Çin ve Rus savaş filosu Osumi Boğazı'ndan geçiş yaptı - Son Dakika

Çin ve Rus savaş filosu Osumi Boğazı'ndan geçiş yaptı

24.10.2021 07:32
Çin ve Rus savaş filosu Osumi Boğazı'ndan geçiş yaptı

Çin ve Rus savaş gemilerinin, Japonya'nın güneyindeki Osumi Boğazı'ndan geçiş yaptıkları bildirildi.

Çin ve Rus savaş gemilerinin, Japonya'nın güneyindeki Osumi Boğazı'ndan geçiş yaptıkları bildirildi.

Japonya Savunma Bakanlığı, Çin ve Rus donanmalarına ait savaş filosunun ülkenin güneyinde seyrettiğini açıkladı.

Açıklamaya göre, ilk olarak Koçi eyaletinin güneyinde saptanan Çin ve Rusya donanma unsurları, güneybatıya doğru seyretti.

Kagoşima eyaleti ile Tanegaşima Adası arasına ilerleyen filo, Osumi Boğazı'ndan geçerek Doğu Çin Denizi'ne yöneldi.

Filonun ilerlemesi sırasında Çin'in Renhai sınıfı güdümlü füze destroyerinden bir helikopterin havalandığı ve Nagazaki açıklarında seyretti.

Akabinde havalanan Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (ASDF) savaş jetlerinin uyarıları sonrası, helikopter havalandığı noktaya indi.

Helikopterin Japonya hava sahasını ihlal etmediği belirtildi.

Kyodo ajansının Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, Çin ve Rus savaş gemileri birlikte ilk kez Osumi Boğazı'ndan geçti.

Uluslararası seyrüsefer için kullanılan dar boğazdan savaş gemileri dahil yabancı gemilerin geçişinin yasa dışı olmadığı kaydedildi.

Çin ve Rusya donanma unsurları, hafta başında Japonya'nın kuzeyindeki Honşu ile Hokkaido bölgeleri arasında kalan Tsugaru Boğazı'ndan geçiş yapmıştı.

Savaş gemileri dahil yabancı gemilerin Tsugaru Boğazı'ndan da geçişinin yasa dışı olmadığı bildirilmişti.

Ulusal basında, hafta başı ve sonunda Japonya'nın hem kuzey hem de güneyinde seyreden yabancı savaş filolarının, Japon Denizi'nde ortak tatbikat gerçekleştirdiği bilinen Çin ve Rusya donanmalarından bir kısım unsurlar olabileceğine işaret edildi.

YORUMLAR
500
Çin Dışişleri Bakanı, Japonya'dan İkili İlişkileri Bozan Faktörleri Ortadan Kaldırmasını İstedi Çin Dışişleri Bakanı, Japonya'dan İkili İlişkileri Bozan Faktörleri Ortadan Kaldırmasını İstedi Japonya ve Çin Dışişleri Bakanları, ikili ilişkilerle Rusya-Ukrayna krizini görüştü Japonya ve Çin Dışişleri Bakanları, ikili ilişkilerle Rusya-Ukrayna krizini görüştü Ukrayna'nın Kuhari köyü sakinleri: 'Köyümüzü savaş sonrası yeniden inşa edeceğiz' Ukrayna'nın Kuhari köyü sakinleri: 'Köyümüzü savaş sonrası yeniden inşa edeceğiz'
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çin ve Rus savaş filosu Osumi Boğazı'ndan geçiş yaptı - Son Dakika


Advertisement