Son Dakika Haberleri: Gop Üniversite'sinde Şeyhülislam Molla Hüsrev Konuşuldu

Gop Üniversite'sinde Şeyhülislam Molla Hüsrev Konuşuldu

6 yıl önce

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen “Tokat’ın Yetiştirdiği Ilim ve Fikir Önderleri” panel serisinde bu ay Şeyhülislâm Molla Hüsrev konuşuldu.

Gop Üniversite'sinde Şeyhülislam Molla Hüsrev Konuşuldu, System.String[]

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen “Tokat’ın Yetiştirdiği Ilim ve Fikir Önderleri” panel serisinde bu ay Şeyhülislâm Molla Hüsrev konuşuldu. 26 Haziran Atatürk Kültür Saray’ında düzenlenen panele Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Tokat Belediye Başkan Vekili Ahmet Çetin, GOP Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Il Protokolü, Dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.


Panel öncesi Ilahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Anas Al Jaad tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Üniversite Ilahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Özkese açılış konuşması yaptı. Özköse konuşmasında; “Bir şehrin ilim ve fikir önderleri o şehrin inşası ve ihyasını yapmakla kalmaz tarih boyunca o şehrin manevi bekçiliğini de yaparlar. Bizler de bu abide şahsiyetleri anarak minnet borcumuzu ödemeye çalışıyoruz.” dedi.

“Tokat’ın Yetiştirdiği ilim ve Fikir Önderlerinden Şeyhülislâm Molla Hüsrev” konulu panelin oturum başkanı Ilahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demirtaş, Şeyhülislâm Molla Hüsrev hakkında bilgiler paylaştı. Panele konuşmacı olarak katılan Hitit Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Koca, Molla Hüsrev’in Hayatı, Ilmî Kişiliği ve Eserlerine dair bilgiler verdi. Erciyes Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Toksarı, Molla Hüsrev’in eserlerinde sünnet-i seniyyeye yaklaşımı, hadislere referansını ve Peygamber tasavvurunu ele aldı. Selçuk Dini Yüksek Ihtisas Merkezi Müdürlüğü Eğitim Görevlisi Hasan Özer ise konuşmasında Molla Hüsrev’in fıkhî kişiliğini ve fıkıh usulüne yönelik katkılarını değerlendirdi.


Panel sonunda Tokat Valisi Mustafa Taşkesen ve Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin panelistlere teşekkür belgesi ile çeşitli hediye takdiminde bulundu.

Haber Yayın Tarihi: 14.03.2014 03:00 Kaynak: CİHANAracına binen genç kızı ormana götürüp tecavüz eden taksiciye 27 yıl hapis
Türkiye'ye dönüş hazırlığı yapan Cem Uzan'dan yeni iddia: En gizli FETÖ'cü Ahmet Necdet Sezer'dir Konutta KDV ve tapu harcı indirimleri 31 Aralık'ta sona erecek