Gürcistan-Abhazya Savaşı'nın 20. Yılı" - Son Dakika

Gürcistan-Abhazya Savaşı'nın 20. Yılı"

15.11.2014 22:21
Gürcistan-Abhazya Savaşı'nın 20. Yılı

Abhaz Dernekleri Federasyonu Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Sağım: "Türk kamuoyunda 'ayrılıkçı Abhaza' algısını yıktığımız için çok mutluyuz"

Eskişehir'de, Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı tarafından Gürcistan-Abhazya Savaşı'nın 20. yılı anısına şehit aileleri ve gazilere, şeref ve onur madalyası verildi.

Eskişehir Abhazya Kültür Derneği'nce Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon'da düzenlenen törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Abhazya Milli Marşı okundu.

Abhazya Cumhuriyeti'nin Türkiye Elçi Yardımcısı Alyas Asbua, programda yaptığı konuşmada, Gürcistan-Abhazya Savaşı'na katılanlara değer verilmesi gerektiğini vurgulayarak, savaşa katılan şehitlerin ailelerine ve gazilere teşekkür etti.

Abhaz Dernekleri Federasyonu Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Atilla Sağım ise şehitlerin üç değerli emanet bıraktıklarını belirterek, " Bunlardan bir tanesi can borcunu ödedikleri vatan toprakları, ikincisi aileleri birde onlarla birlikte savaşan gaziler. Bizlerde o üç emanete sonuna kadar sahip çıkacağız, değer vereceğiz" ifadesini kullandı.

Derneklerin Federasyon çatısı altında birleşmesi gerektiğini vurgulayan Sağın, Türkiye'de ve dünyadaki Abhazalara bu şekilde daha kolay ulaşabileceklerini ifade etti.

Türkiye ile Abhazya arasında hayata geçirdikleri "Gazeteciler Projesi"ne değinen Sağın, şunları söyledi:

"Türkiye'de dikkat ederseniz haberlerde şöyle bir kelime çıkardı 'ayrılıkçı Abhazalar'. Bu 2003 yılına kadar hatta bu son seçimlerdeki haberlere kadar 'ayrılıkçı Abhaza, Gürcistanla tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Abhazalar' diye anılıyorduk. Daha doğrusu bizi o şekilde nitelendiriyorlardı. Biz bu algının yıkılması için bir proje yapalım dedik. Gazeteciler Projesi'ni hayata geçirdik. Türk kamuoyunda 'ayrılıkçı Abhaza' algısını yıktığımız için çok mutluyuz."

Eskişehir Abhazya Kültür Derneği Başkanı Turgay Aşba ise "Babamın savaş döneminde haberleri izlerken nasıl üzüldüğünü, her akşam hüzünlü bir şekilde haberleri beklediğini görmek bile acı veriyordu, o zamanlar. Savaş bitti zafer kazanıldı. Şimdi ise böyle bir etkinlikte vesile ile bizi bir araya getiren Abhazya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı'na ve herkese teşekkür ederiz" dedi.

Konuşmaların ardından Abhaza-Gürcistan Savaşı'nda şehit olan Argun Zafer Alış'ın madalyası kardeşi Ersin Argun'a, şehit Abağba Bahadır Özbağ'ın madalyası ise yeğeni Aslıhan İnce'ye verildi. Savaş gazileri Koçba Kazım Koç, Aşharuva Murat Resul Aydın, Alper Abgınbayı'na da madalyaları takdim edildi. - Eskişehir

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Gürcistan-Abhazya Savaşı'nın 20. Yılı' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son dakika: Ödemeler nasıl olacak? İstanbul'da okul servis ücretlerine düzenleme İmamoğlu'ndan "Toplantı kayıt altına alınmasın" diyen müdüre yanıt: Rahatsızım diyen burayı terk edebilir Süper Kupa'daki Başakşehir-Trabzonspor maçı Katar'da oynanacak Polisin maskesiz gezerken durdurduğu kadın: Allah beni koruyor Oyuncu Bekir Aksoy, eşi ve 8 aylık bebeği koronavirüse yakalandı Yaşlı adam, karantinadaki oğluna ekmek götürürken tedbirlere uymayanları görünce ağladı Ortaköy sahili açıklarında bir erkeğin cansız bedeni bulundu Evinin camına "Koronavirüs bitene kadar misafir almıyoruz" yazılı afiş astı