"Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi" - Son Dakika

"Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi"

19.02.2012 12:57

Türkiye'nin en önemli doğa,tarih ve kültür turizm merkezlerinden Kapadokya Bölgesi'nde, 'Grup turizminin' yaygınlaşması ile ulusal ölçekte de özendirilmeye yoğun çaba harcanan kültürel turizm olgusunun ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bildirildi.

Türkiye'nin en önemli doğa,tarih ve kültür turizm merkezlerinden Kapadokya Bölgesi'nde, 'Grup turizminin' yaygınlaşması ile ulusal ölçekte de özendirilmeye yoğun çaba harcanan kültürel turizm olgusunun ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bildirildi.

Göreme Turizm Gelişme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, tek merkezli anlayışı temel turizm yöntemi olarak değerlendiren ve bu paralelde uygulanan bu sistemin, özellikle sayıları 3 bini bulan turizm esnafını ciddi manada ekonomik kriz içerisine ittiğini söyledi. Durmaz, "Grup turizminin' yaygın hale gelmesi ile birlikte Kapadokya'da kültür turizmi tarihin tozlu rafına kaldırıldı, yerine 'Grup turizmi' adı ile rantı ana hedef olarak belirleyen bir sistem uygulanıyor. Bu tehlikeli gidişin önüne geçilmesi gerekir, yoksa Kapadokya bölgesinde de Akdeniz bölgesindeki gibi olumsuzluklar görülebilir" dedi.

Mustafa Durmaz, turizmin gelişmeye başladığı 1985 yılından bu yana Göreme, Ürgüp, Avanos, Çavuşin, Zelve, Uçhisar gibi merkezlerde 3 bini aşkın küçük esnafın bölgedeki kadınların el emekleri ve göz nurlarının ürünü olan el işlemeleri ve hediyelik eşyalarının turistlere satımı ile geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

TURİSTE 10 KURUŞLUK KARTPOSTAL ALMAK BİLE YASAK

Kooperatif Başkanı Mustafa Durmaz, özellikle son yıllarda bazı büyük seyahat acentalarının, turizmde tekelleşmeyi ana hedef olarak belirleyip otel, halı, kilim, turistik el ürünleri, çanak, çömlek ve eğlence merkezlerini kendi bünyelerinde topladığını anlattı. Durmaz, Kapadokya bölgesine gelen turistleri bölgede bulundukları süre içerisinde sadece ve sadece kendi turizm birimleri dışına çıkartmama gibi temel bir düşünceyi etkin hayata geçirmeye çaba harcamasının bölgedeki küçük turizm işletmelerinin ciddi kriz yaşamalarına neden olduğunu savundu. Göreme Turizm Gelişme Kooperatif Başkanı Mustafa Durmaz şöyle konuştu;

"Kapadokya'ya 'Grup turizmi' ile gelen turistler, adeta büyük Kapadokya özel ihtisas hapishanesine gelmişçesine bir durum ile karşı karşıya kalıyor. Bazı büyük acentelerinin bıkıp tükenmek bilmeyen daha fazla para kazanma düşüncesinden hareketle ortaya koydukları bu durum, turistlerin hangi şekilde olursa olsun sistemin uygulanması ile birlikte örneğin Göreme'de yaşlı bir ninenin pekmez kaynatmasını fotoğraflaması, Göreme'nin içerisindeki bazı peribacalarını kendi başlarına gezmeleri ve fotoğraflamaları ve bir küçük esnaftan alışverişi bırakın 10 kuruşluk Kapadokya kartpostalını bile almalarına da yasak getiriliyor. Kapadokya'ya gelen turistin tek amaç ve hedefi vardır; kültür turizmini doya doya yaşamak, isterse pekmez kaynatan ninenin fotoğrafını çeker, bağda bahçede çalışan kadınların fotoğraflarını da. Ancak rant turizmini ana ilke edinen bazı büyük acenteler kanalıyla kültür turizmi ciddi şekilde baltalanmak istenmektedir. Kapadokya hiçbir turist için kesinlikle ihtisaslı bir cezaevi değildir. Kapadokya, Evrensel boyutta çok kültürlülükten gelen büyük medeniyetlerle iç içe geçmiş bölge kültürünün yüzyıllar boyu yaşatıldığı ülkemizdeki en önemli mekanlardan birisidir. Ancak bu anlayış ile turistleri birileri bir büyük cezaevine sokuyor, kültür merkezine değil. Kapadokya medeniyetler kavşağında ciddi bir hoşgörü merkezi.Turist özgür şekilde rehberleri başkanlığında bu büyük kültürü tüm içtenliği ile yaşasın."

Durmaz, bölgede kültür turizmi konusunda ciddi eksen kaymasının olduğunu savunurken bir süreden bu yana bu olumsuzluğun önüne geçmesi konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a da çağrıda bulundu ve bölgede yaşanan bu çarpık anlayışın önlenmesi noktasında kendilerine yardımcı olmasını istedi. - Nevşehir

 Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi
 Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi
 Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi
 Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi
 Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Grup Turizmi, Kültür Turizmini Bitirdi' - Son Dakika


Son Dakika

Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu Son Dakika! Azerbaycan ordusu 27 yıl sonra Zengilan şehrini işgalden kurtardı Kılıçdaroğlu ve İnce, Bekir Coşkun'un cenazesinde yan yana saf tuttu Alanya maçında 11'e alınmayan Feghouli ısınma çalışmalarında yer almadı Hollanda'da cinsiyet eşitliği kapsamında kadınlara da zorunlu askerlik yükümlülüğü getirildi Büyük zafer için tarih verildi: Azerbaycan 10-15 gün sonra toprak bütünlüğünü sağlayacak Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde Fleks makinesiyle boynunu kesen işçi feci şekilde can verdi