Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu - Son Dakika

Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu

01.01.2012 11:29
Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu, System.String[]

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Gümüşlük Beldesi'nde üç hafta önce başlatılan kurtarma kazılarında gün ışığına çıkartılan 13 kaya mezarın Helenistik dönemde Myndos Kenti'nde yaşayan soylu bir aileye ait olduğu belirlendi.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'ne bağlı Gümüşlük Beldesi'nde üç hafta önce başlatılan kurtarma kazılarında gün ışığına çıkartılan 13 kaya mezarın Helenistik dönemde Myndos Kenti'nde yaşayan soylu bir aileye ait olduğu belirlendi. Kazılarda elde edilen ve aralarında bakır bir aynanın da bulunduğu 100'e yakın eser, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde koruma altına alındı.

Gümüşlük'te Antik Myndos Kenti sınırları içinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin üç hafta önce başlattığı kurtarma kazıları tamamlandı. Arkeolog Hande Savaş başkanlığında yürütülen çalışmalarda yaklaşık 30 dönüm arazi üzerinde bulunan Helenistik Döneme ait 13 kaya mezarının, Antik Myndos Kenti'nde yaşayan soylu bir aileye ait olduğu saptandı. Mezarlarda bulunan ve aralarında bir kadına ait olduğu belirlenen 2 bin 300 yıllık bakır bir ayna ile aynı döneme ait toprak kap, yüzük taşları, kandil ve sikkeler Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde koruma altına alındı. Bazı eserlerin konservasyonuna başlandı.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, mezarların sur duvarının içinde kalması ve yan yana korunaklı biçimde yapılmasının soylu bir aileye ait olduğunu gösterdiğini belirterek şöyle dedi:

"Antik Myndos Kenti, tarihte Sezar'ın katillerinin yani Brütüs ve Casius'un saklandığı zengin bir kent. Aynı zamanda Ege'nin en önemli liman kentlerinden biri. Bu mezarların yanı sıra, kentin en önemli tiyatrosunun yerini tespit etmiş bulunuyoruz. Kamulaştırma çalışmalarından sonra bu dev tiyatroyu gün ışığına çıkarmak için çalışmalara başlayacağız."dedi. - Muğla/ Bodrum

Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu
Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu
Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu
Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu
Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Gümüşlük'teki Antik Kentte 13 Kaya Mezar Bulundu - Son Dakika


Son Dakika

Ankara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralı Hatay'da dün başlayan orman yangını sürüyor Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar