Son Dakika Haberleri: Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması

Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması

8 yıl önce

Antalya'nın Kemer ilçesinde faaliyet gösteren Özel Güven İlköğretim Okulu farklı bir çalışmaya imza atıyor.

Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması, System.String[]

Antalya'nın Kemer ilçesinde faaliyet gösteren Özel Güven İlköğretim Okulu farklı bir çalışmaya imza atıyor. Okul Müdürü Yusuf Karakaya ve Türkçe öğretmeni Mehmet Der'in önderliğinde öğrencilerin Türkçeyi etkili, doğru ve kurallara uygun kullanmaları için çalışma yapıldı.


Türkçeleri varken tercih edilen yabancı kelimelerin kullanımı engellemek amacıyla 'Özenti değilim, Türkçe konuşuyorum', harflerin bir kısmı kullanılmadan yazılan kelimeler için 'Ben eksik değilim ki harflerim eksik olsun' ve Türkçe kelimelerde 'x, w, q' gibi harflerin kullanımını engellemek için 'Türkçeye 29 harf yeter' sloganlarıyla yola çıktıklarını belirten Mehmet Der, "Bir sosyal paylaşım sitesinde diline önem veren ve sahip çıkan insanların bu tarz keskin cümlelerle dile sahip çıkmaya çalıştıklarını gördüm. Bir Türkçe öğretmenin olarak ben de elimden gelen desteği vermeliyim diye düşündüm. Her öğrenciye bir takım kelimeler vererek afiş hazırlattık. Bu sayede öğrencilerin dil bilinci daha da gelişti. Artık hem teknolojik işlemlerde hem de günlük hayatta daha düzgün bir Türkçe kullanıyorlar. Diline sahip çıkmayan bir millet önce kültürünü, sonra inançlarını, sonrada benliğini kaybeder." diye konuştu.


Okul Müdürü Yusuf Karakaya da en önemli gayelerinin milli ve manevi değerlere önem veren öğrenciler yetiştirmek olduğunu belirterek, "Bu bağlamda dil bilinci çok önemli. Öğretmenlerimizi ve Türkçe öğretmenimiz Mehmet Der'i tebrik ediyorum." dedi.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 12:53 Kaynak: CHATerörist elebaşı Duran Kalkan'ın genç kızlara tecavüz ettiği görüntüler emniyet güçlerine teslim edildi
Parti sonrası objektiflere yakalanan Aleyna Tilki yırtık çoraplarıyla şaşırttı 2 çocuk annesi kadın, işten çıkartılma sebebini öğrenince şoka uğradı