"Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Yoğurt Tüketin" - Son Dakika

"Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Yoğurt Tüketin"

18.02.2012 12:20

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yoğurdun içinde bulunan, vücudun savunma sistemini geliştirdiğini ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, yoğurdun içinde bulunan, vücudun savunma sistemini geliştirdiğini ve hastalıklardan korunmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada, kış aylarının olumsuz etkilerini asgariye indirmek için günlük belli bir miktar yoğurt tüketimi önerdiklerini kaydetti. Yoğurt, kefir ve süt ürünlerinde bulunan probiyotik mikroorganizmaların insanların savunma sistemiyle ilgili işlevlerinde olumlu etki gösterdiğini vurgulayan Yıldız, bilimsel araştırmalarda probiyotiklerin bağırsak hastalıkları üzerinde etkisi olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi: ""Klinik beslenmede görülen ilerlemelerden dolayı uzun ve sağlıklı yaşamak, soğuk algınlığı, grip gibi solunum sistemi enfeksiyonları, ishal, bağırsak enfeksiyonları sorunlarından korunmak ya da klinik belirtilerini azaltmak için günlük yoğurt, kefir gibi mayalı ürünleri 250 gram ile 1 kilo arasında tüketebilirsiniz. Kış aylarının olumsuz etkilerini asgariye indirmek için günlük yoğurt tüketimini öneriyoruz. Bu ürünler taze, hiçbir katkısı olmayan süt ürünleri tercih edilmesi önemli."

Yıldız, ayrıca son yıllarda yapılan araştırmada da probiyotiklerin özellikle bronşit ve sinüzit gibi kronik tekrarlayan solunum sistemi enfeksiyonlarında nükslerin azalmasına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

 Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Yoğurt Tüketin

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Grip ve Soğuk Algınlığına Karşı Yoğurt Tüketin' - Son Dakika


Son Dakika

Depremde boğularak can veren Fatma teyze, Türkiye'de tsunamiden ölen ilk kişi oldu Şaka yapmak isterken elindeki av tüfeğiyle arkadaşını öldürdü Milli Kick Boksçu Mustafa Danışmaz'a pusu kurup, babasını öldüren şahsa müebbet hapis cezası İzmir depremi yıllar öncesine götürdü! Gölcük depreminde enkazdan çıkarılan Gizem Güven'den duygusal paylaşım İnternetten alışverişte siparişten farklı ürünün bedeli kargo şirketinden tahsil edilebiliyor Aracı tekleyen sürücü, kaputu açınca 3 metrelik pitonla burun buruna geldi İzmir'deki depremde yeni binalar da yıkıldı! Vatandaşlar hesap sorulmasını istiyor Rusya'dan yardım isteyen Paşinyan'a aynı cevap verildi: Çatışmalar Ermenistan topraklarına sıçrarsa destek veririz