Gülsan Gıda İhracatını Yüzde 200 Artırdı - Son Dakika

Gülsan Gıda İhracatını Yüzde 200 Artırdı

Kayseri'de üretim yapan Gülsan Gıda, 2011 yılında yüzde 32 büyüyerek ihracatını yüzde 200 artırdı.

Gülsan Gıda İhracatını Yüzde 200 Artırdı, System.String[]

Kayseri'de üretim yapan Gülsan Gıda, 2011 yılında yüzde 32 büyüyerek ihracatını yüzde 200 artırdı. Sektöründe ise 3.5 kat büyüme sağladı.

Türkiye'nin ilk meyve suyu üreticilerinden Gülsan Gıda, 2011 yılında yeni ihracat pazarları ile satış cirosunu artırırken, sektörden 3,5 kat daha hızlı büyüme yakaladı. 2011 yılında sektör yüzde 9 civarında büyüme kaydederken, Gülsan Gıda'nın büyüme rakamı yüzde 32 oranında oldu.

2011 yılının firmaları adına başarılı bir yıl olduğunu belirten Gülsan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, özellikle ihracatta yüzde 200'ün üzerinde bir artış yakaladıklarını dile getirdi. 2011 yılının her anlamda farklılık oluşturduklarını söyleyen Güldüoğlu, Meysu'nun ambalaj değişikliğinden, gayrimenkulde Kayseri'nin ilk ve tek outleti Meysu Outlet yatırımına kadar 2011'e Gülsan Gıda'nın damga vurduğunu söyledi.

2011 yılını değerlendiren Bekir Güldüoğlu, yıllık cironun yüzde 10-15'ini ihracattan elde ettiklerini belirterek ihracat çalışmalarına yönelik olarak şu bilgileri verdi; "2011 yılında birçok pazarda aranılan meyve suyu markası haline geldik. ABD, Kanada, Avustralya, Almanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, İsveç, Avusturya, İsviçre, Fransa, Bulgaristan, Polonya, Bosna, Arnavutluk, Singapur, Malezya, Çin, Japonya, Irak, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Libya, Gürcistan, Türkmenistan, KKTC, Liberya, Gine, Uganda, Etiyopya, Gana, Fildişi Sahilleri, Cezayir, Afganistan, Pakistan, Azerbaycan başta olmak üzere yaklaşık 50 ülkeye ihracat yapıyoruz.

Yıllık cirolarının yaklaşık yüzde 10-15'ini ihracat gelirinden sağladıklarını kaydeden Güldüoğlu: "Üretimini gerçekleştirdiğimiz reçel, tahin, pekmez, meyve suyu, süt, peynir, sirke ve sosları tüm ihracat pazarlarına gönderiyoruz." diye konuştu.

2011 yılında ihracatta yüzde 200'ü aşan bir artış gerçekleştirdiklerini dile getiren Bekir Güldüoğlu, "İhracatta yüzde 200 artış yakaladık. Bu ihracatımızın 3 kat arttığı anlamına geliyor. Geçen yıl 7,5 milyon dolar olan ihracatımızın bu yıl 12 milyon doların üzerinde olmasını öngörüyoruz. İhracat cirosunun yüzde 5'lik kısmını Afrika ülkelerine yapıyoruz. 12 milyon dolarlık ihracatımızın 1,5 milyon dolarını Afrika, 3,5 milyon dolarını ABD Avustralya ve Kanada, 2,5 milyon dolarını Avrupa, 3,5 milyon dolarını Libya ve Ortadoğu, 1 milyon dolar ise diğer ülkelere yaptığımız satışlardan elde ederek yılı tamamlamış olacağız." diye konuştu.

2011'de üretim, ciro, ihracat gibi her alanda hızlı büyüme kaydettiklerini aktaran Güldüoğlu, Meysu'nun yeni ambalajı konusunda da şöyle devam etti: "Meyve suyu sektöründe tüketiciye ilkleri yaşatan Meysu'nun, tadında ve ambalajında yapılan değişiklik Meysu'nun yeni vizyonunu yansıttı. Bugüne kadar tüketicinin büyük beğenisini kazanan MEYSU meyve suyu bundan sonra yeni vizyonumuzu da tüketiciye yansıtmaya devam edecek. Ambalaj değişikliğimizin temel nedeni bugün ulaştığımız başarıyı tüketici ile paylaşmak. Türkiye'nin ilk meyve suyu markası olan Meysu'nun yeni vizyonunu ambalaja ve tadına taşıdık. Ambalajda Meysu ailesi yazısını çıkararak sadece tüketicinin vazgeçilmez markası olan Meysu ile yola devam etme kararı aldık. Uzun soluklu bir çalışmanın sonunda siyah rengin ağırlıklı yer aldığı ve ürün içeriğini öne çıkaran bir ambalaj tasarlandı."

2012 yılında sektör büyümesinin 2011 yılına göre yavaşlayacağına dikkat çeken Bekir Güldüoğlu, sektör pazarının bir önceki yıla göre daha düşük ama büyüme ifade eden bir rakamla seyir edeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Güldüoğlu, "2011 yılının son çeyreğinde dünyayı ve özellikle Euro Bölgesi ülkelerini etkisi altına alan global krizin, önce dış pazarlarda sonrasında iç pazarlarda düşen talebi ve artan rekabeti beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Gülsan olarak biz bu konuda da çalışmalarımızı yaparak yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ait 2012 planlarımızı hazırladık. Gülsan Gıda olarak 2012 yılını yüzde 22–23 Aralığında bir büyüme ile tamamlamayı öngörüyoruz. Özellikle son yıllarda planlanan ve gerçekleşen sonuçlarının tutarlılığına baktığımızda, Gülsan Gıda'nın 2012 yılında da hedeflerine ulaşacağını söyleyebiliriz." diye konuştu.

Gülsan Gıda İhracatını Yüzde 200 Artırdı

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 12:17 - Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Gülsan Gıda İhracatını Yüzde 200 Artırdı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Irak'ın Erbil kentinde ABD askerlerinin olduğu bölgeye roketli saldırı Galatasaray'ın Faslı yıldızı Younes Belhanda, Nice ile anlaştı Sosyal medyada 'mafya hizmeti' reklamı yapan kişi tutuklandı Son Dakika: Türkiye'de 30 Eylül günü koronavirüs kaynaklı 65 can kaybı, 1391 yeni vaka tespit edildi Azerbaycan, Ermenistan ordusunun bir taburunun sancağını ele geçirdi Oyuncu Damla Ersubaşı, boşanır boşanmaz imajını değiştirdi Antalya'da iki komşu, yanlışlıkla 3,5 yıl birbirlerinin faturasını ödedi Azerbaycan, Ermenistan askerlerinin havaya uçurulduğu anı paylaştı