Görme engelliler için "sesli kütüphane" açıldı - Son Dakika

Görme engelliler için "sesli kütüphane" açıldı

25.08.2020 19:08

Adıyaman'da görme engellilerin yararlanması amacıyla "sesli kütüphane" açıldı.

Adıyaman'da görme engellilerin yararlanması amacıyla "sesli kütüphane" açıldı.

Adıyaman Belediyesine ait Abdulhamithan Kültür Merkezinde açılan kütüphaneden faydalanmak isteyen görme engelliler, Belediyeye ait engelsiz ulaşım aracıyla binaya getiriliyor.

Engelli kişiler, kütüphanede oluşturulan özel yazılımlarla geliştirilen sistemde kulaklık yardımıyla kitaplardan yararlanacak.

Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, hizmet vermeye başlayan kütüphanenin kente hayırlı olmasını diledi.

Adıyaman'da yaklaşık 2 binden fazla görme engellinin bulunduğunu ifade eden Kılınç, şöyle konuştu:

"Bu vatandaşlarımızın sosyal yaşamda daha fazla yer alabilmelerini sağlamak amacıyla Adıyaman Belediyesi olarak sesli kütüphaneyi hayata geçirdik. Hizmete giren kütüphanemizde görme engelli vatandaşlarımız kitaplarla buluşup, istediği kitapları dinleyebilecek ve girecekleri sınavlara rahatlıkla hazırlanabilecekler. Belediyemizin katkıları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünün bünyesinde, Abdulhamithan Kültür Merkezinde bulunan okuma odamızda oluşturduğumuz ve teknolojik alt yapı sistemleri ile görme engelli vatandaşlarımızın en sağlıklı şekilde yararlanmalarını amaçladığımız kütüphanemizden tüm görme engelli bireylerimiz, ücretsiz erişim ve üyelik sağlanarak faydalanabilecekler. Bu kardeşlerimden Cemil Meriç'i örnek almalarını istiyorum."

Kütüphaneyi inceleyen görme engelli vatandaşlardan Hikmet Yüksel ile Eşref Ağır da Belediye Başkanı Süleyman Kılınç başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Görme engelliler için sesli kütüphane açıldı
Görme engelliler için sesli kütüphane açıldı
Görme engelliler için sesli kütüphane açıldı
Görme engelliler için sesli kütüphane açıldı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Görme engelliler için 'sesli kütüphane' açıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Masumlar Apartmanı'nın 6. bölüm final sahnesi izleyicileri ekrana kilitledi Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı Manchester United, deplasmanda Paris Saint Germain'i 2-1 mağlup etti Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Bilim insanları, kafatasında yeni bir organ bulduklarını açıkladı Khabib Nurmagomedov, Mayweather dövüşmesi için teklif edilen 790 milyon lirayı reddetti İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı