Gümüşhacıköy Müftülüğü'nce Aşure Dağıtıldı - Son Dakika

Gümüşhacıköy Müftülüğü'nce Aşure Dağıtıldı

26.11.2012 15:40
Gümüşhacıköy Müftülüğü'nce Aşure Dağıtıldı, System.String[]

Gümüşhacıköy Müftülüğü'nce, Köprülü Mehmet Paşa Camisi avlusunda, öğle namazının ardından aşure dağıtıldı.

Gümüşhacıköy Müftülüğü'nce, Köprülü Mehmet Paşa Camisi avlusunda, öğle namazının ardından aşure dağıtıldı.

Gümüşhacıköy İlçe Müftüsü Muharrem Gül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Muharrem ayının, tarih boyunca Müslüman toplumlar açısından ayrı bir önem taşıdığını belirtti.

"Muharrem ayı, aynı zamanda Hz. Peygamber'in torunu Hz. Hüseyin'in ve çoğu ehl-i beyt mensubu 70'ten fazla insanın siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela'da şehit edilmesi nedeniyle Müslümanların ortak hafızasında büyük bir acının tarihidir" diyen Gül, şöyle devam etti:

"Bu acımasız hadise, özellikle milletimiz başta olmak üzere, mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, bütün Müslümanların asırlardır dinmeyen ortak acısı olmuştur. Kerbela'da acımasızca şehit edilen Hz. Hüseyin ve arkadaşları, bu hadisedeki asil duruşu ve haksızlıklar karşısındaki onurlu mücadelesi ile bütün müminlerin gönüllerinde taht kurmuş, ona ve yakınlarına bu zulmü reva görenler ise insanlığın ortak vicdanında mahkum edilmiştir."

Müslümanlara düşen önemli görevlerden birinin, bu tür olaylardan ibret almak ve birlik beraberliği zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmak olduğunu vurgulayan Gül, "Diğer taraftan Muharrem ayı ile bağlantılı olarak uzun yıllardır yaşatılan uygulamalardan birisi de aşure geleneğidir. Milletimizin komşularına, dost ve akrabalarına yılda iki defa dağıttığı güzelliklerden biri kurban, diğeri ise aşuredir. Aşure paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin ve sevginin ifadesi, bolluk ve bereketin simgesidir" dedi.

Muhabir: Cihan Okur

Yayıncı: Dilek Sezen - AMASYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gümüşhacıköy Müftülüğü'nce Aşure Dağıtıldı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: İzmir'de Rıza Bey sitesi enkazından 30 saat sonra yaralı olarak bir kişi çıkarıldı Depremin habercisi olduğu söylenen Mavi Dolunay'dan olağanüstü görüntüler Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem bölgesinde! Depremzedelere verilecek destekleri tek tek saydı Bolu'ya mevsimin ilk karı düştü UMKE personeli Eda, enkaz altındaki İnci Okan'a davranışlarıyla gönüllere taht kurdu Güney Kore'de grip aşısı tedirginliği! Aşı yaptırdıktan sonra ölenlerin sayısı 85'e yükseldi Meteoroloji'den 14 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Azerbaycan ordusu, askeri mevzilere sızmaya çalışan Ermeni sabotaj grubunu imha etti