Güney Sudan barış gücündeki Etiyopyalı askerler arasında çatışma çıktı - Son Dakika

Güney Sudan barış gücündeki Etiyopyalı askerler arasında çatışma çıktı

23.02.2021 11:01
Güney Sudan barış gücündeki Etiyopyalı askerler arasında çatışma çıktı, System.String[]

Güney Sudan'da görev yapan Etiyopyalı barış gücü askerlerinden bazıları ülkesine dönmek istemeyince çatışma çıktı.

Güney Sudan'da görev yapan Etiyopyalı barış gücü askerlerinden bazıları ülkesine dönmek istemeyince çatışma çıktı.

Birleşmiş Milletler Güney Sudan Misyonu (UNMISS) Sözcüsü Kirk L. Kroeker, Etiyopya birliklerinden 169 askerin rutin değişim kapsamında ülkelerine dönmeye hazırlandıkları sırada içlerinden 15'inin itirazı sonucu çatışma çıktığını ve bazılarının yaralandığını söyledi.

Tigray kökenli askerlerin şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinden (UNHCR) destek aldığını belirten Kroeker, "Uluslararası korumaya muhtaç kişiler dünyanın neresinde olursa olsun kendi iradeleriyle sığınma talebinde bulunabilir. Bu bir insan hakkıdır." ifadesini kullandı.

Etiyopya'nın, kuzeydeki isyancı Tigray Halk Kurtuluş Cephesine (TPLF) karşı başlattığı askeri operasyon sonrası ordudaki Tigray kökenli çok sayıda asker hapse atıldı ya da emekli edildi.

TPLF'ye katılan çok sayıda asker de çatışmalarda hayatını kaybetti.

Addis Ababa hükümeti, Tigray eyaletinin başkenti Mekelle'yi aldıktan sonra zafer ilan etse de eyaletin farklı bölgelerinde çatışmaların sürdüğü bildiriliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Güney Sudan barış gücündeki Etiyopyalı askerler arasında çatışma çıktı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

'Uyanış: Büyük Selçuklu' dizisi kadrosuna Çukur'un ünlü oyuncusunu dahil ediyor ABD'de koronavirüsün daha tehlikeli yeni bir türü bulundu Ünlü oyuncu Eda Ece koronavirüse yakalandı Son Dakika: Sağlık Bakanı Koca, Muhammed Emin Saraç'ın cenazesindeki kalabalık görüntülerle ilgili özür diledi Evinde çıkan yangında her şeyi küle dönen Çılgın Sedat'a belediye kapılarını açtı Gonca Vuslateri'nin faturalarını Şevket Çoruh ödemiş Kılıçdaroğlu'nun "128 milyar doları ne yaptın, kime verdin?" sorusuna Erdoğan'dan yanıt Fabrikanın kapılarını kilitleyip genç kadına saldırmıştı! Olayın altından yasak aşk çıktı