oyçokluğuyla reddetmişti.

Balyoz sanığı Tümgeneral Gürbüz Kaya, 11 askerin şehit olduğu Gediktepe saldırısında "Teröristleri çoban sandık." sözleriyle gündeme oturmuştu. Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nun da Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ve diğer kabine üyelerini fişlediği ortaya çıkmıştı.


Son Dakika

Bakan Albayrak "Tarihi bir dönüm noktası" deyip duyurdu: İmalat PMI Şubat 2011'den bu yana en yüksek seviyede Bayram tatili sonrası altının gram fiyatı 441 liradan işlem görüyor Tuğba Ekinci, cesur kalça pozunu paylaşarak yeni şarkısının müjdesini verdi Kaza sonrası tanker sürücüsünün tekme-tokat dövülme anı güvenlik kamerasında Aykut Kocaman, Aytemiz Alanyaspor'un yaptığı teklifi reddetti Ürküten araştırma! Koronavirüs tedavisi görenlerin yarıdan fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor Park halindeki araca çarpan sürücünün yanındaki kişi yola savruldu! O anlar kamerada Oyuncu Aslıhan Güner'in babası vefat etti Mehmet Ceyhan herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı: Okulların açılması için acele mi edildi? Kayıp Gülistan Doku'nun görüntüleri incelenerek hazırlanan bilirkişi raporu, intihar iddiasını çürüttü Mert Hakan'ın 10 milyon TL imza parası aldığının iddia edilmesi, F.Bahçe'nin transfer hamlelerini zora soktu Yeşim Salkım'a küfür eden Murat Övüç resti çekti: Kellem de gitse doğruları söyleyeceğim, korkum yok Şehit Esma Çevik'in babasının "Katil yakalansın" duası kabul oldu Yol verme meselesi yüzünden kavga çıktı, yumruklar havada uçuştu! Öfkeli grubu imam ayırdı Korkutan görüntü! Irak'ta tonlarca balık telef oldu