Güzelbey, Tarihi Kentler Birliği Toplantısına Katıldı - Son Dakika

Güzelbey, Tarihi Kentler Birliği Toplantısına Katıldı

07.09.2012 11:06
Güzelbey, Tarihi Kentler Birliği Toplantısına Katıldı, System.String[]

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, TKB'nin düzenlediği ve kırsal yaşamdaki tarihi kültürel mirasın tüm yönleriyle ortaya konulacağı sempozyuma katıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) ÇEKÜL Vakfı'yla birlikte düzenlediği ve kırsal yaşamdaki tarihi kültürel mirasın tüm yönleriyle ortaya konulacağı sempozyuma katıldı.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde 3 gün boyunca sürecek sempozyuma Bursa Valisi Şahabettin Harput, TKB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile üye belediyelerin temsilcileri katıldı.

Asım Güzelbey, kurum olarak bu yıl kültür ağırlıklı programlara öncelik verdiklerini belirtti. Bu doğrultuda geçen Temmuz ayında 166 belediye temsilcisiyle Balkan turu düzenlediklerini hatırlatan Güzelbey, TKB Bursa buluşmaları kapsamında köylerin mimari miraslarını inceleyeceklerini ifade etti. Güzelbey, şunları kaydetti:

"TKB olarak sorumluluğumuzun büyük olduğu inancındayım. Bursa, ülkemiz açısından çok önemli bir yer. Tarihi kimliğini modernliği ile birleştirebilen, dünyadaki ender şehirlerden bir tanesi. Bu güzel şehirde, kırsal yaşamı baz alarak yapacağımız sempozyumda, köylerimizin mimari miraslarını inceleme imkanı bulacağız. Gerçekleştireceğimiz toplantılarda, Trakya Democritus Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nikolas Lianos ve Trablus Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Halid Tadmori'yi dinleyeceğiz. Bu sayede, Lübnan ve Trakya'daki Osmanlı miraslarından haberdar olacağız."

TKB'nin çalışmalarını takdir ve gururla izlediğini vurgulayan Bursa Valisi Şahabettin Harput da tarihi kültürel mirasa sağladıkları katkılar nedeniyle kurum üyelerini kutladı.

ÇEKÜL Vakfı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de konuşmasında, TKB toplantılarının tarihi kentlerin geçmişten gelen birikimlerini planlayıp yarınlarını taçlandırmaya yaradığını kaydetti.

Sempozyumda alınacak tavsiye kararlarının, kırsal bölgelerin yöneticileriyle paylaşılacağı ve bu bölgelerdeki tarihi kültürel mirasın korunmasına öncülük edeceği bildirildi.

Muhabir: Orhan Çiçek

Yayıncı: Zeynep Yücetaş - GAZİANTEP

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Güzelbey, Tarihi Kentler Birliği Toplantısına Katıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Hatay'daki yangında mahalleli, evleri yanmasın diye gözyaşlarıyla dua ettiler Hükümete tepki gösteren milletvekili, kürsüde kolunu kesip kanını akıttı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti Ermenistan ordusunun Berde'deki roketli saldırısında yaralanan siviller korku dolu anları anlattı MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar