"Güçlü TL ile Lüzumsuz Harcamalar Ortadan Kalktı" - Son Dakika

"Güçlü TL ile Lüzumsuz Harcamalar Ortadan Kalktı"

06.01.2012 14:29

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı makamında ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk lirasının itibarlı hale gelmesinin kamu yatırımları açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı makamında ağırlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türk lirasının itibarlı hale gelmesinin kamu yatırımları açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Artık büyük ihaleleri Türk lirası üzerinden yapabildiklerini kaydeden Başkan Altepe, bu sayede kur farklarından kaynaklanan lüzumsuz harcamaların da ortadan kalktığını vurguladı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda 'Para Politikaları' konulu konferansa katılmak üzere Bursa'ya gelen Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi ziyaret etti. Altı sıfırın atılmasının ardından Türk lirasının piyasalarda güç kazandığını ifade eden Altepe, bu gücün kamu yatırımlarına da olumlu yansıdığını söyledi.

Eskiden büyük kamu yatırımları için gerekli kredilerin yabancı bankalardan dolar yada euro para birimi üzerinden alındığını dile getiren Başkan Altepe, "Bakıyorsunuz kurdaki ufak bir dalgalanma her ay sonu taksit ödemelerini artıyor. Bu artışlar da beklenmedik şekilde kredinin maliyetini azaltıyor. Ancak güçlü Türk lirası sayesinde biz Kestel hattımız için gerekli krediyi İller Bankası'ndan TL üzerinden aldık. Kur dalgalanmalarından kaynaklanan farklar gibi lüzumsuz harcamalar bu sayede ortadan kalktı" dedi.

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen yerli tramvay üretiminin Türk ekonomisi açısından büyük bir önem taşıdığını da hatırlatan Başkan Altepe, tanesi 8 milyon TL'ye alınan araçların artık Bursa'da üretileceğini söyledi. Araçların üretim maliyetinin 6 milyon olması halinde bile ülkenin büyük kazanımlar elde edeceğini dile getiren Başkan Altepe, "Bu 6 milyonun en fazla 1,5 milyonu dışarıya gidecek. Dolayısıyla geriye kalan kısmı Türk ekonomisi içinde harcanacak. Şimdi ise bir araç için 8 milyonu tamamen yurt dışına gönderiyoruz. Ankara metrosu için alınacak 110 araca 480 milyon Euro ödenecek olması, yerli tramvayın önemini bir kez daha ortaya konuyor" diye konuştu.

Yeni yaptırılan Bursa şube binasının hizmete açılışı ve BTSO'daki konferansa katılmak için Bursa'ya geldiğini belirten Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ise, Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği projelere basından takip ettiğini belirterek, Başkan Altepe'yi çalışmalarından dolayı tebrik etti. Altepe, Başçı'ya çini ve Bursa kitabı hediye etti. - BURSA

 Güçlü TL ile Lüzumsuz Harcamalar Ortadan Kalktı
 Güçlü TL ile Lüzumsuz Harcamalar Ortadan Kalktı
 Güçlü TL ile Lüzumsuz Harcamalar Ortadan Kalktı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 'Güçlü TL ile Lüzumsuz Harcamalar Ortadan Kalktı' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sipariş verdiği pizzadan tel çıkan şarkıcı Alya, isyan etti: Kafayı yediniz herhalde Son Dakika! MİT operasyonuyla kırmızı bültenle aranan PKK terör örgütünün Metina sorumlusu öldürüldü UEFA, Şampiyonlar Ligi formatını değiştirecek! Üzerinde durulan 2 plan var Yerli otomobil TOGG'un pili Türkiye'de üretilecek Bakan Koca'nın işe giden vatandaşlar için sunduğu çözüm önerisi yorum bombardımanına tutuldu Kızgın damadın ormanlık alanı sulayarak yetiştirdiği mantarlar yok satıyor Babasını öldüren genç, "Ailevi sorunlarımız vardı" dedi Rus gazeteci Ermeni cephesinden bildirdi: Dayanılmaz bir koku var, askerlerin cesetleri ortalıkta duruyor