Google'dan Milyar Dolarlık Hamle - Son Dakika

Google'dan Milyar Dolarlık Hamle

12.06.2013 16:30
Google'dan Milyar Dolarlık Hamle

Google, mobil haritalama servisi Waze'i internetteki rakiplerinin elinden alarak, navigasyon bilgi hakimiyetini güvence altına aldı.

Teknoloji dünyasında ilk olarak Facebook’un satın alacağına dair söylentilerle adını duyuran sosyal trafik ve navigasyon uygulaması Waze, 1,03 milyar dolar karşılığında Google’ın oldu.

Waze için haftalardır devam eden spekülasyonlar, akıllı telefon ve tabletlerdeki dijital harita uygulamalarının önemine de dikkat çekti. Sürücülerin en hızlı ve kolay yolları bulmasını sağlayan Waze, Facebook, Apple ve diğer birçok teknoloji devinin gündemindeydi.

Google, 15 yıllık tarihindeki en büyük dördüncü satın alımını tamamlayarak küçük İsrail şirketini bünyesine katmak istiyor.

‘GOOGLE HARİTALAMADA BİRİNCİLİĞE ÇIKABİLİR’

Seyehat edenlerin yol uygulamalarına olan güveni, internet şirketlerinin yerel tüccarlardan reklam almaları için yeni fırsatlar yaratıyor.

Forrester araştırma ve danışmanlık şirketinde endüstri analisti olan Julie Ask, ‘haritaların telefondaki bilgi ve hizmetlerin başında birinci sıraya yerleşmekte olduğuna’ dikkat çekti. Ask, “Zamanla insanlar haritaları keşfetmek, kullanmak ve içeriklerini incelemek için daha fazka vakit harcayacak” dedi.

Aske’e göre, ‘Waze’in satın alınması Google haritalarını daha güvenilir ve kullanışlı hale getireceği gibi, insanları Google ürünleriyle vakit geçirmek konusunda teşvik edebilir.’

Los Angeles Times’a konuşan S&P Capital IQ şirketinin analisti Scott Kessler ise “Waze’in Google’ı küresel haritalarda stratejik olarak çok önemli olan lider pozisyona getireceğini düşünüyoruz”dedi.

Apple iOS ve Google Android kullanan mobil cihazlara ücretsiz olarak yüklenebilen Waze, dijital haritalarda sosyal ağ oluşturarak popülerliğini arttırmıştı.

50 MİLYON KULLANICISI VAR

Waze’in 190 ülkede 50 milyon kullanıcısı var. Google jeo-ürünler başkan yardımcısı Brian McClendon, blog yazısında yaptığı yorumda, ‘Waze’in trafiği zekice alt ettiğini’ belirtti.

Waze, GPS cihazlarındaki kullanıcılar sayesinde trafik akışını takip ediyor. 70 binden fazla gönüllü sürücü haritaları güncelleyerek ve trafik durumunu aktararak diğer kullanıcılara yardımcı oluyor.

Google, Google Maps’e bazı Waze özelliklerini eklemeyi planlıyor olsa da, Waze ayrı bir firma olarak kalmaya devam edecek.McClendon, “Waze şimdilik İsrael’de kalacak ve bağımsız olarak işleyecek” dedi.

Waze doğal olarak en çok İsrail’de kullanılıyor: Ülkedeki 10 sürücüden 9’u ona güveniyor. Waze, Los Angeles sürücülerinin yüzde 10’unun hizmeti kullandığını tahmin ediyor. Uygulama özellikle navigasyonun daha zor olduğu dünya bölgeleri için sunduğu avantajla öne çıkıyor.

Satışın finansal boyutu resmen açıklanmış değil ama sözleşme hakkında bilgisi olan bir kaynak, Los Angeles Times’a, ‘Google’ın Waze için 1.03 milyar dolar ödediğini’ söyledi.

Google'dan Milyar Dolarlık Hamle

Kaynak: Star

Son Dakika Teknoloji Google'dan Milyar Dolarlık Hamle - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar 16:53 Kur'an kursunda skandal! 15 yaşındaki çocuğa aylarca cinsel istismarda bulunmuşlar Eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Orhan Oğuz yaşamını yitirdi 16:48 Eski Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Orhan Oğuz yaşamını yitirdi Amazon, ABD genelinde 150 bin mevsimlik işçi alacak 16:43 Amazon, ABD genelinde 150 bin mevsimlik işçi alacak
16:02 "Saldırmak için bekliyorlar" diyen Tümamiral Yaycı: S-400'ler bir an önce aktive edilip güvenliğimiz sağlanmalı Koronavirüs aşısına bakış açısını belirleyen ankete göre, en çok hangi partinin seçmeni aşıya karşı? 15:49 Koronavirüs aşısına bakış açısını belirleyen ankete göre, en çok hangi partinin seçmeni aşıya karşı? Kayınvalidesini 10 yerinden bıçakladı, müebbet hapis cezası 8 yıla indirildi 15:30 Kayınvalidesini 10 yerinden bıçakladı, müebbet hapis cezası 8 yıla indirildi
Ebru Polat'ın günlük kazancı dudak uçuklattı: 12 saatte 40 bin TL 15:06 Ebru Polat'ın günlük kazancı dudak uçuklattı: 12 saatte 40 bin TL Türkiye'nin altın üretimini büyüyecek! 5 yeni projeyle yıllık üretim 11 ton artacak 14:15 Türkiye'nin altın üretimini büyüyecek! 5 yeni projeyle yıllık üretim 11 ton artacak
Advertisement