Avrupa Parlamentosu, Tunus'ta gücün cumhurbaşkanında toplanmasından endişeli - Son Dakika

Avrupa Parlamentosu, Tunus'ta gücün cumhurbaşkanında toplanmasından endişeli

21.10.2021 19:12
Avrupa Parlamentosu, Tunus'ta gücün cumhurbaşkanında toplanmasından endişeli

Avrupa Parlamentosu (AP), Tunus'ta gücün cumhurbaşkanının elinde toplanmasından endişe duyduğunu bildirdi.

Avrupa Parlamentosu (AP), Tunus'ta gücün cumhurbaşkanının elinde toplanmasından endişe duyduğunu bildirdi.

Strazburg'da düzenlenen AP Genel Kurulunda Tunus ile ilgili karar tasarısı 45'e karşı 534 oyla kabul edildi. 106 milletvekili çekimser oy kullandı.

Tasarıda, Tunus'taki devlet kurumlarının normal işleyişine dönmesi, kapsayıcı ulusal diyaloğun devam etmesi gerektiği belirtildi.

Ülkede gücün cumhurbaşkanının elinde çok fazla toplandığı, bundan endişe duyulduğu ifade edilerek hukukun üstünlüğüne saygı çağrısı yapıldı.

AP milletvekilleri, anayasa ve yasal çerçevenin korunması vurgusu yaparak Tunus'un meşru ve iyi işleyen bir parlamentoya sahip olması, kurumsal istikrarın en kısa sürede yeniden tesis edilmesi gerektiğini kaydetti.

Tam demokrasiye dönüş ve parlamenter faaliyetlerin devamı çağrısı yapılan tasarıda, devletin normal işleyişine yönelik açık bir yol haritasının Tunuslu makamlarca açıklanması istendi.

Tasarıda, sivil davaların askeri mahkemelerde görülmesinin sorun teşkil ettiği, bağımsız yargının yeniden tesis edilmesi gerektiği vurgulandı.

Said yasama ve yürütme yetkilerini devraldı

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'da Meclisin çalışmalarını dondurması ve başbakanı azletmesinden sonra 22 Eylül'de yetkilerini genişleten yeni kararnameler yayımladı. Bu kararnamelerle cumhurbaşkanının yasama ile yürütme yetkisine yönelik olağanüstü düzenlemeler yapıldı ve yasa tekliflerinin Anayasa'ya uygunluğunu denetleyen geçici komisyon feshedildi.

Cumhurbaşkanına Bakanlar Kurulunun görüşünü aldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı kararlarıyla "yasama metinleri" çıkarma yetkisi verildi.

Kararname uyarınca, Bakanlar Kurulu artık Meclise değil cumhurbaşkanına karşı sorumlu oldu. Cumhurbaşkanı başbakanı atayabiliyor, kabine üyelerini, hükümetin siyasetini ve kararlarını belirleyebiliyor.

Ülkede Said'in atadığı yeni Başbakan Necla Buden Ramazan'ın oluşturduğu kabine de 11 Ekim'de göreve başlamıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Avrupa Parlamentosu, Tunus'ta gücün cumhurbaşkanında toplanmasından endişeli - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Serdar Ortaç'ın eski eşi Chloe Loughnan, bornozlu pozunu sosyal medya hesabından paylaştı 23:14 Serdar Ortaç'ın eski eşi Chloe Loughnan, bornozlu pozunu sosyal medya hesabından paylaştı Tır, köprüden düştü: 2 ölü, 1 yaralı 22:46 Tır, köprüden düştü: 2 ölü, 1 yaralı Tanju Özcan'dan gündem yaratacak sözler: Suriyeliler İstanbul mafyası olacak 22:12 Tanju Özcan'dan gündem yaratacak sözler: Suriyeliler İstanbul mafyası olacak
Son Dakika! Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz hayatını kaybetti 18:47 Son Dakika! Galatasaray eski başkanı Mustafa Cengiz hayatını kaybetti Yunanistan'dan yeni provokasyon! Batı Trakya'daki Türk köylerine komando birlikleri sevk ediyorlar 16:08 Yunanistan'dan yeni provokasyon! Batı Trakya'daki Türk köylerine komando birlikleri sevk ediyorlar Skandal olayın görüntüleri de ortaya çıktı! Oğlu 13 yaşındaki kızı istismar eden adamdan aileye inanılmaz teklif: 18 yaşında evlendiririz 14:26 Skandal olayın görüntüleri de ortaya çıktı! Oğlu 13 yaşındaki kızı istismar eden adamdan aileye inanılmaz teklif: 18 yaşında evlendiririz
Selçuk Bayraktar, mesai arkadaşı Tarık Kesekçi'yi uğurlarken konuştu: Önemli bir proje söylemiştim 14:01 Selçuk Bayraktar, mesai arkadaşı Tarık Kesekçi'yi uğurlarken konuştu: Önemli bir proje söylemiştim Seyhan Soylu'dan gündem olacak iddia: Serpil Çakmaklı, Nihat Doğan'dan hamile kalıp çocuk aldırdı 11:30 Seyhan Soylu'dan gündem olacak iddia: Serpil Çakmaklı, Nihat Doğan'dan hamile kalıp çocuk aldırdı
22:43
Advertisement