Son Dakika Haberleri: Guardian: Türkiye, Afrin Zaferiyle Muhalif Grupları Birleştirdi
BBC

Guardian: Türkiye, Afrin Zaferiyle Muhalif Grupları Birleştirdi

11 ay önce

İngiliz Guardian gazetesi, TSK ve ÖSO'nun Afrin'de kontrolü sağlaması sonrası Suriye'nin kuzeyindeki muhalif grupların Türkiye'nin desteğinde yavaş yavaş ittifaka doğru ilerlediğini yazdı.

İngiliz Guardian gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'de kontrolü sağlaması sonrası, Suriye'nin kuzeyindeki muhalif grupların Türkiye'nin desteğinde yavaş yavaş "ittifaka doğru ilerlediğini" yazdı.

AFRİN BAŞARISI SONRASI İLK KEZ BİRLİK OLDULAR

Gazetenin Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde bulunan muhabiri Kareem Shaheen'in haberinde, "Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi altında ve Rusya'nın desteğinde yaşanan yenilgilerden sonra, Afrin'de son yıllarda nadir görülen türden bir başarı yakaladı" ifadeleri yer aldı.

Guardian muhabirine konuşan ve haberde ismi değiştirilen Türkiye destekli bazı muhalif güçler, Afrin'de yaşadıkları zafer sonrası ilk kez "birlik olduklarını" söyledi.

BİRLEŞİK BİR ORDU KURDUĞUMUZDA DEĞİŞECEK

Haberde, bu savaşçılardan birinin şu sözlerine yer verildi:

"Esad bile bizi bir araya getirmeyi başaramamıştı. Yakıp yıkma politikası izleyen rejimden askeri ve siyasi olarak daha zayıfız ve biz birbirimizi ihanetle suçlarken, birçok bölge düşüyor. Halk bütün isyancı gruplardan nefret ediyor ve bu bir gün birleşik bir ordu kurduğumuzda, değişecek."

SAYILARI ARTARSA ELLERİNİN GÜÇLENECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORLAR

Guardian'ın haberine göre bu gruplar, yaklaşık 20 bin güçten oluşan yeni ordularının El Kaide bağlantılı militanları İdlib'in kuzeyinden çıkarabileceğine inanıyorlar. Sayıları artarsa da, Esad'ın Rusya destekli güçleri ülkedeki toprakları geri almaya çalışıyor olsa bile, Suriye'deki barış görüşmelerinde ellerinin güçleneceğini düşünüyorlar."

"ESAD GİTTİĞİNDE ORDUYLA BERABER ÇALIŞABİLİRİZ"

Gazete haberi için Afrin harekatının komutanlarından Ebu Ahmet'in yardımcısıyla da konuştu. Bu kaynak, eğer bir gün Esad'ı devirecek bir anlaşma sağlanırsa Suriye'nin tamamında düzenin sağlanması için hükümetle çalışabileceklerini söyledi ve ekledi:

"Esad'ın ve üst düzey kademelerinin olmadığı bir geçiş dönemi mümkünse eğer, biz de uluslararası toplumun da desteğiyle orduyla işbirliği yapıp kurtarılan yerlerde güvenliği sağlayabiliriz."

"SURİYE'DEKİ SAVAŞ BİTECEK VE BİTTİĞİNDE ALLAH OLANLARI UNUTMAMIZ İÇİN HEPİMİZE YARDIMCI OLSUN"

Guardian'ın haberi, Türkiye destekli güçlerin anlatılarından yola çıkarak, sahada yaşananlara ilişkin de fikir veriyor:

"Bu muhalifler ordusu 3 birlikten oluşuyor ve Türkiye'nin desteklediği iskelet geçici hükümetin çatısı altında yer alıyor. Bu güçler, Türk askeri yetkililerinin söylediklerine göre hareket eden eski Suriyeli askerlerce yönetiliyorlar.

Türk ağır silahları ve savaş uçaklarının desteğiyle Afrin'deki çatışmaların büyük bölümünü üstlendiklerini söylüyorlar. Savaşın stratejik bir zaferle sonuçlandığı çünkü İdlib yakınlarında bir koridor açabilecekleri konusunda eminler.

Ankara'nın yanında yer almakla ilgili bir sorun görmüyorlar ve bunu tarafların Suriye'deki çıkarlarının çakışması olarak niteliyorlar.

Haber bir başka komutanın şu sözleriyle sonlanıyor:

Ama uluslararası güçler de kabul ettiğinde Suriye'deki savaş bitecek. Bittiğinde de Allah olanları unutmamız için hepimize yardımcı olsun."

BBCApartman Bahçesinde Cesedi Bulunan Kadının, Kanser Olduğunu Öğrenince İntihar Ettiği Ortaya Çıktı Tesettüre Giren Ünlü Türkücü Güler Işık: Kadın Sesi Günah Diye Şarkı Söylemeyi Bıraktım

HDP'li Celal Doğan, İYİ Parti ve CHP'nin Ortak Adayı Oluyor