Son Dakika Haberleri: Gümüşhane'de Okuryazarlık Seferberliği Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane'de Okuryazarlık Seferberliği Toplantısı Yapıldı

10 gün önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği için Gümüşhane’de toplantı düzenlendi.

Gümüşhane'de Okuryazarlık Seferberliği Toplantısı Yapıldı, System.String[]
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği için Gümüşhane'de toplantı düzenlendi.

Seferberlik kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Vali Yardımcısı Aytaç Akgül Başkanlığında Valilik Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Müdür Yardımcıları Mesut Olgun, İbrahim Taş, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Başkanı İsmail Akçay, Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, muhtarlar ve STK temsilcileri katıldı.

Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İbrahim Taş'ın okuryazarlık seferberliği ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında sunum yaptığı toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Aytaç Akgül, ilçelerde Kaymakamlar, illerde valiler adına İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından STK mensupları ve diğer görevlilerle yürütülecek proje kapsamında 5 Mart'ta kursların başlayacağını ve 11 Mayıs'ta bitirileceğini kaydetti.

Gümüşhane'de 6 bin 214 kişi okuma-yazma bilmiyor

İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan ise 2016 TUİK verilerine göre Türkiye genelinde 2 milyon 462 bin okuma yazma bilmeyen vatandaş olduğunu, Gümüşhane'de ise 6 bin 214 kişinin okuma yazma bilmediği verilerine sahip olduklarını belirterek, bu rakamın önemli bir kısmının 65 yaş ve üstü olduğunu söyledi.

"İnşallah daha önceki başarıyı gösteririz"

Doğan, "Bu bağlamda hedef noktamız öncelikle bu kesime ulaşabilmek. Ancak burada şöyle bir sıkıntımız var. TUİK bunu sayı olarak ilçeler bazında ve yaş guruplarına göre veriyor ama bu kişi kimdir nerde oturur bununla ilgili detaylı bir bilgi vermiyor. Yapılan müracaatlarda kişisel bilgilerin korunması kapsamında cevap veriyorlar. Ellerinde bilgi olmasına rağmen alamıyoruz. Şu anda müsteşarlık bununla ilgili çalışıyor. Bunların nerede kimler olduğu şeklinde bir çalışmaları var. Ancak burada ki zaman sınırlılığı çok dar. Bu proje alan taraması ile başlıyor. 5 Mart itibari ile de tespit ettiğimiz kursiyerlerimize bizzat eğitim vermeye başlayacağız. Halk eğitim kurslar verecek. İlçe Milli Eğitim Müdürü arkadaşlarla bu konuyu değerlendirmeye devam edeceğiz. 11 Mayıs itibari ile her il 1.aşamayı bitirmiş olacak. Biz arzu ediyoruz ki 6 bin 200 kişilik hedef kitlenin ulaşabildiğimiz ulaşabilip ikna ettiğimiz kısmı bu sürece katalım. Daha önceki kampanyalarda oranımızda ciddi bir düşme olmuş. Güzel bir çalışma olmuş ve okuma yazma oranın en fazla olduğu ilk beş il içerinde olmuşuz. İnşallah aynı başarıyı burada da gösteririz. Bu noktada müftülüğümüz de sürecin içinde olacak. Muhtarlarımızdan destek bekliyoruz. Okullarımız ve kurumlarımız bu sürecin içinde olacak" ifadelerini kullandı" dedi. - GÜMÜŞHANEErdoğan'dan Çok Sert Afrin Mesajı: Bizim Kanımızda Sivilleri Vurmak Yok Kongrede Duygulandıran Kare! Bordo Bereli Küçük Kızı Gören Erdoğan, Hemen Yanına Çağırdı

Erdoğan'ın "Sefer Görev Emri Olanlar Hazır Olsun" Çıkışı Sonrası Binler, E-Devlet'e Akın Etti Erdoğan'dan Esad'la Görüşün Diyenlere Sert Tepki: 1 Milyon Vatandaşını Öldüren Katille Neyi Çözeceksiniz!