Gündem / 29 Eylül 2017 - Son Dakika

Gündem / 29 Eylül 2017

29.09.2017 09:01
Gündem / 29 Eylül 2017, System.String[]

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih'te Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Zeytinburnu'nda Samiha Ayverdi Anadolu Lisesinin açılış törenlerine katılacak.

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih'te Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Zeytinburnu'nda Samiha Ayverdi Anadolu Lisesinin açılış törenlerine katılacak.

(İstanbul/14.30/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Binali Yıldırım, Çanakkale Havalimanı Terminal Binası açılış töreni ile Troia Kültür Merkezi'nde Çanakkale 18 Mart Üniversitesi akademik yılı açılışı ve fahri doktora tevcih törenine iştirak edecek.

Yıldırım, Bayramiç'te restorasyonu tamamlanan "Mehmet Akif Ersoy Evi"nin açılışını yaparak halka hitap edecek.

(Çanakkale/10.00/10.30/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, partisinin Çekerek, Kadışehri ve Saraykent ilçe kongrelerine katılacak.

(Yozgat/10.00/13.00/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Gebze Ticaret Odası Meclis Toplantısı'na iştirak edecek.

(Kocaeli/15.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Kandilli Yerleşkesi'nde akademik yıl açılış törenine katılacak, üniversitenin Haliç Yerleşkesi'ni ziyaret edecek, Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği üyeleriyle bir araya gelecek.

(İstanbul/10.00/17.00/20.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, KKTC ziyareti kapsamında Meclis Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ile görüşecek, Yapısal Dönüşüm Programı 2'nci Gözden Geçirme Çalışması Sonuç Toplantısı'na katılacak.

(Lefkoşa) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Ödül Töreni"ne ve AK Parti Hacılar İlçe Kongresi'ne iştirak edecek, Mimar Sinan Evi'ni ziyaret edecek.

(Kayseri/10.00-17.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi akademik yıl açılış törenine ve AK Parti Ardeşen İlçe Kongresi'ne katılacak.

-Yazıcı, şiddetli yağış nedeniyle Rize'nin zarar gören bölgelerinde inceleme yapacak.

(Rize/10.00/14.00/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

7- Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Azerbaycan ve Türk Hava Kuvvetlerinin ortaklaşa düzenlediği TurAz Kartalı-2017 tatbikatının kapanış törenine katılacak.

(Yevlah) (Fotoğraflı-Görüntülü)

8- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Valiliği ziyaret edecek, DSİ tesisleri toplu temel atma ve orman köylülerine kullandırılan gelir getirici tür ve ORKÖY kredi sertifikaları dağıtım töreni ile AK Parti Merkez İlçe Kongresi'ne iştirak edecek.

(Bitlis/09.00-11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

9- Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması tanıtım programına katılacak.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, İl Müdürlüğünde Tarımsal STK'larla toplantıya katılacak, İstanbul Harbiye Oditoryumu'nda 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi açılış törenine iştirak edecek.

(Bursa/09.30/İstanbul/17.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, partisinin Yenişehir ve Silifke ilçe kongrelerinde yer alacak.

(Mersin/10.00/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- TÜİK, bu yılın ocak-haziran dönemine ilişkin elektrik ve doğalgaz fiyatları ile ağustos ayı dış ticaret istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Dışi·şleri· Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin ile İstanbul'da ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(İstanbul/ 11.15) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- AB devlet ve hükümet başkanları, dönem başkanı Estonya'nın başkenti Tallin'de düzenlenecek "Dijital Zirve"de bir araya gelecek.

(Tallin) 3- Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki gayrimeşru referandum sonuçları ve yansımaları izleniyor.

(Erbil) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Myanmar'ın Arakan eyaletinde Müslümanlara yönelik şiddet olayları takip ediliyor.

(Myanmar) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Suriye iç savaşındaki gelişmeler izleniyor.

(Şam/İdlib/Hama/Humus/Haseke) (Fotoğraflı-Görüntülü)

KÜLTÜR SANAT

1- Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Beyoğlu'ndaki Emek Sineması'nda "Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın" projesinin açılış törenine katılacak, 800 çocukla "Ayla" filmini izleyecek.

(İstanbul/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bahariye Mevlevihanesi'nde "Muharrem İftarı ve Kerbela Şehitlerini Anma Programı"na katılacak.

(İstanbul/18.59) (Fotoğraflı-Görüntülü)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Masa Tenisi Yıldızlar Ferdi Türkiye Şampiyonası açılışı ve Kodlama Atölyesi'nin açılış törenlerine katılacak

(Rize/13.00/15.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası çeyrek finalinde A Milli Takım, Rusya ile karşı karşıya gelecek.

(Bakü/19.30) (Fotoğraflı)

3- Süper Lig'de 7. haftanın açılış maçında Teleset Mobilya Akhisarspor ile Fenerbahçe karşılaşacak.

(Manisa/20.00) (Fotoğraflı)

4- TFF 1. Lig'de 7. hafta, Boluspor- Altınordu maçıyla başlayacak.

(Bolu/18.00) (Fotoğraflı)

5- Basketbol FIBA Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu ilk maçında Pınar Karşıyaka, Macaristan'ın Alba Fehervar takımına konuk olacak.

(Szekesfehervar/19.00)

ÖZEL HABER

1- Türkiye'nin Suriyeli sığınmacı politikası

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ:

"Bir politika olarak kamplarda yaşayanların sayısını artırmayı düşünmüyoruz. Hatta zamanla bunların sayılarını azaltmak da gerekebilir"

"DEAŞ'ten temizlenerek Özgür Suriye Ordusu'nun yönetimine geçen yerlerde onları destekleyerek biraz kendi ayakları üstünde durmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Hep balık vermek değil, biraz da balığı tutmayı öğretmek gerekiyor. Şu andaki politikamız bu"

(Kemal Karadağ/Ankara)

2- "Turizm cennetleri"ni bağlayacak yolda hummalı çalışma

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan:

"Akdeniz Sahil Yolu Projesi hem Antalya'da hem de Mersin'de yaşayan tüm vatandaşlarımızın hayaliydi. Bizden önceki hükümetlere baktığımızda, o dönemin Ulaştırma Bakanlarının 'Bu proje gerçekleştirilemez, bırakın Türkiye'nin bütçesini, Avrupa Birliği'nin bile bütçesini verseler bu proje hayata geçirilemez' dedikleri bir çalışmayı hayata geçiriyoruz"

"Mersin'den Antalya'ya gitmek isteyen bir vatandaşımız belki de 10-12 saat harcıyordu. Akdeniz Sahil Yolu'nu tamamladığımızda bu süre 4-5 saate hatta 4 saate bile düşebilecek"

"Mersin sınırları içerisindeki 27 tünelden 10'unu ve birçok viyadüğü tamamladık, 11 tünel üzerinde de çalışmamız devam ediyor, sadece 6 tünelde çalışmaya başlamadık. Hedefimiz, en kısa sürede Akdeniz Sahil Yolu Projesi'ni tamamlamak. Bu projenin tamamlanmasıyla artık Antalya ve Mersin'i bir anlamda bütünleştirmiş, buluşturmuş olacağız"

(Sezgin Pancar/Mersin)

3- Keseler savunma için açılıyor

Son dönemde iç, bölgesel ya da küresel tehditler nedeniyle ülkelerin savunma sanayisi harcamaları artış eğilimi gösteriyor

Savunma harcamalarının NATO ülkelerinde bu yıl ortalama yüzde 2,8, NATO Avrupa ülkelerinde yüzde 1,8 artması, Türkiye'de ise yüzde 2,5 gerilemesi tahmin ediliyor

Savunma Politikaları Araştırmacısı Arda Mevlütoğlu:

"Türkiye'de yürütülmekte olan milli geliştirme ve üretim projelerinin sayı ve kapsamı göz önünde bulundurulduğunda, bunların bütçe üzerindeki kayda değer bir yüklerinin olacağını iddia edebiliriz. Bu nedenle savunma ve güvenlik harcamalarının artırılması, doğal bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor"

(Göksel Yıldırım/Ankara)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Gündem / 29 Eylül 2017 - Son Dakika


Son Dakika

Podolski'den Fenerbahçelileri kızdıracak Mesut Özil yorumu: Kariyerinde geri adım attı Son Dakika! Erdoğan'dan "Restoran ve kafeler yeniden açılacak mı?" sorusuna yanıt: Esneme olabilir, Kabine'de gündeme alacağız Üzerine "Sahtekar insanların eseriyim" notunu yazdığı parayı dükkanına astı Çatıda ayağı kayan bina görevlisi, yağmur suyu oluğu sayesinde hayatta kaldı AK Partili Miroğlu'nun iddiası sosyal medyada gündem oldu: Biden Kürtmüş, gerçek adı da Cımoyê Bahattîn Ağa imiş Hasta yakınları güvenlik görevlilerine saldırdı, hastane bahçesi savaş alanına döndü Cani adam, 17 yaşındaki sevgilisini öldürüp başını annesinin bahçesine attı Newport County kalecisi Tom King'in attığı gol, Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi