Gümrükçüler, Rüşvet Paralarını Boş Arazide Paylaşmış - Son Dakika

Gümrükçüler, Rüşvet Paralarını Boş Arazide Paylaşmış

19.01.2012 15:09
Gümrükçüler, Rüşvet Paralarını Boş Arazide Paylaşmış, System.String[]

İzmir'den Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya giden ihbar mektubu üzerine başlatılan operasyonda gözaltına alınan, aralarında Gümrük Muhafaza Başmüdürü N.B.'nin de bulunduğu şüphelilerin 2.5 yıl takip edildiği ve 37 ayrı rüşvet, evrakta...

İzmir'den Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya giden ihbar mektubu üzerine başlatılan operasyonda gözaltına alınan, aralarında Gümrük Muhafaza Başmüdürü N.B.'nin de bulunduğu şüphelilerin 2.5 yıl takip edildiği ve 37 ayrı rüşvet, evrakta sahtecilik, fuhuş ile görevi kötüye kullanma olayından sorumlu tutuldukları belirtildi. Göz yumdukları usulsüzlükler karşılığında cep telefonu, ayakkabı ve para gibi rüşvetler alan şüphelilerin, polis takibinden kurtulabilmek için bunları boş arazide bir araya gelerek paylaştıkları da ortaya çıktı.

Gümrük Müdürlüğündeki görevlilerin Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya yazdıkları mektubun ardından başlayan soruşturmada, Gümrük Muhafaza Başmüdürü N.B., aynı birimde müdür yardımcısı olan H.Y., Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde Şube Müdürü M.Ö., aynı müdürlükte memur olan Z.E., gümrük müşavirliği firması sahibi olan AKP İl Yöneticisi N.S.B., İ.Ç., gümrük müşavirliği çalışanları T.D., F.Ö., Y.Ç., E.G., Ç.U., H.B. gözaltına alındı. Şüphelilerden Gümrük Muhafaza Başmüdürü N.B.'nin, teknik takip sırasında sık sık İzmir'in Çankaya semtindeki masaj salonunda ve Ankara'daki 5 yıldızlı otellerde kadınlarla aşk geceleri düzenlediği ileri sürüldü.

2.5 YIL İZLENMİŞLER

Operasyonun ayrıntıları da ortaya çıktı. Polisin, şebeke elemanlarının işyerlerine ve Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü'ne yerleştirdiği gizli kamera ve kayıt cihazlarının yanı sıra fiziki olarak da 2.5 yıl takip ettikleri belirlendi. Takipler sırasında şüphelilerin yaptıkları usulsüzlükler de tek tek ortaya çıkartıldı. İzmir dışında da faaliyet gösteren gümrük çalışanlarının, Denizli'de bağlantı kurdukları çalışanlar aracılığıyla, beyannamesiz ve mühürleri sökülmüş olan ürünleri, yurda soktukları saptandı.

Bosna Hersek'ten getirilen ve incelemelerde küf tespit edilen 20 ton cevizin, laboratuvar incelemelerinde yenileriyle değiştirilip uygunluk raporu verilerek piyasaya sürülmesinin sağlandığı ileri sürüldü. Firmaların bu rapor sonrasında N.B.'ye cep telefonu, Kontrol Şube müdürü M.Ö.'ye ortopedik ayakkabıyı rüvet olarak vermesi de teknik takibe takıldı. Şüphelilerin ayrıca havalimanındaki vergisiz satış mağazalarından aldıkları parfüm ve içkileri de, yine bağlantı kurdukları büfelerden satılmasını sağladıkları öne sürüldü.

SÖKÜM İÇİN GELEN GEMİLER İÇİN DE RÜŞVET

Bazı tekstil firmalarının getirdikleri ürünlere düşük vergi vermeleri için bin TL karışlığında evrak üzerinde oynama yaptıkları teknik tabie takılan gümrük çalışanlardan H.Ö. ile M.K.'nin, söküm için getirilen bazı gemilerin karaya çıkarılmasını hızlandırmak için de yine firma sahiplerinden rüşvet aldıkları belirtildi. Söküm için getirilen gemilerden aylık olarak 50 bin TL aldıkları tespit edilen şüphelilerin, polis takibinden kurtulabilmek için de bu paraları boş arazide aralarında pay ettikleri saptandı.

37 ayrı rüşvet, evrakta sahtecilik, fuhuş ile görevi kötüye kullanma olayından sorumlu tutulan 12 şüphelinin sorgularının devam ettiği bildirildi.

N.S.B.: Nuh Sefa Bingöl - İzmir

Gümrükçüler, Rüşvet Paralarını Boş Arazide Paylaşmış
Gümrükçüler, Rüşvet Paralarını Boş Arazide Paylaşmış

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gümrükçüler, Rüşvet Paralarını Boş Arazide Paylaşmış - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi Bursa'da "damsız" girme kavgası cinayetle bitti Yürümekte dahi zorluk çeken 70'lik dedenin evinden 400 gram esrar çıktı