Son Dakika Haberleri: Güncelleme - İdlib'de İftar Vaktinde Hava Saldırısı: 6 Ölü, 15 Yaralı

Güncelleme - İdlib'de İftar Vaktinde Hava Saldırısı: 6 Ölü, 15 Yaralı

2 gün önce

Suriye'de, Beşşar Esed rejimine ait savaş uçaklarının "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki Marratinnuman ilçesine iftar vakti düzenlediği saldırıda 6 sivil öldü, 15 sivil yaralandı.

Güncelleme - İdlib'de İftar Vaktinde Hava Saldırısı: 6 Ölü, 15 Yaralı, System.String[]
Suriye'de, Beşşar Esed rejimine ait savaş uçaklarının "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki Marratinnuman ilçesine iftar vakti düzenlediği saldırıda 6 sivil öldü, 15 sivil yaralandı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimine ait savaş uçakları, İdlib ilinin güneydoğusunda Marratinnuman ilçesi ile Keferruma beldesi ve Keferzince köyüne, güneybatısında da Bıdama beldesi ile Naciyye köyüne hava saldırısı düzenledi.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Marratinnuman ilçesinde 4, Keferruma beldesinde 2 olmak üzere toplam 6 sivil yaşamını yitirdi, 15 sivil yaralandı.

25 Nisan'dan bu yana en az 151 sivil yaşamını yitirdi, 405'ten fazla sivil yaralandı.

"İdlib Gerginliği Azaltması Bölgesi"ndeki durum

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.

Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in merkezi, mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçmişti. İdlib, rejimin en yoğun hedef aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4- 5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek bir mutabakata varmıştı. Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek, düzenlediği saldırılarda 553 bin 444 sivil yerinden edildi.
Haber Yayın Tarihi : 17.05.2019 11:55 Kaynak: AAGözü Dönen Koca, Tartıştığı 29 Yıllık Eşini 15 Bıçak Darbesiyle Öldürdü İbrahim Tatlıses, Köpeğinin Ölümünü Sosyal Medya Hesabından Duyurdu Doktor Koca, Avukat Eşini 14 El Ateş Ederek Öldürdü! Aralarında Husumet Bulunan İki Grup Önce Tarlarda Daha Sonra Hastanede Çatıştı!