"Gün Parası" Yastık Altına Değil Eğitime Gidiyor - Son Dakika

"Gün Parası" Yastık Altına Değil Eğitime Gidiyor

18.02.2012 11:40

Emine Konuk - Sivas'ta, Vali Ali Kolat'ın eşi İlksen Kolat öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, düzenledikleri "altın günü"nde toplanan paraları üniversite öğrencilerine burs olarak veriyor.

Emine Konuk - Sivas'ta, Vali Ali Kolat'ın eşi İlksen Kolat öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, düzenledikleri "altın günü"nde toplanan paraları üniversite öğrencilerine burs olarak veriyor.

İlksen Kolat'ın girişimleri sonucu her ay düzenlenen "altın günü"nde 5 ayrı grup halinde toplanan çoğunluğu protokol üyelerinin eşlerinden oluşan kadınlar, üniversite öğrencileri için belirli miktarda para topluyor. Bu toplanan paralarla 28 üniversite öğrencisine düzenli olarak burs veriliyor.

Bu ay Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ün eşi Makbule Ürgüp'ün ev sahipliğinde Belediye Sosyal Tesislerindeki altın gününe katılan İlksen Kolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas'a geldiğinde bu tür değişik bir faaliyet yapılmasını arzu ettiğini söyledi.

Öğretmen emeklisi olduğu için bu alanda bir çalışma yapmak istediğini, bu konuyu ilin protokol üyelerinin eşlerine ve diğer gruptaki kadınlara açtığını ifade eden Kolat, konuya herkesin sıcak baktığını ve böylece bu programı başlattıklarını ifade etti.

Bu konuda da kadınlardan büyük destek gördüğünü anlatan Kolat, "Bu şekilde burs ayarladığımız 5 ayrı grubumuz var. Protokol eşleri, bankacılar, il müdürleri, kaymakam eşleri, vali yardımcılarının eşleri ve Sivaslı kadınlardan oluşan 5 grup. Biz bu gruplarla her ay bir araya geliyoruz. Gruplardan toplanan paralarla toplam 28 öğrenciye burs veriyoruz" dedi.

Bursların öğrencilere elden teslim edilmediğine dikkati çeken Kolat, altın gününde toplanan paraların görevlilerce öğrencilerin banka hesaplarına yatırıldığını söyledi.

Öğrencilerin de bu günleri sabırsızlıkla beklediğini bildiğini anlatan İlksen Kolat, şunları kaydetti:

"Öğrencilerimizin geri dönüşüm olarak çok sevindiklerini, mutlu olduklarını, bu katkının işlerine yaradığını duyuyorum. Bizim öğrencileri seçerken ölçümüz Sivaslı olması, Sivas'ta ya da Sivas dışında herhangi bir şehirde okuyor olması. Onlar çeşitli kaynaklardan bize geliyorlar. Biz de onları araştırıyoruz. Gerçekten ihtiyacı var mı- verilmesi gerekir mi- diye araştırmasını yaptıktan sonra burslarını yatırıyoruz. Ayda 100 lira çok büyük bir rakam değil ama öğrenci için iyi para olduğunu duyuyorum. Onların en azından bir ulaşımını sağlaması, kitaplarını alması, öğlen yemeklerini yemesi bizim için mutluluk verici olacak. Burada amacımız Sivas eğitiminde çorbada bizim de tuzumuz bulunsun istiyoruz. Bu konuda emeği geçenlere, destekleyenlere, gruptaki arkadaşlarıma duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ediyorum."

- SİVAS

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'Gün Parası' Yastık Altına Değil Eğitime Gidiyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi