Grafikli- Ankara Merkezli 10 İlde Fetö Operasyonu - Son Dakika
Grafikli- Ankara Merkezli 10 İlde Fetö Operasyonu

Grafikli- Ankara Merkezli 10 İlde Fetö Operasyonu

11.12.2015 17:08

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ana soruşturması kapsamında, örgütün yönetim kadrosunda yer alan toplam 73 kişiye yönelik gözaltı emri verildiği, bunlardan 5'inin gözaltına alındığı bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ana soruşturması kapsamında, örgütün yönetim kadrosunda yer alan toplam 73 kişiye yönelik gözaltı emri verildiği, bunlardan 5'inin gözaltına alındığı bildirildi.

Başsavcılık, gazetecilere, soruşturmaya ilişkin yazılı açıklama dağıttı.

Açıklamada, "Anayasa'yı ihlale teşebbüs", "silahlı terör örgütü kurup, yönetmek" ve "Hükümeti yıkmaya ve görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından Fetullahçı terör örgütlenmesinin yönetim kadrosuna yönelik Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Kilis, Rize, Şanlıurfa, Kütahya ve Trabzon'da eş zamanlı operasyon yapıldığı bildirilerek, Ankara'da Kazım Avcı, Şanlıurfa'da Cemal Türk, İstanbul'da İlhan İşbilen, Ali Çelik ve Dilaver Azim'in gözaltına alındığı aktarıldı.

Örgütün yönetim kadrosunda yer alan 73 kişiye yönelik gözaltı emri verildiği belirtilen açıklamada, örgütün yönetiminde yer alanların önemli bir kısmının 25 Aralık 2013'ten itibaren yurt dışına kaçtığı, örgüt liderinin bazı örgüt yöneticileri ile ülke dışında yaşadığının bilindiği ifade edildi.

Hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin önemli bir kısmının resmi sınır kapılarından ve meşru yollardan yurt dışına çıkmadığı, kaçak olarak ülkeden ayrıldıkları, bir kısım şüphelilere yönelik gözaltına alma işleminin devam ettiği kaydedilen açıklamada, yurt dışına meşru yollardan çıkanlar hakkında yokluklarında tutuklama kararı talep edileceği bildirildi.

Açıklamada, yurt dışına resmi sınır kapıları ve meşru yollardan çıkmayan ve ülke içinde olup olmadığı kesin şekilde tespit edilemeyenler hakkında yakalama emirleri talep edileceği, bu şüphelilerin, makul bir süre arandıktan sonra yakalanamamaları halinde yurt dışına çıktıkları kabul edilerek, haklarında yokluklarında tutuklama kararı isteneceği bildirildi.

Açıklamada, soruşturmanın, Fetullahçı terör örgütlenmesini yöneten birim yöneticileri ve örgüt yöneticisinin çevresinde ve yönetiminde olanlarla, ona yardım edenlere yönelik devam ettiğine de yer verildi.

Şüpheliler arasında Fetullah Gülen, iş adamı Akın İpek, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, eski Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Önder Aytaç, Mustafa Özcan, İsmail Büyükçelebi, Alaattin Kaya, Mustafa Yeşil, Tuncay Delibaş, Cemil Koca, Cevdet Türkyol, Ahmet Can, Necdet Başaran, Sait Aksoy, Suat Yıldırım ve  Osman Hilmi Özdil de bulunuyor.

Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerden Kazım Avcı'nın, Fetullah Gülen'in yeğeni ve cemaatin ileri gelen imamlarından biri olduğu öğrenildi. Avcı'nın, cemaatin en mahrem bilgilerine sahip ve konuşması durumunda cemaate en büyük darbeyi vuracak isimlerden olduğu ifade edildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Grafikli- Ankara Merkezli 10 İlde Fetö Operasyonu - Son Dakika


Advertisement