Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth' - Son Dakika

Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth'

18.08.2012 14:00
Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth', System.String[]

Türkiye'nin ilk milli yer gözlem uydusu RASAT, gönderdiği bin 200 görüntüyle Türkiye'nin 2 boyutlu haritasını oluşturuyor. Sırada 3 boyutlu dünya haritası...

- 7 Ağustos 2011'de uzaya fırlatılan Türkiye'nin ilk milli uydusu RASAT, uzaydaki görevinin birinci yılını tamamladı. Dünyanın her yerinden görüntü alabilen ve ilk yılında birçok noktadan fotoğraf göndermeye başlayan RASAT, Türkiye'nin 2 boyutlu haritasını oluşturmaya başladı.

TÜBİTAK Uzay Enstitüsü tarafından yerli kaynaklar kullanılarak tasarlanıp üretilen RASAT, 1 yıldır uzayda görev yapıyor. Dünyanın istenilen bir bölgesinin 7.5 metre çözünürlükte fotoğrafını alabilen RASAT, çektiği görüntüleri enstitünün ODTÜ yerleşkes i n d e kurulu binasındaki yer istasyonuna iletiyor. İki boyutlu Türkiye haritasında son aşamaya gelen RASAT, bin 200 uydu görüntüsü ile bu yılsonunda haritayı tamamlayacak. TÜBİTAK UZAY, yılsonundan itibaren tüm Türkiye'nin iki boyutlu görüntülerini ihtiyacı olan kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşacak. Enstitü bu alanda Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü gibi kurumlarla işbirliği protokolleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

RASAT, 2 boyutlu harita çalışmalarının ardından gelecek yıl da Türkiye'nin görüntülerinden oluşan 3 boyutlu arazi modellerini kullanıma açacak. Yerli yazılım platformunda geliştirilecek web tabanlı arayüz ile kullanıcılar çekilen görüntüleri anında görebilecek, güncel görüntü siparişlerini verebilecek ve istedikleri görüntüleri de indirebilecek. Böylece Türkiye'nin, RASAT'la uydu teknolojilerinde, özellikle diğer ülkelerle ilgili veri toplama konusundaki dışa bağımlılığı en aza inecek. "Rasat Earth" böylelikle dünya devi Google'a rakip olacak.

Bugüne kadar arazi modeli oluşturulabilmesi amacıyla uçaklar yardımıyla sadece yurtiçi görüntüleri alınabilirken, RASAT ile istenilen herhangi bir yerin görüntüsüne ulaşılıyor. Türkiye, RASAT sayesinde dünyada istenilen yerin 3 boyutlu arazi modelini çıkarabilme yeteneğine de sahip oluyor.

Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth'
Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth'
Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth'
Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth'
Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth'

Kaynak: Teknokulis

Son Dakika Teknoloji Google Earth'e Karşı Yerli 'Rasat Earth' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Depo olarak kullanılan konteyneri, patlayan parfüm kutusu küle çevirdi Depo olarak kullanılan konteyneri, patlayan parfüm kutusu küle çevirdi Aboubakar hakkında ortalığı karıştıracak iddia: Sakat değil, sözleşmesi uzamasın diye oynamıyor Aboubakar hakkında ortalığı karıştıracak iddia: Sakat değil, sözleşmesi uzamasın diye oynamıyor İmam, soluk borusuna şeker kaçan çocuğu kurtardı! O anlar saniye saniye görüntülendi İmam, soluk borusuna şeker kaçan çocuğu kurtardı! O anlar saniye saniye görüntülendi Bakan Koca'dan ilk açıklama: Türkiye, tam kapanmanın ardından normalleşiyor Bakan Koca'dan ilk açıklama: Türkiye, tam kapanmanın ardından normalleşiyor Ramazan Bayramı'nın ilk gününde Tansu Çiller esprisi sosyal medyaya damga vurdu Ramazan Bayramı'nın ilk gününde Tansu Çiller esprisi sosyal medyaya damga vurdu Düştüğü derede 5 gün boyunca ölüm kalım mücadelesi veren adam, kurtulunca ilk iş maske istedi Düştüğü derede 5 gün boyunca ölüm kalım mücadelesi veren adam, kurtulunca ilk iş maske istedi Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Kılıçdaroğlu'nu birinci gösteren tek anket yayınlandı! Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili Kılıçdaroğlu'nu birinci gösteren tek anket yayınlandı! Genç imamı, bayram namazı çıkışında kurşunladı! Husumet, muhtarlık seçimlerinde başlamıştı Genç imamı, bayram namazı çıkışında kurşunladı! Husumet, muhtarlık seçimlerinde başlamıştı
Advertisement