Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda - Son Dakika

Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda

16.09.2021 11:49

Gümüşhane'de kireç fabrikasının bacasından çıkan siyah dumanlar bölge halkının tepkisine nede oluyor. Kanserojen madde içerek petrokok yakıtı kullanıldığı iddia eden halk, bahçelerinde sebze-meyvenin bile artık yetişmediğini söyledi. Bir mahalle sakini evdeki bezlerin bile simsiyah olduğunu söylerken özellikle çocukların sağlığından endişe ettiklerini dile getirdi.

Kentte merkeze bağlı Kale köyünde, 1978 yılında faaliyete geçen kireç fabrikasının bacasından son zamanlarda çıkan siyah dumanlar, köy halkının tepkisine neden oldu. Köylüler, bacadan çevreye salınan dumanın, sağlıklarını etkilediğini söyledi.

ÖNLEM ALINMASINI İSTİYORLAR

İzinsiz kimyasal yakıt kullanıldığını, şikayetlerine rağmen çözüm alamadıklarını dile getiren köylüler, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiğini savundukları fabrikada önlem alınmasını istiyor.

Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda

"HİÇBİR FİLTRE SİSTEMİ YOK"

Fabrikanın kanserojen madde barındıran 'petrokok' yakıtı kullandığını iddia eden köylülerden Mahir Alemdar, "Fabrika petrokok kömürü kullanıyor. Hiçbir filtre sistemi yok. Başka fabrikalardan çıkan eski filtreleri kullanıyor ve kaçak yapıyor. Misafirlerimiz geliyor, kokudan rahatsız oluyor. Firma sahibiyle görüşüyoruz, bize 'Evleriniz yanlış yere yapılmış keşke almasaydınız' diyor. Arkadaşımın hanımı, şu anda kemoterapi alıyor, kanser oldu. Ailesinde hiç böyle bir şey yok, kanser oldu. Biz kendimizden de şüpheliyiz, çevremizde herkesin şüpheleri var. Bahçemde meyve olmamaya başladı. Fabrikanın kanunlara uygun şekilde, filtreli, çevreyi ve insan sağlığını tehdit etmeden çalışmasını istiyoruz?" diye konuştu.

Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda

"ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞINDAN ENDİŞE EDİYORUZ"

Yetkililerle görüşme sağladıklarını fakat hiçbir çözüme ulaşılamadığını söyleyen Gülahmer Tokmak da "Fabrikanın isi, dumanı, tozu, bizi zehirliyor. Çocuklarımızın sağlığından endişe ediyoruz. Fabrika her gün dumanı, tozu etrafa salıyor. Yetkililerle de konuştuk, çözüm alamadık. Zaten denetlemeye gelineceği zaman da fabrikaya haber veriliyor, çalışmalar duruyormuş" dedi.

Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda

"TEMİZLİK BEZLERİ SİMSİYAH OLUYOR"

Evlerinde temizlik yaparken bezlerin simsiyah olduğundan yakınan Gülderen Kaya ise "Sorunumuz çok büyük, her gün bu kirliliği çekiyoruz. Her sabah kalktığımızda, camlarımızı sildiğimizde, elimizdeki bezler simsiyah oluyor. Lağım kokusu gibi bir koku var. Bu kokuyu sürekli içimize çekiyoruz. Şikayetlerimizi ilettik fakat sonuç çıkmadı. Bir gün bizimle yaşasınlar, sofralarımıza otursunlar, bakalım yaşayabilecekler mi" diye konuştu.

Öte yandan fabrika yetkilileri, konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda
Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Fabrikadan çıkan dumanların kanserojen olduğunu iddia eden köylüler isyanda - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

4 gol yiyen Muslera, takımının en iyisi seçildi 14:38 4 gol yiyen Muslera, takımının en iyisi seçildi Tyler Boyd, derbinin ilk dakikalarında oyundan atıldı 14:36 Tyler Boyd, derbinin ilk dakikalarında oyundan atıldı Hurdaya dönen araç, 20 bin liradan satıldı 14:32 Hurdaya dönen araç, 20 bin liradan satıldı
Yeğenlerini okuldan almaya giden Alişan, kendisine ayrılan özel park yeri sebebiyle velilerin tepkisini çekti 13:48 Yeğenlerini okuldan almaya giden Alişan, kendisine ayrılan özel park yeri sebebiyle velilerin tepkisini çekti Veda ziyareti için Türkiye'ye gelen Merkel'e Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonundan İstanbul'u anlattı 13:18 Veda ziyareti için Türkiye'ye gelen Merkel'e Cumhurbaşkanı Erdoğan, Huber Köşkü balkonundan İstanbul'u anlattı 80 TL sermeye ile başladı şimdi 500 metrekare tesiste üretim yapıyor! Emine Erdoğan'ın bile takdirini kazandı 12:45 80 TL sermeye ile başladı şimdi 500 metrekare tesiste üretim yapıyor! Emine Erdoğan'ın bile takdirini kazandı
3 sene önce işlenen cinayette katil eski sevgili çıktı! Kaynar suyla işkence yapıp, boğarak öldürdükten sonra ormanda yakmışlar 12:40 3 sene önce işlenen cinayette katil eski sevgili çıktı! Kaynar suyla işkence yapıp, boğarak öldürdükten sonra ormanda yakmışlar Kılıçdaroğlu'nun 128 milyar dolar sorusuna Merkez Bankası Başkanı'ndan cevap: Reel sektörün döviz açığı kapatıldı 12:30 Kılıçdaroğlu'nun 128 milyar dolar sorusuna Merkez Bankası Başkanı'ndan cevap: Reel sektörün döviz açığı kapatıldı
Advertisement