Son Dakika Haberleri: Gürcistan'ın Sovyetler Tarafından İşgalinin 96. Yıl Dönümü Anıldı

Gürcistan'ın Sovyetler Tarafından İşgalinin 96. Yıl Dönümü Anıldı

3 ay önce

Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesinin 96'ıncı yıl dönümü dolayısıyla Gürcistan'da bayraklar yarıya indirilerek ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Gürcistan'ın Sovyetler Tarafından İşgalinin 96. Yıl Dönümü Anıldı, System.String[]
Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesinin 96'ıncı yıl dönümü dolayısıyla  Gürcistan'da bayraklar yarıya indirilerek ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Sorvetler Birliği ile yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin Tiflis yakınlarındaki Tabakmela'daki anıtının ziyareti etti.

Margvelaşvili,  Gürcistan'ın bir bağımsız devlet olduğunu ve her zaman böyle kalacağını ifade ederek, "Biz bugün, Sovyet işgaline karşı vatanımızı savunan atalarımızın durduğu yerde duruyoruz. Burada bizim gelecek neslimiz de duracak, çünkü bu topraklar her zaman bağımsız kalacak ve vatan için şehit düşenlere saygı gösterecek." dedi.

Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili de "Bizim uzun vadeli bir savaşı kazanmamız lazım. Bu savaş ise yalnızca barış yoluyla, özgür, bağımsız ve gerçek Avrupalı bir  Gürcistan'ın geleceğini inşa etmek için verilen bir savaştır." ifadelerini kullandı.

Gürcistan, 26 Mayıs 1918'de bağımsızlığını ilan ettikten üç yıl sonra 1921'de Kızıl  Ordu tarafından işgal edilmişti.

Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecine girmesiyle  Gürcistan 1991 yılında tekrar bağımsızlığını ilan etmişti.

Efsane Nokia 3310'un Yeni Versiyonu Şaşırtan Fiyatıyla Piyasaya Çıktı Alman Dışişleri Bakanı: Türkiye Bize Ülkeye Giriş Yasağı Koydu
Çalışkan: Cumhurbaşkanı O Gece "Zırhlılarla Üzerlerine Yürüyün" Talimatı Verdi

1