Güneysulu Sünnetçi, 53 Yıldır Mesleğine Devam Ediyor - Son Dakika

Güneysulu Sünnetçi, 53 Yıldır Mesleğine Devam Ediyor

12.01.2012 11:40
Güneysulu Sünnetçi, 53 Yıldır Mesleğine Devam Ediyor, System.String[]

Rize'nin Güneysu ilçesinde yaşayan ve uzun yıllardır sünnetçilik yapan Yusuf Usta, 53 yılda 43 bin kişiyi sünnet ettiğini söyledi.

Rize'nin Güneysu ilçesinde yaşayan ve uzun yıllardır sünnetçilik yapan Yusuf Usta, 53 yılda 43 bin kişiyi sünnet ettiğini söyledi.

Merkeze bağlı Pazarköy köyünde yaşayan 81 yaşındaki Usta, yaptığı açıklamada, mesleğine 1959 yılında başladığını belirterek, "Sünnetçilik eğitimimi ve diplomamı gördüğüm özel eğitim sonrasında aldım. Günümüze kadar yaklaşık 43 bin kişiyi sünnet ettim" dedi.

Sağlığı elverdiği sürece mesleğini sürdüreceğini ifade eden Usta, "Yaptığım sünnetlerin kaydını tutuyorum. Ama bunlar arasında maddi durumu iyi olmadığı için çok sayıda vatandaştan da ücret almadım. Bunların kaydını ise tutmadım. Kars'tan, Iğdır'dan bile çocuklarını sünnet ettirmek için bana geliyorlar" diye konuştu.

Dinen, sünnet olabilmesi için bebeğin en az 12 günlük olması gerektiğini kaydeden Usta, "Ancak zaruri olması durumunda doğumdan 12 saat geçtikten sonra da sünnet yapılabilir. Sünnet ettiğim en yaşlı kişi, 52 yaşında İslamiyeti seçen bir profesör olmuştu" diye konuştu.

Yaşının ilerlemesi nedeniyle dışarıya pek çıkmadığını kaydeden Usta,

"Eskiden Rize'de insanların ilgisi nedeniyle dolaşamazdım. Şimdi ise yaşıtlarımız pek kalmadı, tanıyanımız azaldı. Ama ismimiz hep var. Hastalarımız ve hasta yakınlarımız ziyaretimize geldikçe ben de mutlu oluyorum" dedi.

- RİZE

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Güneysulu Sünnetçi, 53 Yıldır Mesleğine Devam Ediyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Cicaldau'nun G.Saray'a satılmasıyla sinir krizi geçiren Craiova hocası, takımdan resmen kovuldu 17:55 Cicaldau'nun G.Saray'a satılmasıyla sinir krizi geçiren Craiova hocası, takımdan resmen kovuldu Basketbolcu robot fire vermedi! Seyredenlerin nutku tutuldu 17:44 Basketbolcu robot fire vermedi! Seyredenlerin nutku tutuldu ABD 17 yıl sonra yenildi! Görkemli galibiyet Fransa'nın oldu 17:24 ABD 17 yıl sonra yenildi! Görkemli galibiyet Fransa'nın oldu
Sarı-Kırmızılı taraftarın yeni yengesi Bianca Maria'nın paylaşımı takdir topladı 17:09 Sarı-Kırmızılı taraftarın yeni yengesi Bianca Maria'nın paylaşımı takdir topladı Türkiye'ye giriş yapan gurbetçi önce gözyaşlarını tutamadı sonra 16:18 Türkiye'ye giriş yapan gurbetçi önce gözyaşlarını tutamadı sonra "Erik Dalı" çaldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vakaları düşürmenin tek yolu devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske, mesafe önlemlerine uyması 15:47 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Vakaları düşürmenin tek yolu devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske, mesafe önlemlerine uyması
Tatilcilerin dönüş yolunda! Trafik 7 ilde durma noktasına geldi, art arda kazalar yaşandı 15:39 Tatilcilerin dönüş yolunda! Trafik 7 ilde durma noktasına geldi, art arda kazalar yaşandı Cübbesini çıkaramadan yere yığıldı! İmam, öğle namazını kıldırdıktan sonra vefat etti 15:30 Cübbesini çıkaramadan yere yığıldı! İmam, öğle namazını kıldırdıktan sonra vefat etti
Advertisement