Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması - Son Dakika

Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması

02.01.2012 12:53
Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması, System.String[]

Antalya'nın Kemer ilçesinde faaliyet gösteren Özel Güven İlköğretim Okulu farklı bir çalışmaya imza atıyor.

Antalya'nın Kemer ilçesinde faaliyet gösteren Özel Güven İlköğretim Okulu farklı bir çalışmaya imza atıyor. Okul Müdürü Yusuf Karakaya ve Türkçe öğretmeni Mehmet Der'in önderliğinde öğrencilerin Türkçeyi etkili, doğru ve kurallara uygun kullanmaları için çalışma yapıldı.

Türkçeleri varken tercih edilen yabancı kelimelerin kullanımı engellemek amacıyla 'Özenti değilim, Türkçe konuşuyorum', harflerin bir kısmı kullanılmadan yazılan kelimeler için 'Ben eksik değilim ki harflerim eksik olsun' ve Türkçe kelimelerde 'x, w, q' gibi harflerin kullanımını engellemek için 'Türkçeye 29 harf yeter' sloganlarıyla yola çıktıklarını belirten Mehmet Der, "Bir sosyal paylaşım sitesinde diline önem veren ve sahip çıkan insanların bu tarz keskin cümlelerle dile sahip çıkmaya çalıştıklarını gördüm. Bir Türkçe öğretmenin olarak ben de elimden gelen desteği vermeliyim diye düşündüm. Her öğrenciye bir takım kelimeler vererek afiş hazırlattık. Bu sayede öğrencilerin dil bilinci daha da gelişti. Artık hem teknolojik işlemlerde hem de günlük hayatta daha düzgün bir Türkçe kullanıyorlar. Diline sahip çıkmayan bir millet önce kültürünü, sonra inançlarını, sonrada benliğini kaybeder." diye konuştu.

Okul Müdürü Yusuf Karakaya da en önemli gayelerinin milli ve manevi değerlere önem veren öğrenciler yetiştirmek olduğunu belirterek, "Bu bağlamda dil bilinci çok önemli. Öğretmenlerimizi ve Türkçe öğretmenimiz Mehmet Der'i tebrik ediyorum." dedi.

Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması
Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması
Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Güven Koleji'nden Türkçeyi Etkili ve Doğru Kullanma Çalışması - Son Dakika


Son Dakika

Fransız gazetesinde dikkat çeken manşet: Erdoğan Paris'e 3 saat uzaklıkta Osmanlı İmparatorluğu kuruyor Kağıt toplayıcısı, 2'si kadın 3 yabancı uyruklu şahsı art arda bıçakladı Sosyal deney sırasında söyledikleri yüreklere dokundu! Herkes bu çocuğu arıyor Kendini tanrı zanneden adam, babasının kesik başıyla sokaklarda dolaştı Başörtüsünü çıkardıktan sonra açılıp saçılan Hanife Gürdal, şimdi de mini etekli pozunu paylaştı CHP'li Aytuğ Atıcı'dan canlı yayına damga vuran sözler: Erdoğan gitsin diye canımı veririm Ankara kulislerini hareketlendiren iddia: Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı değil Başbakan olmak istiyor Gizli kamera görüntüleri, yatalak kadına şiddet uygulayan bakıcıyı ele verdi