Gaziantep'te Görümceden Yengeye Böbrek Nakli - Son Dakika

Gaziantep'te Görümceden Yengeye Böbrek Nakli

09.07.2015 11:30
Gaziantep'te Görümceden Yengeye Böbrek Nakli, System.String[]

Gaziantep'te, görümceden alınan böbrek, diyaliz tedavisi gören yengesine nakledildi.

Gaziantep'te, görümceden alınan böbrek, diyaliz tedavisi gören yengesine nakledildi.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, Nizip ilçesinde yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Güler Polat (30), 6 yıl önce apandisit ameliyatı sonrası kontrol için gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendi.

Yaklaşık 3 yıldır diyaliz tedavisi gören Polat'a, ağabeyi ve ablası böbreğini vermek istedi ancak dokular uymayınca nakil işlemi gerçekleşemedi.

Kadavradan nakil için başvuruda bulunan Polat'ın durumuna üzülen görümcesi Nurgül Polat (32), böbreğini vermek istedi. Gerekli tetkikler ve dokuların uymasıyla da nakil işlemi gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Güler Polat, görümcesi sayesinde sağlığına yeniden kavuşmanın sevincini yaşadığını belirtti.

Organ bağışı konusunda herkesi daha duyarlı olmaya çağıran Polat, "Görümcem bağışta bulunmasaydı halen diyalize giriyor olurdum, Allah ondan razı olsun. Nakil olmayı bekleyen çok fazla diyaliz hastası var. Bir hayat kurtarmak, sağlığına kavuşturmak çok güzel bir davranış. Lütfen herkes organ bağışında bulunsun" ifadesini kullandı.

Nurgül Polat ise ise yengesinin diyaliz sonrası yaşadığı sıkıntıları görmeye dayanamadığına belirterek, "Elimden gelebilecek tek şey böbreğimi bağışlamaktı, ben de öyle yaptım" ifadesinde bulundu.

Hastanenin organ nakli merkezi sorumlusu Prof. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu da başarılı operasyonla görümce gelin dayanışmasına katkı sağladıkları için mutlu olduklarını kaydetti.

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gaziantep'te Görümceden Yengeye Böbrek Nakli - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fransa Dışişleri: Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tanımıyoruz İnternette hızla yayılan esrarengiz palyaço fotoğrafı, Instagram hesaplarının kapanmasına neden oluyor Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Hayat kurtaracak buluş! Koronavirüs hastalarının ölümüne yol açan sitokin fırtınasının gizemi çözüldü Eski takım arkadaşı, Maradona'nın Türkiye macerasını anlattı: İnanılmazdı Model Brittany Rhea Phillips, üzerinden geçen aracın altında can verdi! Ezen kişi çocuğunun babası çıktı Antalya'da sokakta yunus polisi üniforması ve teçhizatı yakan şüpheli aranıyor