Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi İsmail Kahraman'dan "dindar anayasa" açıklaması: İlk 4 maddeye dokunulmaz - Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi İsmail Kahraman'dan "dindar anayasa" açıklaması: İlk 4 maddeye dokunulmaz

07.10.2021 19:13

Eski TBMM Başkanı ve YİK Üyesi İsmail Kahraman, yeni anayasa çalışmaları ve laiklik ile ilgili sözlerinin çarpıtıldığını belirterek "İlk 4 maddeye dokunmak mümkün mü? Vatanını seven insanın, milliyetçi olan insanın devletine, bayrağına karşı ve cumhuriyete karşı tavır alması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

İsmail Kahraman, bir konferansta sarf ettiği yeni anayasa ve laiklik ile ilgili sözlerinin kasıtlı olarak çarpıtıldığını söyledi. Kahraman, ilk 4 maddeye dokunmanın mümkün olmadığını, vatanını, milletini, bayrağını ve cumhuriyeti sevenlerin bunu asla istemeyeceğini belirtti.

Yaptığı konuşmanın, bazı art niyetli kişi ve çevrelerce kasıtlı olarak çarpıtıldığını bildiren Kahraman, konuşmasında, ihtisas sahası anayasa hukuku olan bir kişi olarak, yeni anayasa hazırlıklarına değindiğini, "anayasa çeşitlerinin, inanç bakımından ele alındıklarında 'dindar anayasalar', 'ateist - seküler anayasalar' şeklinde bir tasnif olduğunu ve 1924, 1961, 1982 anayasalarının dindar anayasalar arasında sayıldığını" ifade ettiğini aktardı.

"KASTİ ÇARPITMA YAPILIYOR"

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın genel idare bölümünde yer aldığını, din görevlilerinin maaşlarının genel bütçe tarafından karşılandığını, din derslerinin mecburi olduğunu, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nın resmi tatil günlerinden kabul edildiğini hatırlatan Kahraman, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla 'Yeni anayasa dindar bir anayasa olsun' gibi bir beyan zaten abestir. Kasti bir çarpıtma yapılmaktadır. 1982 Anayasasının ilk dört maddesi ile herhangi bir zıtlık mevzu bahis değildir. Bilindiği gibi bu maddelerde devletin şekli, cumhuriyetin nitelikleri, dil, bayrak, milli marş ve başkentin değiştirilemeyeceği ifade edilmektedir. Milletini, vatanını, devletini seven mukaddesatına bağlı olanların itirazı olamaz, bunu aynen ifade ettim ve ediyorum."

AKŞENER'İN SUÇLAMALARINA DA YANIT VERDİ

Laiklik konusunda, "Ya Anayasa'da yer almaması ya da tarif edilmesi gerekir." dediğini belirten Kahraman, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Tarifi olmayan hiçbir kavram hukuk metinlerinde yer almaz. Bunun yanında Birleşmiş Milletlere kayıtlı 195 ülkeden 5 devlette ( Fransa, Japonya, Meksika, Portekiz, Türkiye) devletin nitelikleri arasında sayılmaktadır. Kaldı ki laikliği Fransa dışında hiçbir devlet dinsizlik olarak düşünmemektedir. İP Genel Başkanı, gerçekleştirdiği bir basın toplantısında, tarafıma ve aileme dil uzatarak iftira ve tezvirde bulunmuştur. Hayatımın hiçbir döneminde terörist bir yapı yer almamıştır. Türkiyemizin bütünlüğüne, varlığına yönelik 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminin kukla yöneticisi, devşirilmiş bir hain ile birlikte anılması mümkün olmayan bir kişiyim. Yanıltıcı, yanlış ve gerçek dışı yayınlara karşı tekzip ve adli takip yoluna gidilmiştir. İnsan haklarına, hukuka saygılı hür ve bağımsız bir hukuk devleti olarak cumhuriyetimizin ilelebet yaşayacağı inancımı belirtiyor, kamuoyuna saygılarımı sunuyorum."

YORUMLAR (1)
  • Ferhat Gökçe: Yani bu kadar hızlı geri vites yapılmaz ya sen TBMM başkanı olmuş adamsın kendini düşürdüğün duruma bak ya bizi yönetenler böyleyken halk ne yapsın arkadaş ya birde çarpıtıldı diyor 83 milyonu aptal yerine koyuyor Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Ek gösterge ve öğrenci affı düzenlemesini de içeren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ek gösterge ve öğrenci affı düzenlemesini de içeren teklif, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Veli Ağbaba: 'İktidarın 'Devrim' Diye Bahsettiği Ek Gösterge Düzenlemesinde Ne Yazık Ki Milyonlarca Memur Kapsam Dışı Kalmıştır' Veli Ağbaba: 'İktidarın 'Devrim' Diye Bahsettiği Ek Gösterge Düzenlemesinde Ne Yazık Ki Milyonlarca Memur Kapsam Dışı Kalmıştır' E-ticarette tekelleşmeye son verecek kanun teklifi Meclise sunuldu E-ticarette tekelleşmeye son verecek kanun teklifi Meclise sunuldu
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanlığı YİK Üyesi İsmail Kahraman'dan 'dindar anayasa' açıklaması: İlk 4 maddeye dokunulmaz - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement