Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı - Son Dakika

Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı

08.09.2021 17:07
Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı

Guatemala'nın Ankara Büyükelçisi Jairo David Estrada Barrios, "Bu yıl Osmanlı İmparatorluğu ile 1874'te kurulan Guatemala ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 147. yılını kutluyoruz.

Guatemala'nın Ankara Büyükelçisi Jairo David Estrada Barrios, "Bu yıl Osmanlı İmparatorluğu ile 1874'te kurulan Guatemala ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 147. yılını kutluyoruz." dedi.

Guatemalalı sanatçı Fernando Valdiviezo'nun Türk Lirası banknotlarında yer alan şahsiyetleri orijinal banknotun esere entegre edilmesi tekniğiyle tasvir ettiği resim sergisi açıldı.

Büyükelçi Barrios, açılışta yaptığı konuşmada, sergide, Guatemalalı sanatçının 7 çizimde, Türk Lirası banknotlarında yer alan her bir şahsiyeti, orijinal banknotun esere entegre edilmesi tekniğiyle tasvir ettiğini belirtti.

Barrios, günümüz Türkiye'sini bu şekilde en iyi biçimde anlatmaya çalışan bu sergiye "Yaşayan Semboloji" adı verildiğini söyledi.

Büyükelçi, "Neden Türk Lirası ile tasarlanmış eserler seçtiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Guatemala hükümetinin, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, Guatemala ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine olanak sağlayan bir ifade olan 'Kültürel Diplomasi'yi desteklediğini belirtmeliyim. Bir önceki soruya yanıt olarak da Türk Lirasını seçtik çünkü bu yıl Osmanlı İmparatorluğu ile 1874'te kurulan, Guatemala ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 147. yılını kutluyoruz." ifadelerini kullandı.

Valdiviezo'nun 1962 yılında Guatemala'da doğduğunu aktaran Barrios, sanatçının hem Guatemala'da hem de Kosta Rika'da seçkin öğretmenlerle çeşitli kurslara ve atölye çalışmalarına katıldığını, 1983'ten bu yana çok sayıda ulusal ve uluslararası karma sergiye katıldığını ve çeşitli sanat ve grafik tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yaptığını kaydetti.

Barrios, sanatçının çeşitli ödüllere layık görüldüğünü ve şimdiye kadar Guatemala'nın yanı sıra Kosta Rika, Nikaragua, Hollanda ve Fransa'nın farklı yerlerinde 25'ten fazla kişisel sergi gerçekleştirdiğini belirtti.

Sergiye, Güney Kore, Paraguay, Meksika, Arjantin, Şili, El Salvador, Peru ve Panama büyükelçileri katıldı.

Atakule Botanik Kat'taki sergi, 12 Eylül'e kadar sanatseverlerce ziyaret edilebilecek.

Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı
Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı
Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı
Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı
Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Guatemalalı sanatçı Valdiviezo'nun resim sergisi Ankara'da açıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Fenerbahçe'nin taraftara çağrısı yanıt buldu! Sabiha Gökçen Havalimanı'nda tarihi gece 00:27 Fenerbahçe'nin taraftara çağrısı yanıt buldu! Sabiha Gökçen Havalimanı'nda tarihi gece Demet Akalın'ın eşi Okan Kurt'tan kavgaya dair ilk açıklama: Beni tehdit eden kişi Cumhurbaşkanı'nın berberiymiş 23:32 Demet Akalın'ın eşi Okan Kurt'tan kavgaya dair ilk açıklama: Beni tehdit eden kişi Cumhurbaşkanı'nın berberiymiş Etiyopya ve Fas'ın ardından Afrika'nın devi Nijerya da Türk İHA ve SİHA'larına talip oldu 23:18 Etiyopya ve Fas'ın ardından Afrika'nın devi Nijerya da Türk İHA ve SİHA'larına talip oldu
Trabzonspor-F.Bahçe maçı sonrası Rıdvan Dilmen'den hakem Ali Şansalan'a olay sözler: Kural tanımazsın 22:13 Trabzonspor-F.Bahçe maçı sonrası Rıdvan Dilmen'den hakem Ali Şansalan'a olay sözler: Kural tanımazsın Hız motoruyla otomobile arkadan çarpan öğretmen, feci şekilde can verdi 20:50 Hız motoruyla otomobile arkadan çarpan öğretmen, feci şekilde can verdi Görenler dönüp bir daha bakıyor! Selen Soyder'in büyük değişimi görenleri şaşırtıyor 19:35 Görenler dönüp bir daha bakıyor! Selen Soyder'in büyük değişimi görenleri şaşırtıyor
Sanatçı Arif Sağ'dan Millet İttifakı'nın adayıyla ilgili merak uyandıran yorum: Siz onu seveceksiniz 17:24 Sanatçı Arif Sağ'dan Millet İttifakı'nın adayıyla ilgili merak uyandıran yorum: Siz onu seveceksiniz Emlakçı, satılık evin banyosunda video çekti! Aynada gördüğü adam nedeniyle adeta dili tutuldu 16:51 Emlakçı, satılık evin banyosunda video çekti! Aynada gördüğü adam nedeniyle adeta dili tutuldu
Advertisement