Gübretaş, İran'da Razi Petrokimya'yı Borsaya Açmayı Planlıyor - Son Dakika

Gübretaş, İran'da Razi Petrokimya'yı Borsaya Açmayı Planlıyor

05.01.2012 14:34
Gübretaş, İran'da Razi Petrokimya'yı Borsaya Açmayı Planlıyor, System.String[]

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi Genel Müdürü Mehmet Koca, İran'da üretim yapan Razi Petrokimya'yı iki yıl sonra İran borsasına açmayı düşündüklerini söyledi Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi Genel Müdürü Mehmet Koca, İran'da üretim yapan Razi Petrokimya'yı iki yıl sonra İran borsasına açmayı düşündüklerini söyledi.

Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi Genel Müdürü Mehmet Koca, İran'da üretim yapan Razi Petrokimya'yı iki yıl sonra İran borsasına açmayı düşündüklerini söyledi Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi Genel Müdürü Mehmet Koca, İran'da üretim yapan Razi Petrokimya'yı iki yıl sonra İran borsasına açmayı düşündüklerini söyledi.

Gübre Fabrikaları'nın 2011 yılını değerlendiren ve 2012 hedeflerini paylaşan Koca, bu yıl 60'ıncı yılını kutlayan şirketin sermaye yapısının yüzde 75 Tarım Kredi Kooperatifleri, yüzde 25 borsaya açık şekilde oluştuğunu ve şirketin borsa değerinin 1 milyar TL civarında bulunduğunu, gübre fabrikaları arasında ise borsaya açık 16'ncı şirket arasında yer aldığını söyledi. Gübretaş'ın gübre üretiminin yanı sıra, gemi brokerliği, gemi ticareti ve gemi nakliyesi gibi iştiraklerinin de olduğunu belirten Koca, yurt dışında ise İran'da 650 milyon dolarlık satın alma ile petrokimya tesislerinin bulunduğunu bildirdi. İran'da gübrenin hammaddesi olan amonyak ve bazı ürünlerin üretimini gerçekleştirdiklerini belirten Koca, bu ülkedeki üretimin dünya amonyak üretiminin yüzde 4,5'ine tekabül ettiğini kaydetti. İran ile birlikte geçen yıl toplam satışların 2 milyon 100 bin ton olduğunu açıklayan Koca, üretimlerinin yüzde 21'inin Türkiye, yüzde 79'unun İran'da gerçekleştirildiğini, satışın ise yüzde 49'unun Türkiye, yüzde 51'inin İran'dan geldiğini ve İran'daki üretimin yüzde 80-85'inin ihraç edildiğini belirtti.

-"KONSOLİDE CİRO HEDEFİMİZ 2,5 MİLYAR TL"-

Türkiye'de 2011 yılında 1,2 milyar TL ile en büyük ciro rakamına ulaştıklarını açıklayan Koca, konsolide bazda ciro rakamının toplam 2,3 milyar TL'ye ulaştığını, resmi sonuçların ise mart ayında açıklanacağını bildirdi. Gübretaş'ın 2010 yılında 1 milyon 450 bin ton gübre sattığını, 2011 yılında ise 1 milyon 540 bin gübre satış rakamına ulaştığını belirten Koca, satışlarda 2011 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 6'lık artışın söz konusu olduğunu, sektörde ise 2011 yılında yüzde 2'lik gerileme yaşandığını kaydetti. Gübretaş'ın Türkiye'de, 2012 yılında 1 milyon 584 bin ton satış planladığını, 1,5 milyar TL ciro hedefine ulaşmak istediğini açıklayan Koca, "2012'de İran ile birlikte konsolide 2,5 milyar TL ciro hedefliyoruz" dedi.

İran'da toplamı 3 milyon 470 bin ton üretim kapasitesine ulaşan 3'ü amonyak, 1'i üre, 2'si sülfirik asit olmak üzere toplam 13 fabrikaları bulunduğunu ve amonyak üretim kapasitesinin 1 milyon 300 bin tonda bulunduğunu açıklayan Koca, buradan 750 bin ton amonyak, 500 bin tona yakın sülfür ihraç edildiğini ve üretimin Doğu Afrika ve Çin arasındaki bölgeye satıldığını kaydetti. İran'da 2 bin 500, Türkiye'de ise 900 civarında çalışanlarının bulunduğunu açıklayan Koca, bu yıl içerisinde istihdamda artış hedeflerinin olmadığını söyledi.

-"YARIMCA'DA 70 MİLYON EURO'LUK YATIRIM YAPACAĞIZ"-

Türkiye'de Gübretaş'ın Yarımca'daki üretim tesisinde kapasitenin yüzde 45 artırılmasına karar verdiklerini ve 2012-2013 dönemini kapsayan 70 milyon Euro'luk yatırımı bütçelediklerini açıklayan Koca, yatırımın kendileri tarafından yapılacağını ancak mühendislik işlerin yapılması için uluslararası ihale açtıklarını, bu yıl Mart-Nisan ayında ihale sonucuyla ilgili kararı vereceklerini bildirdi. Soruları da yanıtlayan Koca, ABD'nin İran'a uyguladığı ambargonun işlerini etkileyip etkilemediğine ilişkin bir soru üzerine, "Bizim üretimimiz ABD'nin yasakladığı ürünler çerçevesinde değil. Fakat içeride Riyal ile çalışıyoruz ve ABD tarafından bankalara ilişkin alınan bazı kararlar Riyal üzerinde baskı oluşturuyor, bazı ülkelerde İran üretimi olunca 'satın almam' diyor. O nedenle dolaylı etkilenmemiz söz konusu" dedi.

-"KUZEY AFRİKA'DA YATIRIM ARAYIŞIMIZ SÜRÜYOR"-

İran'da hammadde açısından sıkıntı çekmediklerini, dolayısıyla bu ülkedeki üretimin Türkiye'ye oranla daha karlı olduğunu söyleyen Koca, "2011'de İran'dan 250 milyon dolar kar bekliyoruz" dedi. Türkiye'nin hammadde de dışa bağımlı olduğunu, rekabetçi olmak için hammadde kaynaklarına sahip olmak gerektiğini belirten Koca, yatırımlarının İran ile sınırlı kalmayacağını, hammadde açısından zengin ülkelerde yatırım arayışlarının sürdüğünü belirterek, "Gübrenin temeli azot, fosfat, potasyumdan oluşuyor. Bizim fosfatlı gübre arayışımız var ve fosfat açısından da Kuzey Afrika zengin. Yoğun bir şekilde Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da yatırım arayışlarımız sürüyor" dedi.

-"YUNANİSTAN'DAN 'ŞİRKETİMİZİ ALIN' TEKLİFLERİ GELİYOR"-

Avrupa'daki kriz nedeni ile bazı Yunan firmaların şirketlerinin satın alınması yönünde kendileri ile görüştüğünü belirten Koca, " Senegal'den Yunanistan'dan teklifler geliyor. Şirketlerimizi satın alın diye. Fakat bizim için önemli olan hammadde. Yunanistan'da böyle bir şey yok. O nedenle bu kaynağa sahip olan ülkelerde bizim için daha cazip" dedi. Türkiye'de Gübretaş Fabrikaları'nın borsa değerinin 1 milyar TL civarında olduğunu söyleyen Koca, "İki yıl sonra İran borsasına Razi Petrokimya'yı açabiliriz" dedi. Koca, Türkiye'deki iştiraklerinde ise halka arz düşünmediklerini söyledi. Dolardaki dalgalanmaya ilişkin bir başka soruya Koca, "Bizim kurun yüksekliğinden değil, stabil olmamasından şikayetimiz var" yorumunu yaptı. - İstanbul

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Gübretaş, İran'da Razi Petrokimya'yı Borsaya Açmayı Planlıyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Çukur'un 106. bölümünden ilk sahne yayınlandı! Selim Koçavalı öldü mü? Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Kardeşinden çaldığı kamyonla dehşet saçtı Polisin şüphesi gerçeği ortaya çıkardı! İçeriden çıkan tam 40 kişiye 120 bin TL ceza kesildi Kısa Çalışma Ödeneğinde yeni başvurular bugün itibarıyla başladı Kamu çalışanlarının mesai saatleri 10.00-16.00 olarak belirlendi Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar