Gül-Atambayev Ortak Basın Toplantısı - Son Dakika

Gül-Atambayev Ortak Basın Toplantısı

12.01.2012 15:30
Gül-Atambayev Ortak Basın Toplantısı, System.String[]

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan'ın baharı geride bırakıp yaz aylarına girdiğini belirterek, "Bu geçiş sürecinde çok büyük bir liderlik yaptığı için sayın cumhurbaşkanını (Almazbek Atambayev) tekrar tebrik ediyorum ve Kırgız kardeşlerimizle her alanda çok yakın dayanışma içerisinde olduğumuzu da bütün dünyanın bilmesini istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kırgızistan'ın baharı geride bırakıp yaz aylarına girdiğini belirterek, "Bu geçiş sürecinde çok büyük bir liderlik yaptığı için sayın cumhurbaşkanını (Almazbek Atambayev) tekrar tebrik ediyorum ve Kırgız kardeşlerimizle her alanda çok yakın dayanışma içerisinde olduğumuzu da bütün dünyanın bilmesini istiyorum" dedi.

Gül ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Atambayev ve beraberindeki heyeti Türkiye'de misafir etmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başladı. Atambayev'in, cumhurbaşkanı seçildikten sonraki ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye yaptığını hatırlatan Gül, bunun da büyük onur olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Gül, bu ziyaretin herkes tarafından, Türkiye ve Kırgızistan arasındaki dostluğun, kardeşliğin bir simgesi olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Gül'ün, "Bildiğiniz gibi bizlerin atayurdu Kırgızistan'dır. Biz atayurdumuzdan geldik ama atayurdumuzu da onlar bekliyorlar. Biz ilişkilere böyle bakıyoruz ve işbirliğimize her bakımdan çok büyük bir önem veriyoruz" sözleri Kırgızistan heyeti tarafından alkışlarla karşılandı.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kırgızistan baharı geride bıraktı, artık yaz aylarına giriyor. Bunun böyle bilinmesini isterim ve bu şekilde başarılı, güçlü bir şekilde yollarına devam etmesini isterim. Tabii Kırgız kardeşlerimizin şimdi işleri daha büyük. Ülkelerini düzen içine koyma, ekonomik bakımdan kalkınmalarını temin etmek, güçlü bir hale getirmek için çok büyük bir sorumluluk taşıyorlar. Türkiye her alanda Kırgızistan ile çok yakın işbirliğine önem vermektedir. Her alanda da Kırgızistan ile güçlü bir şekilde dayanışmasını gösterecektir. Bugün atılan imzalar bunun sembolik değil anlamlı göstergeleridir."

Cumhurbaşkanı Gül, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin Kırgızistan'da yaşanan süreci anlatırken "Baharı tamamladılar yaza geçiyorlar" sözlerini anımsatarak, "Aynı umudunuz Ortadoğu coğrafyası için de geçerli midir- Suriye ve İran ile ilişkilerimizde kritik bir dönemden geçiyoruz. Özellikle İran ve Suriye ile ilişkiler kapsamında Türk-Kırgız dostluğuna benzer bir şey yaşanabilir mi-" sorusu üzerine Gül, "Ortadoğu'da baharın yaşandığı ve bittiği ülkelerin olduğunu" belirtti.

Tunus Dışişleri Bakanı Rafik Abdessalem ile dün görüştüklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

"Orada aynı şekilde çok olağanüstü büyük değişiklikler oldu. Hatta bütün olayların ilk ateşi Tunus'ta yakıldı. Ama geçiş dönemini gayet güzel bir şekilde geçiriyorlar, anayasa yaptılar, seçim yaptılar. Oradaki seçime de uluslararası bütün gözlemciler gitti. Yeni bir hükümet kuruldu, koalisyon hükümeti güvenoyunu aldı. Dolayısıyla böyle ülkeler de var ama hala sancılı dönemin devam ettiği ülkeler de var.

Bu ülkelerin halkları hepimizin kardeşidir. Bu ülkelerle tarihi, kültürel, dini hep ortak yanlarımız vardır. Dolayısıyla bu ülkelerin halklarının mutlu olmasını arzu ederiz. Mutluluğun kaynağı da önce temel hak ve özgürlüklerin geçerli olması sonra da refahın olmasıdır. Dolayısıyla bütün arzumuz budur. Bu ülkelerin ayrı ayrı hepsinin de güçlü olmasını isteriz. Güçlü ülkeler ve halkı mutlu ülkeler olarak görmek isteriz. Biz bu çerçeve içinde işbirliğimizi devam ettiriyoruz. İran bizim komşumuzdur, dostumuzdur. Dolayısıyla bugün meclis başkanı ziyareti var onunla da görüşeceğim. dışişleri bakanımızın yoğun trafiğini, sayın başbakanın yoğun gayretlerini hepiniz görüyorsunuz. Bütün gayretlerimiz bu çerçeve içinde."

Gül, Kırgız bir gazetecinin, Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini hatırlatması ve konuyla ilgili son gelişmeleri sorması üzerine, bugün yapılan görüşmelerde önemli üzerinde durulan konulardan birinin de ekonomik işbirliği olduğunu belirtti. Ekonomik işbirliği tanımlamasının içinde hem yatırımların hem de ticaretin bulunduğunu kaydeden Gül, "Bu bu hedefleri, 1 milyar dolar hedefini aşacağımıza inanıyorum. Çünkü sayın cumhurbaşkanı Kırgızistan'ın bir 'yatırım cenneti' olacağını söylüyor. Yatırım cenneti kuralların, kanun hakimiyetinin geçerli olduğu, hukukun üstün olduğu, herkese eşit muamelenin yapılacağı, haksızlıkların olmayacağı bir ülke demektir. Böyle bir ülke söz konusu olunca herkes oraya koşar ve yatırım yapar. Dolayısıyla Türk yatırımcıları da inanıyorum ki koşarak Kırgızistan'a daha çok yatırım yapacaklardır. Bu, ticareti de yatırımı da daha çok artıracaktır" diye konuştu.

Basın toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Gül ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Atambayev, "Türkiye ve Kırgızistan ilişkilerinde yeni tarihi aşamaya ilişkin 20. yıl dönümü ortak bildirisi" imzalandı. Ayrıca cumhurbaşkanlarının huzurunda iki ülke dışişleri bakanları, "Türkiye ile Kırgızistan arasında 2012-2013 yılları işbirliği planı" ve "Adli yardımlaşma anlaşması onay belgeleri"ne imza koydular. - ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Politika Gül-Atambayev Ortak Basın Toplantısı - Son Dakika


Son Dakika

Selahattin Demirtaş'ın terörist kardeşi Nurettin Demirtaş'tan alçak sokak eylemleri çağrısı Bu görüntüler bugün çekildi! Alanya'da sahiller yaz aylarını aratmadı Ozan Tufan'ın Pelkas'la ilgili gafı sonrası F.Bahçe'nin yaptığı paylaşım büyük ses getirdi BM'nin yıllardır uygulamadığı kararı Azerbaycan ordusu uyguladı! Zengilan ve Horadiz kentleri işgalden kurtarıldı Düğün konvoyu gibi süslenen 3 araçta 16 göçmen yakalandı İYİ Parti'de FETÖ kavgası büyüyor! Ümit Özdağ'dan Akşener'e yanıt gecikmedi: Bombanın pimini çekenlere baksın Çoklu organ yetmezliğinden dolayı ölüm döşeğindeki Hakan Taşıyan'ın son hali sevenlerini kahretti Paşinyan'ın kızı Ermenileri delirtti: Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu