Guanajuato Uluslararası Film Festivali" - Son Dakika

Guanajuato Uluslararası Film Festivali"

15.07.2015 14:18
Guanajuato Uluslararası Film Festivali

Meksika'nın San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde gerçekleştirilen, Guanajuato Uluslararası Film Festivali'nin konuk ülkesi, Türkiye oldu.

Meksika'nın San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde gerçekleştirilen, Guanajuato Uluslararası Film Festivali'nin konuk ülkesi, Türkiye oldu.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, Ankara Sinema Derneği'nin düzenlediği "Guanajuato Film Festivali'nde Konuk Ülke: Türkiye Bölümü"nde 56 film gösterilecek.

Latin Amerika ülkelerinin en önemli festivallerinden biri olarak kabul edilen festival, 17-26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Geçen yıl, 120 binin üzerinde izleyiciye ulaşan festivalin ana yarışma bölümünde, Deniz Gamze Ergüven'in, Cannes Film Festivali'nde gösterilen filmi, "Mustang" izleyici ile buluşacak.

Uluslararası Ana Yarışma Jürisinde oyuncu Melisa Sözen, Belgesel Film Yarışma Jürisinde yönetmen Cem Kaya, Meksika Filmleri Yarışma Jürisinde ise sinema yazarı Esin Küçüktepepınar görev yapacak.

Ömer Lütfi Akad'ın "Gelin" ile Metin Erksan'ın "Susuz Yaz" filmlerinin yanı sıra, Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" ve "Bir Zamanlar Anadolu'da", Semih Kaplanoğlu'nun "Bal", Reha Erdem'in "Jin", Zeki Demirkubuz'un "Yeraltı", Yılmaz Erdoğan'ın "Kelebeğin Rüyası", Kaan Müjdeci'nin "Sivas", Mahmut Fazıl Coşkun'un "Yozgat Blues" ve Mahsun Kırmızıgül'ün "Mucize" filmi festival kapsamında gösterilecek.

Müzik performanslı sessiz bir film ile kısa filmlerin de gösterileceği festivalde, 19 uzun metrajlı kurmaca ve 3 uzun metrajlı belgesel film izleyiciyle buluşacak.

Türkiye bölümünde ayrıca, Osmanlı Dönemi'nde yabancılar tarafından Osmanlı topraklarında çekilen sessiz kısa filmlerden oluşan bir toplu gösterim gerçekleştirilecek. Hollanda EYE Film Enstitüsü arşivinden alınan filmlerin gösterimine, Baba Zula canlı müzik performansıyla eşlik edecek.

Baba Zula festival kapsamında ayrıca San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde konser verecek.

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Guanajuato Uluslararası Film Festivali' - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 419'a yükseldi Bakan Pakdemirli ile enkaz altındaki Buse'nin duygulandıran diyaloğu: Köpekleri salın ben de kedi sesi çıkarayım Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir Son Dakika: Türkiye'de 30 Ekim günü koronavirüs nedeniyle 78 kişi vefat etti, 2322 yeni hasta tespit edildi 17 yaşındaki Umut yıkılan binanın enkazından böyle çıkarıldı İzmir'de faaliyet gösteren bir otelin işletmecisinden örnek davranış: Depremzedeleri ücretsiz ağırlayacak İzmir'de meydana gelen deprem sonrası dünyadan Türkiye'ye destek mesajları yağdı Ümit Davala: Eşimin koronavirüs test sonucu pozitif çıktı