Son Dakika Haberleri: Güçlü Sezgilere Sahipler

Güçlü Sezgilere Sahipler

9 ay önce

DEHB'li bireylerin akıllarına geleni karşısındakine olduğu gibi söylemelerinin olumsuz duygulara ve DEHB'li kişiyi yanlış tanımlamaya yol açtığını kaydeden Henden, şunları söylüyor:

Güçlü Sezgilere Sahipler, System.String[]

Sezgisellik DEHB'leri harika yapan bir başka özellik

İz Koçluk Kurucusu, Eğitim, Öğrenci ve DEHB Koçu Elgiz Henden, DEHB'li bireyleri tanımayan bir insanın onları 'patavatsız' olarak nitelendirebileceğini, oysa güçlü sezgilere sahip olan DEHB'lilerin karşısındaki kişi hakkında yaptığı bir değerlendirme ya da bir olay karşısındaki yorumunun genellikle çok isabetli olduğunu, bunun DEHB'lilerin sezgisel yanlarının güçlü olmasından kaynaklandığını belirtiyor.

"DEHB'liler güçlü sezgilere sahiptir. Örneğin siz bir DEHB'liye başardığınız bir şeyi anlatırken, o tutup size korkularınızdan, endişelerinizden bahsedebilir. Korkularınızla yüzleşmek, hele de bunu başkasının sizin yüzünüze vurması korkutucu değil mi? Sizin bastırmak için çaba gösterdiğiniz duygularınızın öylesine bir yorumla su yüzüne çıkartılması. Elbette yerinde ya da zamanlı yorumlar olmayabilir. Ama bu onların doğru olmadığı anlamına gelmez. DEHB'liler haddini bilmez olarak tanımlanabilirler. Ama aslında öyle değiller. Sadece çoğu davranışımıza yön veren ya da davranışlarımızla üstünü örtmeye çalıştığımız en derin duygularımızı, korkularımızı, endişelerimizi hissedebilme yeteneğine sahipler. Dikkatsiz, önemsemez, dinlemez değiller. Sadece karşınıza geçip hakkınızda sezdiklerini sizinle paylaşıyorlar. Kendinizin bile anlamadığı hislerinize tercüman oldukları için karşılığında genellikle inkar, kırgınlık, kızgınlık, dışlanma gibi olumsuzluklarla karşılaşıyorlar. Oysa tek yaptıkları söylenmeyenleri okuyabilmek."

BEYNİN TETA DALGALARI

Beynin tıpkı bir radyo gibi çalıştığını söyleyen Henden, bu dalgalar arasında olan teta dalgalarının sezgilerle yakından ilişkili olduğunu belirterek, şu bilgileri veriyor: "Teta dalgalarının zihnimizin bilinçsiz olduğu hallerde ortaya çıktığı söyleniyor. Bastırılmış duygular ortaya çıktığında aktifleşiyor. Yaratıcılık için ihtiyaç duyulan beyinsel bağlantılar da teta dalgaları sayesinde kuruluyor. EEG çekimi sonucunda oluşturulan beyin haritası, yaratıcılık ve sezgiselliği hayal kurmayla yakından bağlantılı olarak teta dalgalarıyla ilişkilendirmiştir. DEHB'li kişilerin aşırı teta dalgası ürettiği görülmüş. Bazı kaynaklarda ise sağ beyin ve sol beyin ilişkisinin DEHB'lilerde farklı olmasından kaynaklandığı da söylenir. Sezgisellik sağ beynin özelliği. Kısacası DEHB'li kişilerin sezgileri diğer kişilere göre daha yüksek. DEHB'li bir çocuğun akademik konularda zorlanırken, bilgisayar başına oturduğunda adeta bir bilgisayar dehası kesilmesi de yine sezgisellik özelliği nedeniyledir."

DEHB'lilerin başkalarının iç dünyasına girmeyi ve gizli duygularının izini sürmeyi güçlü sezgileri nedeniyle bilinçsizce yaptıklarını belirten Henden, "Her konuda olduğu gibi, bu özelliğin farkına varmış olmak, onu doğru yönetebilmenin ilk adımı. Böyle bir gücü olduğunu bilen DEHB'li, içine doğan sezgiyi, aklına geliveren düşünceyi hemen dışarı vurmak yerine önce "acaba bunu söylemeli miyim?" diye bir süzgeçten geçirebilir. "Aklına geleni söylemeden 10'a kadar say" yöntemi de işe yarayabilir. Böylece, sezgisel düşüncesini rasyonel verilerle karşılaştırıp doğru kararı vermek, doğru cümleleri kurmak için de vakit kazanmış olur. Bir DEHB'li için bu ilk başlarda zor olabilir. Ama pratikle bu alışkanlığı edinebilir. Sonrasında herkesin 'akıl hocası' olması işten bile değil" değerlendirmesini yapıyor.
Acun Ilıcalı'dan MasterChef Murat Açıklaması: Survivor'a Götürme Kararımız Olmadı Son Dakika! Arda Turan ve Okan Buruk'a FETÖ Suçlamasında Takipsizlik Kararı Çıktı

Hakkında 'Serbest Bırakılsın' Kararı Verilen Demirtaş, Cezaevinden Açıklama Yaptı