Güler Sabancı: "Enerji Sektörünün Yapılandırmaya İhtiyacı Var" - Son Dakika

Güler Sabancı: "Enerji Sektörünün Yapılandırmaya İhtiyacı Var"

2 yıl önce

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, enerji sektörünün zorlu bir süreçten geçtiğini kaydederek, sektörün sermaye yapısının yeniden gözden geçirilerek yapılandırmaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi’nin (IICEC) ev sahipliğinde Dünya Enerji Görünümü 2018 Raporu’nun (World Energy Outlook 2018) Türkiye tanıtımının da yapıldığı enerji konferansı İstanbul’da gerçekleştirildi. Konferansın açılışında konuşan […]The post Güler Sabancı: “Enerji sektörünün yapılandırmaya ihtiyacı var” appeared first on Enerji Enstitüsü.

Güler Sabancı:

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, enerji sektörünün zorlu bir süreçten geçtiğini kaydederek, sektörün sermaye yapısının yeniden gözden geçirilerek yapılandırmaya ihtiyacı olduğunu söyledi.


Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi'nin (IICEC) ev sahipliğinde Dünya Enerji Görünümü 2018 Raporu'nun (World Energy Outlook 2018) Türkiye tanıtımının da yapıldığı enerji konferansı İstanbul'da gerçekleştirildi.


Konferansın açılışında konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, kürsüdeki konuşmasında, enerji sektörünün sermaye yapısının gözden geçirilerek yapılandırma çağrısında bulundu.


Sabancı, konuya ilişkin şunları söyledi: "Ülkemiz için çok stratejik olan bu sektörü kamu ve özel sektör, hep birlikte, yoğun gayretlerle, önemli bir noktaya getirdik. Artan enerji talebinin karşılanmasına yönelik olarak, büyük bölümü özel sektör tarafından olmak üzere, sadece elektrik ve doğal gaz sektörlerinde 100 milyar dolar üzerinde yatırım gerçekleştirildi. Bunun neticesinde, elektrik sektöründe, üretim kapasitemiz üç katın üzerinde büyüdü. Aynı zamanda yerli teknolojiyi de içeren YEKA modeli ile önemli bir büyüme ve gelişim fırsatı yakalandı. Dağıtım sektörü tümüyle özelleştirildi. Özel sektör yatırımları ve verim odaklı operasyonlar neticesinde; kayıp-kaçak oranlarında, arz kalitesinde, tüketici memnuniyetinde çok çarpıcı gelişmeler yaşandı. Tüm bunların üstüne, teknolojinin dönüştürücü etkisi de sektöre eşsiz fırsatlar sunmaya başladı. Ancak bu sektörün, daha verimli işlemesi ve tüm paydaşlar için daha fazla değer yaratılabilmesi için çok önemli bir şart var. O da, finansal sürdürülebilirliğin temin edilebilmesidir. Bugün enerji sektörümüz bu bakımdan zorlu bir süreçten geçiyor. Enerji sektörümüzü, bütüncül bir yaklaşım ile, mali sürdürülebilirlik bakımından daha iyi bir noktaya taşımamız gerekiyor. Bunun için öncelikle, sektörün sermaye yapısının yeniden gözden geçirilmesine ve yapılandırılmasına ihtiyaç vardır."


The post Güler Sabancı: "Enerji sektörünün yapılandırmaya ihtiyacı var" appeared first on Enerji Enstitüsü.

Kaynak: Enerjienstitusu.com

Haber Yayın Tarihi: 21.12.2018 09:08 Son Dakika

Aç kurtların çoban bekçi köpeğini parçaladığı anlar kamerada
Reçete ile eczaneye ilaç almaya giden baba, oğlunun 7 aydır hastanede yatıyor göründüğünü öğrenince şoke oldu Ünlü şarkıcı Hadise'nin yeni paylaşımları hayranlarını mest etti

Son Dakika Haberleri