Gürsu'da Güneşten Enerji Üretimi Başladı - Son Dakika

Gürsu'da Güneşten Enerji Üretimi Başladı

26.11.2012 11:44
Gürsu'da Güneşten Enerji Üretimi Başladı, System.String[]

Gürsu Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Sınırsız Temiz Enerji ile Kalkınan Bir Gürsu" projesi kapsamında enerji panelleri kuruldu.

Gürsu Belediyesi Stratejik Planlama Birimi tarafından hazırlanan ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından verilen hibe desteği ile hayata geçirilen projeyle; belediyenin elektrik ihtiyacının, bedava ve sınırsız bir enerji kaynağı olan güneş enerjisinden karşılanması amaçlanmakta.

Aylık yaklaşık 6000 TL tasarruf sağlanacak olan projeyle, uzun vadede Gürsu' nun yenilenebilir enerji kaynaklarında bir üretim üssü haline getirilmesi hedeflenmekte.

Gürsu Belediye Başkanı Orhan ÖZCÜ " Güneş enerjisi açısından yeterli potansiyele sahip olan Gürsumuz' un, bu doğal potansiyelini kullanarak üretilecek enerjiyle, Belediyemizin elektrik ihtiyacının karşılanmasında güneş enerjisinden faydalanılacak. 670 bin 950 TL bütçesi bulunan ve bölgemiz adına bir ilk olan bu projenin örnek olacağına, Gürsumuz ve Bursamıza önemli kazanımlar sağlayacağına inanıyorum. Bu bağlamda, kamu kurumları, özel sektör ve nihayetinde kamuoyunun başta güneş enerjisi olmak üzere alternatif enerji kaynakları konusunda bilinçlenmesini amaçlıyoruz " dedi.

Sistem; sokak aydınlatması, trafik işaret lambalarında, park ve bahçelerin sulanmasında ve aydınlatılmasında, cep telefonlarının şarj edilmesinde, sıcak su ısıtılmasında, nüfusun ve yapılaşmanın hızla arttığı ilçede enerji verimliliği ve kendi elektriğinin üreten akıllı bina uygulamaları, v.b. alanlarda kullanılabilmekte.

Proje koordinatörü ve Stratejik Planlama Birim Sorumlusu Hüseyin Özmen, " Proje kapsamında, ilk olarak, Belediyemizin önündeki parka enerji tasarruflu sistemler kullanan ve kendi elektriğini üreten bir Mobil Güneş Evi kuruldu. Mobil Güneş Evi'nin hemen arkasına kurulan Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemi (PV) ile de ışığın olduğu gibi elektrik enerjisine dönüştürülerek parkın sulanması için gereken enerji ihtiyacı sağlanacak. Projede ikinci etap olarak Gürsu Hal mevkiinde 96 Kw Fotovoltaik Güneş Enerjisi Sistemi kurulmuş olup sistem ile Belediyemizin elektrik ihtiyacı karşılanacak " dedi.

Proje süresince gerçekleştirilecek olan, ilçe halkı ve girişimcileri bilgilendirici eğitim seminerleri kapsamında; Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit ve Güneş Enerji Sistemleri Uzmanı Mehmet Önen Bozoğlu tarafından, Belediye toplantı salonunda seminerler gerçekleştirildi.

Gürsu'da Güneşten Enerji Üretimi Başladı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Gürsu'da Güneşten Enerji Üretimi Başladı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Salgın tüm Türkiye'de yeniden tırmanışa geçmiş durumda Ermeni komutan cepheden kaçan askerlerini ikna etmeye çalıştı: Görevinize devam edin Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 489,5 liradan işlem görüyor Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Maltepe'de film senaryolarını aratmayan karantinadan kaçış planı! Kendilerini hakim ve savcı olarak tanıtmışlar Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı 8 yıl önce yanan odayı dava bitmediği için kilitli tutmak zorunda kalan aile, senelerdir aynı kabusu yaşıyor