Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu'nda anıldı - Son Dakika

Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu'nda anıldı

17.10.2021 14:40

- Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu'nda anıldı Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız: "İBB önceki yıllardaki gibi İstiklal Caddesi'nde anma programı yapmamıza izin vermedi" Coşkun Aral: "O bir düş gezginiydi" Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu'nda bulunan...

- Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu'nda anıldı

Beyoğlu Belediye Başkanı Yıldız: "İBB önceki yıllardaki gibi İstiklal Caddesi'nde anma programı yapmamıza izin vermedi"

Coşkun Aral: "O bir düş gezginiydi"

İSTANBUL - Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu'nda bulunan Ara Güler sokağında anıldı. Düzenlenen anma törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve usta foto muhabiri Coşkun Aral'da katıldı.

Usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu Ara Güler sokağında bulunan Ara Kafe'de anıldı. Düzenlenen anma törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve usta foto muhabiri Coşkun Aral ile büyük ustanın öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Anma töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, "Bugün Türkiye'miz için, bu topraklar için önemli bir değerin vefatının sene-i devriyesinde anmak üzere onun sevenleriyle, dostları ve arkadaşlarıyla birlikte toplandık. Onun adını taşıyan ve fotoğraflarının bulunduğu kafede her yıl burada buluşuyoruz. Her yıl İstiklal Caddesi'nde onun fotoğraflarından oluşan ve onun fotoğraf makinesini hatırlatan siyah beyaz kareleri oluşturuyorduk. Bu şekilde Ara Güler hocamızı Beyoğlu Belediyesi olarak anıyorduk. Ara Güler her şeyden önce bizim için bir Beyoğluludur. Onu zamanı durduran yönüyle ben bir tarihçi olduğunu düşünüyorum. Bu yıl Büyükşehir Belediyemizden İstiklal Caddesi üzerinde tekrar aynı anma programını yapmak için izin istedik. Ama Büyükşehir Belediyesi buna izin vermedi. Beyoğlu Ara Güler ile var olsun istiyoruz. Beyoğlu Ara Güleri unutmayacak. Bizler elimizden gelen gayreti göstereceğiz. İstiklal Caddesi'nde de Beyoğlu'nda da Ara Güler fotoğraflarıyla, sevenleriyle, anılarıyla hep yaşatılacaktır. Tekrar ruhu şad olsun, Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

Ara Güler'in ölmeden bir gün önce kendisini aradığını söyleyen yarım asırlık dostu Coşkun Aral, "Ara Güler'in yarım asırlık dostuyum, öğrencisiyim. Onu tanıma imkanını daha çocuk yaşta düşündüm ama fırsatım 1977'de kanlı 1 Mayıs olayını yaşadıktan sonra onun öğrencisi olarak devam etmekle oldu. Ara Güler bir fotoğraf sanatçısı bir foto muhabiri olmanın yanı sıra iyi bir insandı. Yerel değerleri ulusal anlamda çerçevelediği gibi evrenselliği bilen ve bunu yaşatan bir insandı. Bugün evet ölüm yıl dönümü fakat benim için gariptir. Vefatından bir gece önce beni aramak istiyor. Ben Londra'daydım. Benle konuşmak istediğini söyleyip, benimle görüntülü konuşurken sesi çıkmadı. Bir şeyler anlatmak istiyordu. Ertesi gün geldiğimde onu kaybetmiştik ama onun dünyaya kazandırdığı bu kainata, güzel mavi gezegene kazandırdığı çok büyük değerler var. İyi bir anlatıcıydı ve anlattığı bütün olayları fotoğrafla süslüyordu. Benim gazetecilik tarafımı daha çok severdi. Muhabirlik ve belgeselci tarafımı severdi. Onuna beraber hem ülkemde hem dünyada pek çok anım var ama en önemli şey onun mizah tarafı. Dünyayı her zaman ıslık çalarak gezen, kendine ait izleri bulan bir gezgindi. Bir düş gezginiydi. İyi ki vardı, iyi ki tanıdım" dedi.

YORUMLAR
500
Netflix'in en pahalı dizisinin oyuncularıyla konuştuk! Netflix'in en pahalı dizisinin oyuncularıyla konuştuk! Bağlar Belediyesinin yol yapım ve onarım çalışmaları sürüyor Bağlar Belediyesinin yol yapım ve onarım çalışmaları sürüyor 'Pota' filminin galası yapıldı 'Pota' filminin galası yapıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Ara Güler vefatının 3'üncü yılında Beyoğlu'nda anıldı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement