Göp: Halkın Haber Alma Özgürlüğünü Engelleyen Bütün Baskıları Reddediyoruz - Son Dakika

Göp: Halkın Haber Alma Özgürlüğünü Engelleyen Bütün Baskıları Reddediyoruz

10.07.2015 13:14
Göp: Halkın Haber Alma Özgürlüğünü Engelleyen Bütün Baskıları Reddediyoruz, System.String[]

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), son dönemlerde gazetecilerin işlerini yaparken engellenmesi ve basın kuruluşlarının cezalandırılması gibi olaylara tepki gösterdi.

Gazetecilere Özgürlük Platformu (GÖP), son dönemlerde gazetecilerin işlerini yaparken engellenmesi ve basın kuruluşlarının cezalandırılması gibi olaylara tepki gösterdi. GÖP'ün açıklamasında, halkın haber alma hakkını engelleyen tüm yöntemleri-baskıları reddediyoruz denildi.

GÖP'ün yazılı açıklamasında son günlerde meydana gelen ve gazetecilerle yayın kuruluşlarının karşılaştığı engeller şöyle sıralandı:

"Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu köyüne haber takibi yapmak için giden Cumhuriyet muhabiri Mahmut Oral, Jin Haber Ajansı Muhabiri Meral Geylani, Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Özgür Paksoy ve Demokrat Haber Muhabiri Yannisvasilis Yaylalı'nın, askerler tarafından tartaklanması ve silahla vurulmakla tehdit edilmesi.

Doğan Grubu’na yönelik gerçek dışı ithamların yine gazete sayfalarında yer alması, “ PKK ittifakçısı” iddialarının ortaya atılması.

RTÜK’ün valilik şikayetiyle ilk kez, “Cumhuriyete hakaret” suçu nedeniyle Samanyolu Haber’e ceza vermesi, ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez için 1 milyon liraya sipariş edilen Mercedes otomobile ‘milyonluk Mercedes’ dediği için Samanyolu TV ve Samanyolu Haber’e 118 bin TL ceza kesmesi.

BirGün Medya Genel Yayın Sorumlusu Barış İnce’nin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açtığı hakaret davasında 7 bin 500 liralık para cezasına çarptırılması.

Ahaber’e seçim döneminde yaptığı yayınlar nedeniyle 40 yayın cezası verilmesi.

YSK tarafından, 7 Haziran seçim sonuçlarının saat 21:00’den önce yayımlamaya başladığı gerekçesiyle 65 kanala ikişer kez program durdurma cezası verilmesi.

Evrensel Gazetesi ve Hayat Tv Kocaeli Temsilcisi Arzu Erkan’ın, evinin önünde tüfekle ateş açılması, tehdit edilmesi ve gözdağı verilmek istenmesi.

Halk Tv’de program yapan Ümit Aslanbay’ın, program sırasında Deniz Baykal’a karşı eleştirel yorum yapması nedeniyle kanalla ilişiğinin kesilmesi.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in, Çeşme’deki evinin çevresinde bulunan köpeklerden rahatsız olduğunu haberleştiren, Öncel Öziçer’in işinden olması."

GÖB, söz konusu olaylar kapsamında ortaya çıkan durumun kabul edilemez olduğunu belirterek "Halkın haber alma hakkını engelleyen, basın-ifade özgürlüğünü hiçe sayan, bu tür anlayışların kabul edilebilmesi olanaksızdır. Israrla yinelediğimiz ve evrensel hukuk ilkeleri ile de belirlenmiş, basın ve ifade özgürlüğünün yok sayılmasını reddettiğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz." ifadesini kullandı.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Göp: Halkın Haber Alma Özgürlüğünü Engelleyen Bütün Baskıları Reddediyoruz - Son Dakika


Son Dakika

Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak Trump'ı silip atacak! ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın ilk talimatları belli oldu Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı 17 yaşındaki TikTok fenomeni cinayet şüphelisi oldu: Annesi ve amcasını öldürdü