Güney Kore'den Tartışmalı Adaya Ziyaret - Son Dakika

Güney Kore'den Tartışmalı Adaya Ziyaret

10.08.2012 14:29
Güney Kore'den Tartışmalı Adaya Ziyaret, System.String[]

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Japonya ile aralarindaki tartışmalı Dokdo Adası'nı ziyaret etti.

Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, Japonya ile aralarindaki tartışmalı Dokdo Adası'nı ziyaret etti.

Lee'nin adayı ziyaret etmesiyle Güney Kore tarihinden ilk defa bir devlet başkanı Dokdo Adası'nı ziyaret etmiş oldu. Şimdiye kadar Dokdo Adası konusunda Japonya'ya karşı sessiz diplomasi tekniğini tercih eden Güney Kore, ilk defa aktif bir politika izlemiş oldu.

Adayı ziyaret eden Lee'ye Çevre Bakanı Yoo Young-sook, Kültür Bakanı Choi Kwang-shik ve iki ünlü Koreli romancı eşlik etti. Devlet Başkanlık Sarayı Mavi Köşk yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Lee'nin göreve geldiği günden itibaren adayı hep ziyaret etmek istediğini, fakat hava şartlarının uygun olmaması gibi nedenlerden dolayı bu niyetini gerçekleştiremediği öğrenildi.

Lee'nin Dokdo ziyareti zamanlaması ile de dikkatleri üzerine çekti. Güney Kore'nin Japon yönetiminden kurtuluşunun kutlandığı 15 Ağustos Kurtuluş Günü Kutlamaları'ndan beş gün önce bu ziyaretin gerçekleşmesi ayrı bir önem arz etti. Öte yandan geçen ay Japonya'nın yayınladığı 'Beyaz Kitap'ta Dokdo Adası Japon toprağı olarak ifade edilmişti.

Lee öte yandan şimdiye kadar Japonya ile olan problemlerde ılıman bir tavır takınmasından dolayı maruz kaldığı eleştirileri de bertaraf etmiş oldu. Böylelikle genel seçimlere hazırlanan Güney Kore'de iktidar partisinin eli kuvvetlenmiş oldu.

JAPONYA ZİYARETE TEPKİLİ

Devlet Başkanı Lee'nin ada ziyareti sebebi ile Güney Kore-Japonya hattında ilişkiler gerildi. Tokyo'dan yapılan resmi açıklamada ziyaretin kabul edilmez olduğu vurgulandı.

Japonya, Güney Kore büyükelçisini geri çağırdı. "Elçi ne zaman Seul'e döner bilmiyorum." diye açıklamada bulunan Japonya Dışişleri Bakanı Koichiro Gemba, Güney Kore Devlet Başkanı Lee'nin ada ziyaretinin zamanlamasını anlamsız bulduğunu ifade etti. Öte yandan Güney Kore'nin Tokyo büyükelçisi de dışişleri bakanlığına çağrılarak ziyaretten duyulan rahatsızlık bildirildi.

İki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği kayalıklara Seul, 1954'te küçük bir güvenlik birimi yerleştirmişti. Seul yönetimi, bu ay ortasında ada yakınlarında bir tatbikat yapmayı da planlıyor. İki ülke ilişkilerinin bir süre gergin olarak devam etmesi öngörülüyor.

ABD'DEN UYARI: SİZ MÜTTEFİKSİNİZ!

Bu arada ABD yaptığı resmi açıklamada ziyaretten önceden haberdar olmadıklarını ifade etti. Hükumet sözcüsü Patrick Bentrell, söz konusu ziyaretin iki ülke ilişkilerini kötü etkilememesini dilediklerini aktardı. Japonya ve Güney Kore'nin bir birinin müttefiği olduğunu hatırlatan Bentrell, ittifak bağlarının yara almamasını dilediklerini sözlerine ekledi.

Güney Kore'den Tartışmalı Adaya Ziyaret

Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Güney Kore'den Tartışmalı Adaya Ziyaret - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de, UFO olduğu iddia edilen cismin elektrik lambası olduğu ortaya çıktı Uzman çavuş ile 4 aylık oğlunun öldüğü yangın kamera Tanju Çolak, 32 yıl önce yaşanan kazayı unutmadı! Paylaştığı mesaj duygulandırdı Akılalmaz olay! Ailenin kuşu ölünce anne-baba felç geçirdi, kızları ise bayıldı Survivor yarışmacılarının haftalık kazancı belli oldu Dünya aşı bulamazken Avrupa israf ediyor: 6 dozluk şişelere 5 doz yazılınca milyonlarca aşı çöpe gitti Evde doğum yapan kadın bebeğini bıçaklayarak öldürdü Kırmızı gelinliğini giyip Taksim'e çıkan Rus modeli görenler şaşkınlığını gizleyemedi