Gündüz Vassaf, "Hayatımız Kitap" programında yazarlık hayatını anlattı - Son Dakika

Gündüz Vassaf, "Hayatımız Kitap" programında yazarlık hayatını anlattı

23.04.2021 12:25
Gündüz Vassaf,

Psikolog ve yazar Gündüz Vassaf, Türkiye Yayıncılar Birliğinin kitaba ve yayıncılığa odaklanan "Hayatımız Kitap" programına konuk oldu.

Psikolog ve yazar Gündüz Vassaf, Türkiye Yayıncılar Birliğinin kitaba ve yayıncılığa odaklanan "Hayatımız Kitap" programına konuk oldu.

Sibel Oral'ın sunduğu çevrim içi yayınlanan program, Türkiye Yayıncılar Birliğinin YouTube kanalında edebiyatseverlerle buluştu.

Programda Vassaf, yazarlık hayatına ilkokulda yazdığı şiirlerle başladığını ve ilk olarak akademik kitaplar kaleme aldığını söyledi.

Yazarken kendini yeniden bulduğuna işaret eden Gündüz Vassaf, şunları kaydetti:

"Edebiyat iyi bir masal, hikaye anlatmaktır. Tabii ki edebiyat bir ideolojiye, düşünceye angaje olmak değil. O zaman o edebiyat olmaktan çıkar, propaganda olur. Edebiyat, yaşadığımız dünyadan soyutlanmak da değil, masal anlatırken. Binbir gece masallarını anlatabilirsiniz. Ama şimdi çivisi çıkmış dünyada yaşarken hikayenin kahramanını da zamanın ruhu içerisinde bilelim. Mikroskopun altında bir hücreyi seyrediyormuş gibi, etrafında hiçbir şey yokmuş gibi görmeyelim. Ben bu duruma isyan ediyorum."

Vassaf, para kazanmak için yazarlık yapılmaması gerektiğini savunarak, "Kelimenin ucunda para işareti görmem işleri karıştırıyor. İşin akıcılığını, samimiliğini, kendimle hesaplaşmamı zorlaştırıyor. Senin kendine yalan söylemeni kolaylaştırıyor. Bence iyi bir kitap çıkarılırsa zaten onun yolunu bulması kaçınılmazdır." diye konuştu.

Gündüz Vassaf, şiir konusunda Nazım Hikmet'in kendisini etkilediğini dile getirerek, yakın zamanda Nazım Hikmet'in şiirleri üzerine metinler kaleme aldığı, çizimlerini ise Kutlukhan Perker'in gerçekleştirdiği "7'den 70'e Nazım Hikmet" adlı eserin de İletişim Yayınları'ndan çıktığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Gündüz Vassaf, 'Hayatımız Kitap' programında yazarlık hayatını anlattı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Fiziksel değişimiyle olay olan Miray Daner, estetik iddialarını reddetti 00:21 Fiziksel değişimiyle olay olan Miray Daner, estetik iddialarını reddetti Türkiye'ye dev yatırım hazırlığı! Aramızı düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden milyar dolarlarla geliyorlar 23:30 Türkiye'ye dev yatırım hazırlığı! Aramızı düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden milyar dolarlarla geliyorlar Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! 22:26 Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! "Siz Amerika'nın hizmetkarısınız" deyince milletvekilleri buz kesti
Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan 20:50 Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan "Göster cep telefonunu" tepkisi Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 18:11 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Barınamıyoruz" eylemlerine tepki: Hayatınız yalan Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti 16:07 Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti
10 gün önce evlenen doktor çiftin 4 bilezik için yaptığı kavgada kan aktı: 4 yaralı 15:47 10 gün önce evlenen doktor çiftin 4 bilezik için yaptığı kavgada kan aktı: 4 yaralı 3 burger için 3 bin 600 TL hesap alıyor! Nusret'in yeni restoranındaki fiyatlar tepki topladı 14:34 3 burger için 3 bin 600 TL hesap alıyor! Nusret'in yeni restoranındaki fiyatlar tepki topladı
Advertisement