Groupe PSA ve Total pil üretecek! - Son Dakika

Groupe PSA ve Total pil üretecek!

05.09.2020 12:54
Groupe PSA ve Total pil üretecek!, System.String[]

Groupe PSA ve Total, elektrikli araçların pil ihtiyacını karşılamak amacıyla üretim için harekete geçti.

Groupe PSA ve Total, elektrikli araçların pil ihtiyacını karşılamak amacıyla üretim için harekete geçti.

İlk olarak iki şirketin ortaklığıyla kurulacak yeni şirket tarafından 200 milyon euro yatırım ile Fransa'nın Charente'de Nersac bölgesinde bir pilot tesis kurulacak. AR-GE merkezi ise Bordeaux'da yer alacak.

Bu adım için ilk olarak Groupe PSA, Opel markası üzerinden, elektrikli akülerin tasarımı, üretimi ve pazarlamasında uzman Saft ile yüzde 50/50 ortaklıkla ACC (Automotive Cells Company) isimli şirketi kurdu. Bu şirket ise geçtiğimiz şubat ayında Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmişti. Şirketin CEO'su Yann Vincent olurken, Yönetim Kurulu Başkanlığı'na ise Ghislain Lescuyer seçildi.

Fransa ve Almanya'da birer fabrika kurulacak

Pilot tesis, endüstriyel aşamasını 2021'in ortasında başlatacak ve gerçek anlamda üretime ise 2023 yılında başlayacak. Bu girişim başarılı olursa, ortak girişim tarafından seri üretim için iki fabrika daha açılacak. Bu fabrikaların ilki Fransa'da Douvrin'de ve ikincisi ise Almanya'da Kaiserslautern'de kurulacak. Hedef ise 2030 yılına kadar, bir milyon elektrikli aracın üretimine, yani Avrupa pazarının yüzde 10'una tekabül eden, yılda 48 GWh'lik kümülatif pil kapasitesine sahip olmak.

ACC, 1.3 milyar eurosu Fransız ve Alman kamu desteği olmak üzere bu projeye 5 milyar euro yatırım yapacak.

Kaynak: Carmedya.com

Son Dakika Otomobil Groupe PSA ve Total pil üretecek! - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu ve lunaparkların faaliyetleri durduruldu Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu Herkes bu tehlikeyi göz ardı etmişti! ABD'li yetkililer, halkı aşı dolandırıcılarına karşı uyardı Tayland'da balıklar 25 milyon lira değerinde balina kusmuğu buldu Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Son Dakika: Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak