Gto, İnşaat Ustalarını Belgelendirecek - Son Dakika

Gto, İnşaat Ustalarını Belgelendirecek

9 yıl önce

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara 'Ustalık Yetki Belgesi' vermek üzere eğitim programı başlatıyor.

Gto, İnşaat Ustalarını Belgelendirecek, System.String[]

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara 'Ustalık Yetki Belgesi' vermek üzere eğitim programı başlatıyor.


GTO Genel Sekreteri Halil Göçer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 28. maddesi uyarınca 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustaların yetki belgesi sahibi olması zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, belgesiz usta çalıştıran firmaların cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalabileceklerini kaydetti.


Göçer, GTO olarak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde ilgili sektörde çalışan ustalara yönelik yetki belgesi verilmesine yönelik eğitim programı düzenleyeceklerini ve eğitim için kayıtların başladığını belirtti.


İnşaat ve tesisat işlerinde yapım işi üstlenen yapı müteahhitlerinin yetki belgesiz usta çalıştırmalarına izin verilmeyeceğini kaydeden Göçer, "Belgesiz usta çalıştıran firmalar ceza müeyyide ile karşı karşıya kalacaklar. Bu nedenle sektörde faaliyet gösteren firmaların çalıştırdıkları ustalarını bu eğitimden faydalandırmaları kendi yararlarına olacaktır. Bu çerçevede, sektörde belgesiz olarak çalışan ustaları belge sahibi yapmak amacıyla GTO olarak modül eğitim programı başlatıyoruz. Öncelikle inşaat teknolojisi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme ile elektrik-elektronik teknolojisi meslek dalları ile talep halinde tüm ustalık dallarına yönelik olarak 25'er kişilik gruplar oluşturulacak ve her bir grup için ayrı ayrı 40 saatlik modül eğitim programı gerçekleştireceğiz. GTO-MEKSA Mesleki Eğitim Merkezi'nde GTO, MEKSA, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şehitkamil Merkez Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilecek eğitimlerde katılımcılara, 20 saat teorik, 20 saat pratik eğitim verilecek. Eğitim sonunda yapılacak sınavlarda başarılı olan katılımcılara GTO, MEKSA ve MEB imzalı belge verilecek ve belgeler 2017 yılına kadar geçerli olacak." şeklinde konuştu.

Haber Yayın Tarihi: 05.01.2012 03:40 Kaynak: CHASon Dakika

Koronavirüs için umut olan Türk profesör İbrahim Benter çalışmalarını anlattı: Zararı önleyeceğiz
Küfürlü mesaj tartışması sokak ortasında cinayetle bitti Son dakika: İran'da meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki deprem Türkiye'de de hissedildi