"Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlara Hazırlanıyor" - Son Dakika

"Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlara Hazırlanıyor"

12.01.2012 11:41

Sevil Çelik - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda yetişen 18-24 yaş arasındaki genç kadınlar, "Nar Taneleri.

Sevil Çelik - Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda yetişen 18-24 yaş arasındaki genç kadınlar, "Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar" projesiyle iş gücü piyasasına hazırlanıyor.

Boyner Holding ve grup şirketlerinin sosyal sorumluluk projesi olan "Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar" projesi, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), Türkiye Personel Yönetimi Derneği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Türkiye İş Kurumu işbirliği, Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü desteği ile yürütülüyor.

Proje kapsamında, 2009'da Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri ve Konya, 2010 yılında Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Uşak, Zonguldak, 2011'de ise Adıyaman, Ankara, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli ve Van'da çalışmalar yürütüldüğü, bu çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Boyner Holding Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Müdürü Aysun Sayın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projeyle toplumda sosyal ve ekonomik dışlanmaya maruz kalan yetiştirme yurtlarında yetişmiş 18-24 yaş arası en az lise mezunu genç kadınların eğitime devam etmelerini teşvik etmek, kişisel gelişimlerini ve iş arama becerilerini geliştirerek iş gücü piyasasına hazırlanmalarına destek olmak istediklerini belirtti.

Proje çerçevesinde grubun ihtiyaçlarına göre eğitim programları geliştirdiklerini ve gençlere, "kişisel gelişim", "iş arama becerileri" ve

"güçlendirme" başlıkları altında eğitimler verdiklerini bildiren Sayın, şunları kaydetti:

"Projemiz 2013'e kadar sürecek. Proje çerçevesinde hedefimiz 200 genç kadına ulaşmak. Eğitimlerle genç kadınlara meslek ve kariyer konusunda, okul yaşamından çalışma hayatına geçişte rehberlik etmeye, eğitimine devam etmek isteyen genç kadınlara eğitim ve kariyer danışmanlığı vermeye çalışıyoruz. Genç kadınların kişisel gelişim ve iş arama becerilerini geliştirerek istihdama katılmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Onlara iş gücü piyasasında nitelikli bir iş bulmaları için iş arama desteği veriyoruz. Motivasyon eksikliği ve isteksizlik nedeniyle iş gücü piyasasının dışında kalan genç kadınların iş gücü piyasalarına hazırlanmalarını sağlıyoruz."

Sayın, gençlerin ayrıca sosyal, kültürel ve tarihi etkinlikler aracılığıyla rol modellerle buluşmaları için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve kamu, özel sektör, sivil toplum diyaloğu ve işbirliğini sağladıklarını vurguladı.

Aysun Sayın, bu yıl içinde Bayburt, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, İstanbul, İzmir, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Mersin, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Yozgat'ta çalışmalar yürüteceklerini kaydetti.

-"Nar taneleri" daha umutlu-

"Nar Taneleri: Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlar" projesi çerçevesinde hazırlanan "www.nartaneleri.com" internet sitesinde, projeye katılan genç kızların mektuplarından oluşan bir bölüm hazırlandı.

"Nar Tanelerinden Mektuplar" adlı bölümde, projeye katılan genç kızların, beklentileri ve proje sonrasında değişen yaşamlarını anlattıkları mektuplara yer veriliyor. Mektuplarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

"Yavaş yavaş umudun tükeniyor. Karamsarlığa kapılıyorsun bir anda 'Evet. Artık bitti. Her şey buraya kadarmış' diyorsun. ve pes ettiğinde aklının ucundan bile geçmeyecek bir sürpriz ile karşılaşıyorsun. 'Nar Tanesi' diyor sana,

'aramıza katılmak ister misin-"

"Hayat insanların beklemediği anlarda, beklemediği şekilde önlerine farklı fırsatlar sunar. Hayat bana farklı zamanda, farklı şekilde bir umut sundu. Şu anda, 'Nar Tanesi' benim için yüzde yüz bir 'ben' demek. Bana hayatta nasıl kazanabileceğimi, hayatla nasıl baş edebileceğimi ve dik durabilmeyi öğretti. Nar Tanesi benim için değişim demek, mutluluk, sevgi, başarı ve hedeflerim demek... Bu projede özveriyle çalışan herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

- GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Güçlü Genç Kadınlar, Mutlu Yarınlara Hazırlanıyor' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Eski Fenerbahçeli Muriqi, Lazio'da gösterdiği performansla Inzaghi'nin gözüne girdi İYİ Parti'deki "FETÖ" kriziyle ilgili gündemi sarsacak sözler: 6 ay öncesinden haberimiz vardı 150 kişiyi koronaya kurban veren kentimizde tedbirlere uyulmaması korkutuyor Kızı Şeyma'yı öldüren babaya, ağırlaştırılmış müebbet Silahla çatışırken 1 kişiyi ağır yaralamıştı! Polis nefes kesen operasyonla yakaladı Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi: Azerbaycan ordusu bizden çok üstün, savaş tarihinde böyle bir durum yok Korkunç kaza! Tırın çarptığı yaya yaklaşık 60 metre sürüklendi, hayatını kaybetti Model Ansley Pocheco, evine girip ailesinin üzerine yürüyen iki soyguncuya ateş açtı