Görsel Kültürün Oluşumunda Çıplaklık - Son Dakika

Görsel Kültürün Oluşumunda Çıplaklık

28.08.2013 22:07
Görsel Kültürün Oluşumunda Çıplaklık

Vildan Açan Güzel Sanatlar temalı tezinde şu konulara değindi.

''Günlük hayatta çıplaklık ?soyunuk olma hali? iken, sanat alanında sıkça rastlanan çıplaklık, aslında ?nü? olarak da tanımlanan ?seyirlik obje olma? halidir. Batı sanatı içerisinde ilk defa Antik Yunan heykel ve resimlerinde kendini erkek bedeninde ortaya koyan nü, sonrasında ağırlıkta kadın bedeninde varlığını sürdürür. Sanat tarihindeki bu kadın nü yoğunluğu erkek egemen bakışın da bir yansımasıdır. Bu çalışma kapsamında Antik Yunan'dan Postmodernizm sürecine kadar, çıplaklık imgesinin nasıl anlamlandırıldığı ve altında yatan sebepler, dönem sanatçıları ve eserleri ile birlikte ortaya konmuştur. Yine popüler kültür ile birlikte bir tüketim nesnesine dönüşen çıplaklığın ortaya çıkış biçimi ve gelişimi irdelenmiştir.'' dedi.

Ayrıntılı Bilgi İçin:https://tez.yok.gov.tr/UlusalTezMerkezi/

YORUMLAR
500
Faslı görsel sanatçı demir atıklarını sanat eserine çeviriyor Faslı görsel sanatçı demir atıklarını sanat eserine çeviriyor Düden Gölü'ndeki allı turnalardan görsel şölen Düden Gölü'ndeki allı turnalardan görsel şölen Akkuş İlgezdi, Kültür Sanatta Darbe ve Pandemi Dönemini Karşılaştırdı: 'Kültür -Sanat Sektörü Pandemi Bahaneleriyle Adeta Kurban Edilmiştir' Akkuş İlgezdi, Kültür Sanatta Darbe ve Pandemi Dönemini Karşılaştırdı: 'Kültür -Sanat Sektörü Pandemi Bahaneleriyle Adeta Kurban Edilmiştir'
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Görsel Kültürün Oluşumunda Çıplaklık - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement